enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bakan Karaismailoğlu, ‘Vize sorunlarının çözülmesi ve geçiş ücretlerinin kaldırılması önemlidir’

Bakan Karaismailoğlu, ‘Vize sorunlarının çözülmesi ve geçiş ücretlerinin kaldırılması önemlidir’
31.05.2021
741
A+
A-

TÜHA HABER / Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Bakan Karaismailoğlu, Uluslararası Ulaştırma Forumu Bakanlar Zirvesini ve toplantıda ele alınan “Karayolu Taşımacılığı”nın vize ve geçiş ücretleri sorunlarını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.
Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma Bakanları Avrupa Konferansı UBAK Sisteminin temel hedefi olan karayolu eşya taşımacılığının eşit rekabet şartlarında kademeli olarak serbestleştirilmesine yönelik olarak profesyonel sürücülerin karşılaştığı vize sorunlarının çözülmesi ve geçiş ücretlerinin kaldırılması büyük önem arz ediyor” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF), Bakanlar Zirvesi’ne video konferans yöntemi ile katıldığını hatırlatarak, dijitalleşmenin önemine dikkat çekti.
Hizmetin elektronik ortama taşındığını ayrıca karayolu taşımacılığında e-TIR, E-CMR gibi elektronik geçiş belgesi projelerini desteklediklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, UBAK belgelerinin elektronik ortama aktarılması konusundaki çalışmalara da destek verdiklerini kaydetti.
– “UBAK Kota Sisteminin gelişimini sağlayabilmek adına, kısıtlama ve rezervlerin kaldırılmasına yönelik Bakanlar düzeyinde karar almamız önemli”
Konuşmasında, 2015 yılında kabul edilen “Kalite Şartı”yla birlikte, “Çok Taraflı Kota Sistemi”nin gelişimine yönelik önemli bir adım atıldığını da kaydeden Bakan Karaismailoğlu, 2015 yılından bugüne, “Kalite Şartı”na uygunluğun sağlanması adına üye ülkelerce ciddi çabalar sarf edildiğini belirterek; yine Kota Sistemi kapsamında faaliyet gösteren tüm taşımacıların eşit şartlarda rekabet etmeleri yolunda önemli adımlar atıldığını ifade etti.
Karaismailoğlu, “Ancak, ne yazık ki, Kalite Şartının tüm üye ülkelerin taşımacıları için pazar koşullarını eşitlemesi yönündeki beklentimiz gerçekleşmemiştir. Sistemde bulunan kısıtlama ve rezervlerin kaldırılması konusunda ciddi bir gelişme kaydedilemediğini üzülerek gözlemliyorum. Bu kapsamda, UBAK Kota Sisteminin gelişimini sağlayabilmek adına, kısıtlama ve rezervlerin kaldırılmasına yönelik Bakanlar düzeyinde bir karar almamız ve Karayolu Çalışma Grubuna yön vermemizin çok önemli olduğu kanaatindeyim” diye konuştu.
– “Türkiye olarak, yolcu ve eşya taşımacılığında elektrikli taşıt kullanan taşımacılara kolaylıklar sağlanmasına yönelik düzenlemeleri hayata geçirdik”
UBAK Sisteminin temel hedefi olan karayolu eşya taşımacılığının eşit rekabet şartlarında kademeli olarak serbestleştirilmesine yönelik olarak profesyonel sürücülerin karşılaştığı vize sorunlarının çözülmesi ve geçiş ücretlerinin kaldırılmasının da büyük önem arz ettiğinin altını çizen Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İklim değişikliğine yönelik hedeflerimiz kapsamında elektrikli ve otonom taşıtlara yönelik çalışmalar bir diğer önemli bir süreci teşkil ediyor.  Türkiye olarak, elektrikli taşıtları teşvik etmek üzere, yolcu ve eşya taşımacılığında elektrikli taşıt kullanan taşımacılara kolaylıklar sağlanmasına yönelik düzenlemeleri hayata geçirdik. Benzer bir şekilde, UBAK Sisteminde de elektrikli taşıtların kullanılmasını teşvik edecek bir yapı geliştirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Örneğin, ilk aşamada elektrikli taşıtlar ile gerçekleştirilen transit taşımaların izin belgesinden muaf kılınmasının hedeflerimize yönelik fayda sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

***

Neden https://www.turkuazhaberajansi.com?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün https://www.turkuazhaberajansi.com’a Abone Ol.

https://www.turkuazhaberajansi.com; seninle güçlü, seninle özgür!

[TÜHA Haber Ajansı, 31 Mayıs 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.