enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, “Hakim ve Savcılar İsyanda!”

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, “Hakim ve Savcılar İsyanda!”
01.03.2024
A+
A-

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Hakim ve savcılarla ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a önemli uyarılarda bulunarak, Mahkemelerin bağımsızlığının sağlanabilmesi için yargı mensuplarının birtakım teminatlarının devlet eliyle güvence altına alınması gerektiğini vurguladı. 

TÜHA / TÜRKUAZ  İnternational News Agency

Prof. Dr. Mühip Kanko, 8.yargı paketinin Resim önizlemesiMeclise geldiği şu günlerde hakim ve savcıların yaşadığı ekonomik sorunlarla ilgili mecliste TÜHA Haber‘e önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bugün Türkiye’nin adalet sisteminin, sadece hukukun üstünlüğü bağlamında değil, aynı zamanda ekonomik gerçekler ışığında da değerlendirilerek ele alınmalısı gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kanko, “Yargı mensuplarımızın yaşadığı ekonomik zorluklar, adalet sistemimizin temel direklerinden birini oluşturur. Bu direk sarsıldığında, toplumun adalet anlayışı ve hukuk devleti ilkeleri tehlike altına girer” dedi.

Prof. Dr. Mühip Kanko, şunları söyledi:

“Mahkemenin bağımsızlığını gerçek manada sağlayacak en önemli teminatlardan biri, mali güvencedir. Mali güvence, hakim ve savcıları herkese, özellikle de davanın taraflarına karşı bağımsız ve tarafsız kılan kritik bir unsurdur. Maddi sıkıntı içinde olan, huzursuz veya borçlu bir yargı mensubunun adalet dağıtması ve toplum için güvence olması mümkün değildir. Hakimin geleceğiyle ilgili endişe taşıması, yargı faaliyetinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi açısından son derece tehlikelidir. Hakimlik mesleğinin, fedakarlık ve feragat mesleği olmaktan çıkarılması gerekmektedir. Yargı mensubunun maaş ve emeklilik hakları, onu maddi açıdan rahatlatacak düzeyde yüksek olmalıdır”. 

Yargının bağımsızlığı ile yargı mensuplarının maaşları arasındaki ilişkinin, birçok ülkede uygulanan maaş ölçeklerini belirlediğini hatırlatan Prof. Dr. Kanko, “Norveç’te hakimler, hatta hakimlerden daha yüksek maaş alan çok az devlet yetkilisi bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde federal bir hakimin aldığı maaş, bir senatörün aldığı paradan daha fazladır. İngiltere’de ise hakimlerin maaşları özel bir fon tarafından karşılanmaktadır. Bu fon, devlet bütçesine dahil olmayıp, parlamento tarafından bütçe yılında denetlenmeyen ve üst sınırı belirlenmemiş özel bir konsolide fon kaynağından sağlanmakta” olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Mühip Kanko, Avrupa’da kariyer başlangıcında olan bir Yargı mensubunun İskoçya’da aylık 13 bin Euro civarında ücret aldığını  ülkemizde ise 60 bin TL, yani 1800 Euro aldığına vurgu yaptı.

“Yoksulluk sınırına çok yakın olan bu maaş politikası maalesef bağımsız yargı sistemini etkileyen önemli unsurların başında gelmektedir” diyen Prof. Dr. Kanko,  “Ev kiralarının çok yüksek seyrettiği ülkemizde büyük şehirlerde göreve yeni başlayan hakim ve savcıların yargılama süreçlerinden daha çok geçim derdine düştüğü bir gerçeklik ile karşı karşıya” olduğunu hatırlattı.  

“Büyükşehirler başta olmak üzere, ülkemizin dört bir yanında hakim ve savcılarımız, artan kira fiyatları ve kontrol edilemeyen enflasyon oranları karşısında adeta bir savunmasızlık içinde kalmıştır” diyen Prof. Dr. Mühip Kanko, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yargı mensuplarımızın maaşları, ekonomik koşulların altında ezilmekte ve bu durum, onların bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerine bağlı kalabilme yeteneklerini tehdit etmektedir. Hükümet, maalesef bu ciddi mesele karşısında geçici çözümler ve yetersiz maaş zamları ile yetinmektedir. 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, adalet çalışanlarımızın ekonomik refahının sağlanması, yargı bağımsızlığının korunması ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi için somut ve sürdürülebilir politikaların hayata geçirilmesinin elzem olduğunu vurgulamaktayız. Adaletin, ekonomik sıkıntılarla boğuşan yargı mensuplarının sırtında yük olmaktan çıkıp, toplumun tüm kesimlerine eşit şekilde ulaşması gerekmektedir”. 

 Adalet Bakanı ve Hükümete seslenmek istediğini ifade eden CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, “Artık lafta kalmayan, icraata dökülen, adaleti her vatandaşımıza ulaştıracak adımlar atmanın zamanı gelmiştir. Yargı mensuplarımızın yaşam koşullarını iyileştirecek, onlara ekonomik bağımsızlık sağlayacak ve çalışma motivasyonlarını artıracak düzenlemeler yapılmalıdır. Şeffaflık ve hesap verebilirlik esas alınarak, yargı içindeki rüşvet ve yolsuzluk iddialarının önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu. 

Prof. Dr. Mühip Kanko,  CHP olarak, adaletin sadece bir kesime değil, herkese eşit mesafede olduğu bir Türkiye için mücadelelerini sürdüreceklerini, Adalet mekanizmasının tüm çarklarının, ancak ekonomik olarak sağlam bir zemin üzerinde işleyebileceğini ve bu nedenle, hükümetin yargı alanında ekonomik reformları adalet sisteminin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmesinin şart olduğunu kaydetti. (TBMM)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.