enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Boeing’in Starliner mekiğindeki iki NASA astronotu neden dünyaya dönemiyor?

Boeing’in Starliner mekiğindeki iki NASA astronotu neden dünyaya dönemiyor?
28.06.2024
A+
A-

Boeing’in Starliner mekiğinin Dünya’ya dönüşü defalarca kez ertelendi. Peki, uzayda kalan iki NASA astronotı neden Dünya’ya dönemiyor?

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Deneyimli Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Butch Wilmore ve Euronews png | PNGWingSuni Williams’ı taşıyan Boeing’in Starliner mekiğinin Dünya’ya dönüşü geçtiğimiz günlerde bir kez daha ertelendi.

5 Haziran’da başlayan test görevinin bir hafta içinde bitmesi ve astronotların 14 Haziran’da geri dönmeleri planlanmıştı ancak Boeing ve NASA sorunları çözmek için uğraşırken dönüş tarihi 22 Haziran olarak belirlendi. Daha sonra dönüş tarihi tekrar tekrar ertelendi.

NASA ve Boeing’in yolda ortaya çıkan teknik arızaları giderme çaabaları sürerken, astranotlar yaklaşık üç haftadır Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bekliyor.

Bu hafta Boeing’den yapılan açıklamada, Starliner kapsülünün sorunlarının dönüş yolculuğu için endişe verici olmadığı belirtilerek, “astronotların mahsur kalmadığı” ifade edildi.

Boeing’in Starliner’ı, sınırlı yakıt nedeniyle ISS’de toplam 45 gün kalabiliyor. Süre aşıldığı taktirde NASA’nın ne planladığı henüz bilinmiyor.

Peki, Starliner dönüş yolculuğu neden sürekli erteleniyor?

Uçuş sırasında manevra yapmak için kullanılan kapsülün itici sistemlerindeki sorunları analiz etmek için NASA’nın daha fazla zamana ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

NASA’nın ticari mürettebat programı yöneticisi Steve Stich geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında, “Tüm verileri gözden geçirmek için biraz daha zaman gerekiyor ve hizmet modülü yörüngede olduğu sürece mümkün olduğunca çok şey öğreniyoruz,” dedi.

Uzay yürüyüşü

NASA’dan yapılan açıklamada, astranotların Dünya’ya dönüşünün uzay yürüyüşleriyle çakışmasının istenmediği de belirtildi. Bu hafta gerçekleştirilmesi planlanan uzay yürüyüşü, astronotun yörüngedeyken uzay giysisinden su sızdırması nedeniyle iptal edildi. Önümüzdeki Salı günü yapılacak uzay yürüyüşünün ise daha önce planlandığı gibi gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Mekiğin 28 itici cihazından beşi, uzay istasyonuna yaklaştığı sırada devre dışı kaldı. NASA, bir itici dışında hepsinin yeniden başlatıldığını ve daha sonra yapılan bir test ateşlemesinde çalıştığını açıkladı.

Yetkililer, bağlantı sırasındaki itici faaliyetlerden kaynaklanan ısının bazı iticilerin devre dışı kalmasına neden olduğunu düşünüyor.

Boeing ise bir hatalı iticinin kapatıldığını ve dönüş yolculuğu için herhangi bir sorun teşkil etmediğini bildirdi.

Starliner 5 Haziran’da küçük bir helyum gazı sızıntısına rağmen fırlatılmıştı ancak uzay istasyonuna ulaştığında dört sızıntı daha yaşandı.

Helyum, itici sistemlere yönelik yakıt basıncını sağlamak için kullanılıyor.

Boeing’den yapılan açıklamada, sızıntıların stabil olduğu ve endişelenilecek bir durum olmadığı ifade edildi.

Stich de Boeing’i destekleyecek nitelikte ifadeler kullanarak, “Şu ana kadar, Starliner’ın Butch ve Suni’yi evlerine götüremeyeceği bir senaryo öngörmüyoruz,” dedi.

Sonraki adım ne?

NASA ve Boeing, uzay istasyonunda 24 Haziran ve 2 Temmuz’da düzenlenmesi planlanan iki uzay yürüyüşünün ardından mekiğin dönüş tarihinin yeniden değerlendirileceğini açıkladı.

Boeing’e göre, Starliner ihtiyaç halinde uzay istasyonunda 45 gün veya daha uzun süre kalabilir. Bu süre zarfında, bir sonraki uçuştan önce mevcut sorunların çözümü için itici sistemler ve helyum sızıntılarına yönelik analizler devam ediyor.

Wilmore ve Williams, mekikteki sistemleri kontrol etme görevlerinin yanı sıra uzay istasyonundaki işler ve araştırmalar için de katkıda bulunuyor.

NASA, tecrübeli astranotların istasyondan aceleyle ayrılmasını gerektiren bir durum olmadığını belirterek, uzay istasyonunda onlara yetecek kadar malzeme olduğu konusunda güvence verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.