enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dibeybe, Müdahale ve Kontrol Gücü’nün yeniden düzenlenmesi yönünde karar yayınladı

Dibeybe, Müdahale ve Kontrol Gücü’nün yeniden düzenlenmesi yönünde karar yayınladı
16.05.2024
A+
A-

Libya medyası Salı günü, Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin, acil durumlarda kendisinin başında olacağı Müdahale ve Kontrol Gücü’nü yeniden organize etme kararı aldığını bildirdi.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Şarku’l Avsat’ın Libya merkezli el-Ahrar televizyonundan aktardığı habere göre, yeni kuvvet tüzel kişiliğe ve bağımsız mali statüye sahip olacak ve UBH’ye rapor verecek. Acil durumlarda ve seferberlik halinde kuvvetin en üst amiri UBH Başbakanı olacak ve emirler doğrudan ondan alınacak.

Arap Dünyası Haber Ajansı’na (AWP) göre karar ayrıca, Trablus’un gücün merkezi olmasını ve Müdahale ve Kontrol Gücü Komutanı’nın Başbakan’ın önerisi üzerine UBH’nin alacağı bir kararla atanmasını öngörüyor.

Libya gazetesi el-Marsad’ın haberine göre karar, Müdahale ve Kontrol Gücü’ne hafif ve orta silahlar ile durumun gereklerine göre görevlerini yerine getirmek için gerekli gördüğü diğer silahlara sahip olma hakkı tanıyor. Gazeteye göre, ‘güvenliği ihlal eden her türlü faaliyete karşı koyacak ve güvenlik kontrolü sağlamak için gerekli önlemleri alacak’ olan Müdahale ve Kontrol Gücü, UBH Başbakanı’nın emriyle kara, deniz ve hava limanlarını korumak için müdahale etme yetkisine sahip.

Gazete ayrıca, kararın, Müdahale ve Kontrol Gücü’nün acil durumlarda egemenlik merkezlerini, büyükelçilikleri ve misyonları korumasını öngördüğünü belirtti. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.