enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,6362
EURO
10,3862
ALTIN
506,36
BIST
1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C

DEVA Partisi: HSK için Seçim Süreci Demokratik Topluma Yakışır Şekilde Şeffaf Yürütülmeli

DEVA Partisi: HSK için Seçim Süreci Demokratik Topluma Yakışır Şekilde Şeffaf Yürütülmeli
22.05.2021
0
A+
A-

TÜHA HABER / DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu,TBMM tarafından HSK’ya Seçilecek Üyelerin Seçim Süreci Demokratik Topluma Yakışır Şekilde Şeffaf Yürütülmeli, Aday Tercihleri ve Nitelikleri Kamuoyu ile Paylaşılmalıdır!” dedi.

Mustafa Yeneroğlu twitter sözleri ne dedi Ak Parti'yi kızdırdı - Internet  HaberBaşkan Mustafa Yeneroğlu,  TBMM tarafından HSK’ya Seçilecek Üyelerin Seçim Süreci konusunda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Önceki gün TBMM Karma Komisyonu’nun, TBMM tarafından Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilecek 7 üyenin üç katı kadar adayı belirlediğini belirterek, HSK üye seçimlerinde muhalefet partilerine kontenjan verildiğini ve siyasi partiler arasında uzlaşma sağlandığının kamuoyuna yansıdığını ifade etti.

HSK’nın mevcut yapısı, yargının bağımsızlığı önündeki en büyük engeldir.

Mustafa Yeneroğlu, Hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik devletlerde yargının, yasama ve yürütmeden ayrı ve onlardan bağımsız bir kuvvet olması, kuvvetler ayrılığı ilkesinin temel bir gereği olduğunu hatırlarak şöyle dedi:

“Ülkemizde ise yargının bağımsızlığının teminatı olması gereken HSK’nın yapısı, yargının bağımsızlığı önündeki en büyük engeldir. Daha yakın zamanda Cumhurbaşkanı’nın bir savcıyı Anayasa Mahkemesi üyesi yapmak istemesi üzerine HSK araçsallaştırılmıştır.

Bu durum Avrupa Yargı Kurulları Ağının HSK hakkındaki “Tabela Kurula” dönüştüğüne ve Venedik Komisyonu’nun da son raporunda yer verdiği son anayasa değişikliği ile yargı bağımsızlığının ciddi tehdit altında olduğuna ilişkin tespitlerinde de açıkça ifade edilmektedir”.

İktidarın çoğunluğu koalisyon ortağıyla birlikte sağlayamayacağı ve süreci kura seçimine bırakmamak adına uzlaşma yöntemini tercih ettiği açıktır.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “On üç üyeden oluşan HSK’nın Başkanı. Adalet Bakanı. Adalet Bakanı yardımcısı da Kurulun tabiî üyesi. Kurul üyeleri dördü Cumhurbaşkanınca, yedi üyesi TBMM’ce seçilmektedir” dedi.

“TBMM tarafından yapılacak seçimlerde ise önce üçte iki, sonra beşte üç çoğunluk aranmaktadır” diyen Yeneroğlu, bunun çoğunluk da sağlanamadığı takdirde, en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile seçimin tamamlandığını ve dolayısıyla iktidarın bu çoğunluğu koalisyon ortağıyla birlikte sağlayamayacağını ve süreci kura seçimine bırakmamak adına uzlaşma yöntemini tercih ettiğinin açık olduğunu aktardı.

Tüm partilerin ortak olarak destekleyeceği, yasalara bağlı hukukçuların aday olarak belirlenmesine özen gösterilmelidir.

Mustafa Yeneroğlu, “Uzlaşma kültürü demokrasiler için önemlidir. Fakat yargı bağımsızlığını temin eden bir yüksek kurulun yapısı oluşturulurken tüm partilerin ortak olarak destekleyeceği, gerekli liyakata sahip, kişilere veya gruplara tâbi olmak yerine hukukun üstünlüğüne inanan, anayasaya ve yasalara bağlı hukukçuların aday olarak belirlenmesine özen gösterilmesi esas olmalı” diye dile getirdi.

DEVA Partisi olarak, “HSK yapısı yeniden ele alınmalı ve yürütmenin aday belirlemede etkinliği kaldırılmalıdır.” diyoruz.

Yeneroğlu, “DEVA Partisi olarak, parti programımızda da belirttiğimiz üzere, HSK yapısı yeniden ele alınmalı ve yürütmenin aday belirlemede etkinliği kaldırılmalıdır. HSK üyelerinin, tek başına cumhurbaşkanı, meclisteki bir siyasi parti çoğunluğu veya yargıda gruplaşmalara neden olacak yöntemlerle belirlenmesi hukuk devleti anlayışı ve yargı bağımsızlığı ideali ile çelişmektedir” dedi.

İktidara geldiğimizde, demokratik ve adil bir sistem oluşturacağımızı bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarız

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “İktidara geldiğimizde, hukukun üstünlüğü ve sınırlı iktidar ilkesi doğrultusunda yüksek yargı kurullarında tarafsızlığın, bağımsızlığın ve çoğulculuğun sağlanması amacıyla, üye seçiminde kaynak çeşitliliğini esas alan demokratik ve adil bir sistem oluşturacağımızı bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarız” şeklinde ifade etti.

Seçilen adayı, hangi partinin neden desteğini aldığının kamuoyu ile şeffaf şekilde paylaşılması gerekliliğini milletimizin takdirine sunuyorum.

“Haftaya TBMM Genel Kurul’unda yapılacak seçimlerden önce HSK için aday gösteren tüm siyasi partilere sürecin şeffaf yönetilmesi ve kamuoyu önünde gerçekleştirilmesi çağrısında bulunuyoruz” diyen Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Bu minvalde hangi partinin desteği ile seçilirse seçilsin her bir adayın; hangi sebeple seçildiği, mesleki ve akademik yeterliliğinin kamuoyuna karşı gerekçelendirilmesinin sağlanması ile hangi partinin neden desteğini aldığının kamuoyu ile paylaşılması gerekliliğini milletimizin takdirine sunarım” şeklinde kaydetti.

***
Neden https://www.turkuazhaberajansi.com?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün https://www.turkuazhaberajansi.com’a Abone Ol.

https://www.turkuazhaberajansi.com; seninle güçlü, seninle özgür!

[TÜHA Haber Ajansı, 22 Mayıs 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.