ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çalık ve Limak, Kosova’nın İlk Güneş Santraline Talip Oldu

Çalık ve Limak, Kosova’nın İlk Güneş Santraline Talip Oldu
11.02.2024
A+
A-

Geçtiğimiz yılın son aylarında Kosova, Türkiye’nin önde gelen iki grubunun üst yönetimini ağırladı. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Limak Holding kurucularından Nihat Özdemir birlikte Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Enerji Bakanı Artane Rizvanolli ile görüştü.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Kerim Ülker kimdir, kaç yaşında, nereli? Kerim Ülker'in yaşamı ve kariyeri...

[Kerim ÜLKER]

DÜNYA Gazetesi köşe yazarı Kerim ÜLKER kaleme aldığı Ges Nedir? Ges Projesi Nedir? GES | Eprom MühendislikÇalık ve Limak, Kosova’nın İlk Güneş Santraline Talip Oldu” başlıklı yazısında, Türk heyetinin görüşmesinde iki Türk şirketinin ülkedeki enerji potansiyeline olan ilgisinin masada olduğuna dikkat çekiyor.

Yazarı Kerim ÜLKER, Çalık Holding ve Limak’ın, Kosova’nın en önemli yatırımcıları arasında yer aldığının altını çizerek,  Çalık Holding’in finans, Limak’ın ise havacılık ile turizm alanında ülkede ayrı ayrı alanlarda uzun yıllardır faaliyet gösterdiğini hatırlatıyor.

“Ancak her ikisini buluşturan ise enerji sektörüydü” diyen ÜLKER . “Hem de 14 yıllık geçmişi olan bir ortaklıktı bu. 2012 yılında her iki Türk şirketi güçlerini birleştirerek, Kosova’nın ana elektrik dağıtım şirketini devralmıştı. 12 yıllık bu ortaklık, ‘Kosova Çalık Limak Energy Sh.A. (KEDS)’ adıyla başarıyla faaliyet göstermeye devam ediyor” diyor.

KOSOVA, 100 MW KAPASİTELİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ İÇİN İHALE DÜZENLEYECEK | KOSOVAPORT - Kosovanın Haber PortalıKerim ÜLKER yazısında, Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova’da, elektrik dağıtım ve perakende alanında faaliyet gösteren bu ortaklığın, şimdilerde yeni bir çalışmaya imza atmak  ve hem de Kosova’nın ilk güneş santrali projesi için olduğunu dile getiriyor.

Kosova Hükümetinin, Kosova’da 100 MW’lık güneş santrali ihalesine çıkacağını açıkladığını ifade eden ÜLKER, ı. Açık artırma usulüyle yapılacak olan ihaleye 6 teklif sunulduğunu , bu tekliflerden en önemlisinin ise Çalık ve Limak konsorsiyumu olduğunu belirtiyor.

Türkiye’den ihaleye katılan diğer şirketin ise Güriş Grubu olduğunu yazan DÜNYA Gazetesi köşe yazarı Kerim ÜLKER, Rahovec belediyesinde inşa edilmesi planlanan 100 MW’lık güneş enerjisi projesi geliştirme hakkı için yarışan şirketler ve konsorsiyumlar arasında Alman şirketi Notus Energy, Fransa’nın Akuo Energy SAS, Mısırlı Elswedy Electric ve İsviçreli Orllati firmalarının da bulunduğunu açıklıyor.

1.2 milyar euroluk projenin ilk adımı

ÜLKER yazısında, önümüzdeki haftalarda değerlendirme komitesinin teklifleri inceleyeceğini belirterek, “Nitelikli teklif sahipleri daha sonra elektronik ihaleye veya en düşük teklif fiyatının projeye verileceği “e-açık artırmaya” katılacak” diyor.

Anadolu Kosova İş İnsanları Derneği Başkanı Önder: Kosova ile iş birliğimiz artarak devam edecek - Son DakikaAnadolu Kosova İş İnsanları Derneği Başkanı Bayram Önder’in, İki ülke arasında 600 yıllık bir geçmiş olduğunu dile getirdiğini ve “Bu tarihi bağı ekonomi ile güçlendirmemiz gerekiyor” dediğini aktaran Yazar Kerim ÜLKER, şunları aktarıyor:

“Schengen ülkesi olan Kosova’da fırsatlar oldukça yüksek. Kosova enerjide büyük işlere imza atacak. Edindiğimiz bilgilere göre, önümüzdeki iki yıl içinde 1,2 milyar euro değerinde 950 MW’lık yenilenebilir enerji kapasitesinin inşası planlanıyor. Çalık, Limak ve Güriş’in katılacağı bu ihale, bu planın ilk parçası. Bu yılın sonuna doğru da 150 MW’lık yeni bir proje devreye girecek. Bu da yine yenilenebilir enerjinin kolu olan rüzgar üzerinde olacak”.

İki büyük bankayı Türkler yönetiyor

DÜNYA Gazetesi köşe yazarı Kerim ÜLKER yazısında yer alan, Anadolu Kosova İş İnsanları Derneği Başkanı Bayram Önder’in sözlerini şöyle aktarıyor:

“Türk şirketler Kosova’da oldukça değerli işler yapıyor. Ülkenin iki büyük bankası Türk şirketlerinde. Çolakoğlu Grubu, TEB ile faaliyet gösteriyor. Çalık ise BKT ile. Limak Kosova’nın dünyaya açılan kapısı Priştine Havalimanı’nda işletmecilik yapıyor. Yeni firmalar da bu listeye katılacak.”

Elektrik haberleri / Sayfa 459Kerim ÜLKER, “Çalık ve Limak, Kosova’nın İlk Güneş Santraline Talip Oldu” başlıklı yazısını şu sözlerle noktalıyor:

“Birçok ihaleyi takip eden biri olarak Türk şirketlerinin birlikte hareket ettiğini, konsorsiyum kurduğunu pek fazla göremedim. Çinli şirketler bu konuda örnek alınmalı diyerek sürekli veryansın ediyordum. Türk firmaları, ayrı ayrı halde, yabancı firmalarla ortaklıklar kurarken, Çinli şirketler tek bir konsorsiyumda birlikte hareket ediyorlar. Projeleri de işte bu Çinli konsorsiyumlar göğüslüyorlar. Hatta bir Türk şirketinin kazandığı ihaleye, bir başta Türk şirketinin şikâyette bulunması, iptal davası açması sıkça karşılaştığım bir durum. Çalık ve Limak’ın oluşturdukları 12 yıllık ortaklık kültürü, güneş enerjisi işiyle devam etmesi, birlikte hareket etmek konusunda diğer Türk firmalarına örnek olmalı. Oluşturulan sinerji, enerjide işe yarıyor”.

***

Yazar hakkında

Kerim Ülker, 13 Haziran 1980 tarihinde Karadeniz Ereğli’de dünyaya geldi. Orta ve lise eğitimini Safranbolu’da tamamladıktan sonra KKTC’de yaşamaya başladı. Üniversite eğitimine devam ederken gazetecilik yapmaya başladı.

KERİM ÜLKER’İN KARİYERİ

Kerim Ülker, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın danışmanı olarak atandı. 2003’te Cumhuriyet Gazetesi’nin Ekonomi Servisi’nde görev aldı. 2010 yılına kadar Vatan Gazetesi’nin Kıbrıs Temsilcilsi oldu.  “Çuvalla Paza Kazandı” haberiyle 2010 yılında Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) “Yılın Haberi Ödülü”nü aldı. 2010’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verdiği Sedat Simavi Yılın gazetecilik Ödülü’nü “Eski Orman Bakanı Osman Pepe’nin İcraatları” adlı haber dizisiyle kazandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.