enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çavuşoğlu: Yasa dışı göçmenlerin Belarus’a Türkiye üzerinden ulaştığı iddiası araştırılacak

Çavuşoğlu: Yasa dışı göçmenlerin Belarus’a Türkiye üzerinden ulaştığı iddiası araştırılacak
09.07.2021
342
A+
A-

TÜHA HABER / Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya’nın, ülkesine Belarus üzerinden ulaşan mültecilerin Türkiye üzerinden geldiği iddiasını araştıracaklarını söyledi.

(TÜHA) TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘EuroNews‘den aktardığı AA’nın haberinde, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’yla Helsinki’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında kendisine bu yönde yöneltilen soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, bu konuyu Litvanyalı mevkidaşıyla Roma ve Vilnius’ta yapılan toplantılarda ele aldıklarını söyledi.

“Geçerli pasaportunuz yoksa hiçbir hava yolu şirketinden bilet alamazsınız”

Türkiye’nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak tecrübelerini Litvanya ve bölge ülkeleriyle paylaşabileceğine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Litvanya’dan bir heyet ve Dışişleri Bakanı yakın gelecekte Türkiye’ye gelecek. Bu durumu hep beraber değerlendireceğiz. Bu mültecilerin Türkiye üzerinden mi Litvanya’ya gittiğini tespit etmemiz gerek. Ben şunu biliyorum ki geçerli bir pasaportunuz yoksa hiçbir hava yolu şirketinden bilet alamazsınız ve uçağa binemezsiniz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin iddialar konusunda Litvanya ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu da kaydetti.

Litvanya’nın Türkiye’ye yönelik suçlamaları

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte, önceki gün yaptığı açıklamada, Belarus’un göçmenlere uçak bileti vererek, başkent Minsk’e getirdiğini ve bu şekilde göçmenlerin Avrupa Birliği (AB) topraklarına ulaşmasını kolaylaştırdığını savunmuştu.

Ülkesine ulaşanlardan topladıkları kanıtlarda en az bir göçmenin bu şekilde Litvanya’ya ulaştığını tespit ettiklerini belirten Simonyte, “Belarus’ta ve diğer başka ülkelerde çalışan ve Minsk’e turist çekmeyi amaçlayan bir çok seyahat şirketi var ve bunlar Bağdat ile Minsk arasında doğrudan uçuş düzenliyor.” diye konuşmuştu. Belarus’a gelenlerin ana uçuş noktasının Irak’ın başkenti Bağdat havaalanı olduğunu belirten Litavyanlı lider, bu kişilerin İstanbul üzerinden de Minsk’e seyahat edebileceği ihtimalini de göz ardı etmediklerini belirtmişti

Litvanya geçtiğimiz hafta Belarus’tan ülkeye gelen göç dalgası yüzünden olağanüstü hal ilan etmişti.

[TÜHA Haber Ajansı, 09 Temmuz 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.