enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

DEAŞ’ın Irak’taki suçlarını soruşturan UNITAD, Bağdat’la ilişkilerinin gerginleşmesi üzerine çalışmalarını sonlandırıyor

DEAŞ’ın Irak’taki suçlarını soruşturan UNITAD, Bağdat’la ilişkilerinin gerginleşmesi üzerine çalışmalarını sonlandırıyor
21.03.2024
A+
A-

DEAŞ’ın işlediği soykırım ve savaş suçlarını soruşturmak için Irak’a yardım etmek amacıyla kurulan DEAŞ Tarafından İşlenen Suçlarda Hesap Verilebilirliği Teşvik Etmeye Yönelik Birleşmiş Milletler Soruşturma Ekibi (UNITAD) hükümetiyle ilişkilerinin gerginleşmesi üzerine soruşturmaları tamamlamadan çalışmalarını erken bitirmek zorunda kaldı.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

UNITAD, hükümetle bozulan ilişkiler nedeniyle ülkedeki soruşturmaları Eylül ortasında sonlandıracak.

2017’de kurulan UNITAD’ın görevinin bitmesi, DEAŞ’ın Suriye ve Irak’a saldırmasından neredeyse 10 yıl sonra, örgüt kurbanlarının çoğunun hala kamplarda yerinden edilmiş olarak yaşadığı ve adalet özlemi çektiği bir dönemde gerçekleşiyor.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre UNITAD Başkanı Christian Ritscher konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı;

“Daha fazla zamana ihtiyacımız var. Eylül 2024 gibi bir bitiş tarihine bakarsanız, tüm soruşturma hatlarını tamamlamayı başaramayacağız. Ayrıca milyonlarca delil için merkezi bir arşiv oluşturma gibi başka projeleri de başaramayacağız.”

Irak’ın misyonun çalışmalarını sona erdirme kararını eleştirenler, UNITAD’ın Almanya ve Portekiz’de soykırım ve diğer uluslararası suçlarla ilgili en az üç mahkumiyete katkıda bulunmasının ardından, bu kararın daha fazla DEAŞ üyesini sorumlu tutma çabalarını sekteye uğratacağını söylüyor.

Ayrıca bunun, Irak’ın DEAŞ üyelerini ülke içinde bu tür suçlardan sorumlu tutma konusundaki kararlılığı konusunda da şüphe uyandırdığına dikkat çekiyorlar.

Başbakan’ın Dış İlişkiler Danışmanı Farhad Alaaddin Reuters’e yaptığı açıklamada, Irak açısından bakıldığında UNITAD’a artık ihtiyaç kalmadığını ve misyonun Iraklı yetkililerle başarılı bir işbirliği yapamadığını söyledi.

Alaaddin, misyonun kanıt paylaşımına yönelik tekrarlanan taleplere yanıt vermediğini ve çalışmalarını sonlandırmadan önce bunu hemen yapması gerektiğini ekledi. (Şarkul Avsat)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.