enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Çanlar Netanyahu için mi çalıyor?

Çanlar Netanyahu için mi çalıyor?
14.06.2024
A+
A-

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun aşırı sağcı koalisyon ortakları, ABD Başkanı Joe Biden’ın sunduğu Gazze’de ateşkes anlaşmasının kabul edilmesi halinde hükümeti devirmekle tehdit ediyor. Peki, Netanyahu’nun seçenekleri neler?

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

Selami Kökçam
Selami Kökçam, TRT Haber
İsrail tarihinin en sağcı koalisyonuna liderlik yapan Netanyahu, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde dünyanın gözü önünde büyük bir katliam gerçekleştiriyor. Resmi rakamlara göre, enkaza dönen kentte en az 15 bin 328’i çocuk, 10 bin 171’i kadın olmak üzere 36 bin 439 Filistinli öldürüldü, 82 bin 627 kişi ise yaralandı.

Aylardır kara, hava ve denizden devam eden saldırılar, daha önceki Gazze saldırılarından çok farklı. En önemli fark İsrail’in kullandığı orantısız güç…

Ayrıca uzmanlar İsrail’in dünyada, özellikle de Batı kamuoyunda sarsılan ve büyük yara alan imajının önemli bir gelişme olduğuna işaret ediyor. Öyle ki Tel Aviv’in ve güçlü lobilerin etkin olduğu birçok alanda artık Gazze’de yaşananlar konuşuluyor. Bu durum, uluslararası kurumlarda da kendini gösteriyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Netanyahu hakkında gözaltı kararı başvurusu yaparken, Uluslararası Adalet Divanı Gazze’de derhal saldırıların durdurulmasına hükmetti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında ''yakalama kararı'' başvurusunda bulundu. Fotoğraf: AA
[Uluslararası Ceza Mahkemesi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında ”yakalama kararı” başvurusunda bulundu. Fotoğraf: AA]

İsrail’in kurulduğu günden bugüne karşılaştığı en büyük dava olan Güney Afrika’nın açtığı “soykırım” davası da sürüyor.

Esasen Gazze’de Hamas’ı yok etmek için yola çıkan Netanyahu ve aşırı sağ koalisyonu, uluslararası alanda oldukça sorunlu bir meydan okumayla karşı karşıya. Öyle ki, her eyleminde yanında olan, destekleyen ABD bile dünya kamuoyunun baskılarını daha fazla göğüslemek istemiyor.

Kısaca özetlenebilecek bu durum, İsrail içerisinde de sonu gelmez tartışmaların fitilini ateşledi.

“Anlaşmayı kusurlu bulsa da kabul ediyor”

Netanyahu’nun dış politika danışmanlarından Ophir Falk, İsrail’in ABD Başkanı Joe Biden’ın savaşı sona erdirmek için önerdiği anlaşma taslağını “kusurlu bulsa da kabul ettiğini” doğruladı.

Falk, Sunday Times gazetesine verdiği demeçte, Biden’ın teklifinin “kabul ettikleri bir anlaşma olduğunu, iyi bir anlaşma olmasa da rehinelerin hepsinin serbest bırakılmasını çok istediklerini” söyledi.

Çalışılması gereken çok fazla ayrıntı olduğunu belirten Falk, İsrail’in koşullarının değişmediğini ifade etti.

“Netanyahu, Gazze barış planı için koalisyonu ikna etmeye çalışıyor”

The Guardian Gazetesine göre Netanyahu, Gazze barış planı için koalisyonu ikna etmeye çalışıyor.

Ancak bu hiç de kolay değil. İlk önce koalisyon hükümetinin Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in tepkisinden başlayalım.

Anlaşma, savaşın sona ermesi ve Hamas’ı yok etme hedefinden vazgeçilmesi anlamına geliyor. Bu, terörizmin zaferi ve İsrail Devleti’ne güvenlik tehdidi oluşturan pervasız bir anlaşmadır.

Ayrıca Ben-Gvir anlaşmanın kabul edilmesi halinde “hükümeti feshedeceği” sözünü verdi.

Benzer şekilde aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich da Netanyahu’ya “Önerilen taslağı kabul eden ve Hamas’ı yok etmeden ve tüm rehineleri geri getirmeden savaşı bitiren bir hükümetin parçası olmayacağını” söyledi.

Cuma günü barış önerisini detaylandıran konuşmasında Biden, Netanyahu’nun aşırı sağ ortaklarına ve ateşkese muhalefet edenlere doğrudan şu sözlerle seslenmişti:

Açıkça ortaya koydular; Gazze’yi işgal etmek istiyorlar. Yıllarca mücadeleye devam etmek istiyorlar. Rehineler onlar için bir öncelik değil. İsrail yönetimini, ne tür baskı gelirse gelsin bu anlaşmanın arkasında durmaya çağırıyorum.

Lapid destek için hazır

Ancak Biden, Netanyahu’yu baskıya direnmeye çağırsa da İsrail Başbakanı anlaşmayı Ben-Gvir ve Smotrich olmadan kabul edebilir mi?

Gerçekleşebilecek olası senaryolardan biri, Netanyahu’nun Ben-Gvir’in Yahudi Gücü Partisi ve Smotrich’in Dini Siyonizm Partisi ile koalisyon hükümetini sona erdirmesi.

Ancak bu seçeneğin işe yaraması için Netanyahu’nun muhalef isimlerle bir tür anlaşmaya varması gerekiyor. Bunlar arasında İsrail Meclisi Knesset’in en büyük muhalefet partisi Yesh Atid’in lideri Yair Lapid de yer alıyor.

Netanyahu’ya karşı sert bir muhalefet yapan Lapid’in bu konudaki görüşü oldukça ılımlı.

Hükümetten ayrılırlarsa, Netanyahu’ya rehine serbest bırakma anlaşması için bizden bir güvenlik ağı olduğunu hatırlatırım.”

Lapid, Netanyahu’yu ABD Başkanı Joe Biden’ın Hamas’ın rehineleri serbest bırakacağı bir Gazze ateşkesi çağrısına kulak vermeye çağırdı ve aşırı sağcı koalisyon ortaklarının cayması halinde hükümeti desteklemeyi teklif etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Lapid, “İsrail hükümeti Başkan Biden’ın önemli konuşmasını görmezden gelemez. Masada bir anlaşma var ve bu anlaşma yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Gazze saldırıları Gantz'ın popülaritesini de artırdı. Fotoğraf: AA
[Gazze saldırıları Gantz’ın popülaritesini de artırdı. Fotoğraf: AA]

Benny Gantz hala sessiz

Netanyahu’nun yeterli yasama desteğine sahip olmasını sağlamanın bir diğer kilit oyuncusu ise, Ulusal Birlik Partisi lideri ve Netanyahu’nun 7 Ekim’den sonra kurduğu Savaş Kabinesi’nin üyesi Benny Gantz.

Netanyahu’ya karşı devam eden yolsuzluk soruşturması ve yargı reformları çalışmalarının ardından yorumcular Gantz’ı siyasetin merkezine yerleştirirken, Netanyahu’nun ılımlı bir halefi olarak tasvir etti.

Öte yandan Lapid’in partisinin şu anda Knesset’te daha fazla sandalyeye sahip olmasına rağmen Gantz, Netanyahu’nun en zorlu rakibi ve bazıları tarafından Biden yönetiminin “favori başbakan adayı” olarak görülüyor.

Ancak ABD’li bir yetkilinin Walla haber sitesine verdiği demece göre Beyaz Saray, Biden’ın rehine anlaşması teklifini açıklayan konuşmasının içeriği Gantz’a sunulduğunda verdiği ilk tepkiden dolayı hayal kırıklığına uğradı.

Kamuoyu saldırıları destekliyor

Gantz’ın bu tavrının altından yatan neden İsrail kamuoyunda artan popülaritesi.

Gantz, 7 Ekim’in ardından oldukça popüler hale geldi ve birkaç hafta önce Netanyahu’yu istifaya çağıran Gantz’ın Savaş Kabinesi’ne bu kadar kolay katılmasının nedenin de bu olduğu düşünülüyor.

Büyük olasılıkla Biden’ın anlaşma önerisini kamuoyu önünde desteklememesinin nedeni de, yükselen oylarının yön değiştirme ihtimali.

Biden’ın teklifini kabul ettiğini açıklayan ama Gazze ile ilgili açıklamalar yapmaya devam eden Netanyahu için de aynı durum geçerli. Zira, İsrail halkı ve kamuoyu Gazze’deki saldırıları destekliyor.

Bu bizi İsrail kamuoyunun savaş yanlısı olmaya devam ettiği gerçeğine getiriyor. Pew Araştırma Merkezi’nin yeni bir anketi, oldukça rahatsız edici verileri gözler önüne serdi. İsraillilerin yüzde 39’unun Gazze’deki saldırıların doğru olduğunu düşündüğünü, yüzde 34’ünün ise yeterince ileri gitmediğini düşündüğünü ortaya çıkardı.

Ankete katılanların sadece yüzde 19’u işin çok ileri gittiğine inanıyor, bu da halk arasında saldırılara desteğin hâlâ yüksek olduğu anlamına geliyor.

Esasen bu durum, Netanyahu’nun koalisyon hükümeti konusunda elinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha ortaya çıkarıyor. Yani, Biden’ın teklifine karşı çıkan koalisyon ortakları ile Netanyahu’nun tabanı farklı düşünmüyor.

Uzmanlar, Netanyahu’nun Biden’ın önerisini hayata geçirmek ve koalisyonu dağıtmamanın bir yolunu bulabileceğini düşünüyor.

***
Yazar hakkında
Semlami KÖKÇAM, 1989’da Erzurum’da doğdu. Fırat Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsünde “Suriye-İsrail İlişkileri” konulu yüksek lisansını tamamladı, Medeniyet Üniversitesinde doktora eğitimine devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 5 yıl İletişim Uzmanı olarak görev yaptı. Temmuz 2018’den bu yana TRT Haber için çalışıyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.