enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bakan Ersoy’dan “Sağlık Turizmi Acenteler Birliği” açıklaması

Bakan Ersoy’dan “Sağlık Turizmi Acenteler Birliği” açıklaması
26.03.2024
A+
A-

* Kadıköy’de düzenlenen ‘Turizm Sektör Temsilcileri Buluşması’na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sağlık Turizmi Acenteler Birliği kurulmasına dair çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

* Ayrıca toplantıda konuşan Sağlık Yönetimi Uzmanı ve Trawellmed Sağlık Kurucusu Songül Alcı, sağlık turizmi alanındaki sorunları belirtti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

TÜHA Haber’in 24 Saat’e dayandırdığı haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kadıköy’de düzenlenen “Turizm Sektör Temsilcileri Buluşması“na katıldı.

Sağlık Turizmi Acenteler Birliği’nin kurulmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını söyleyen Ersoy,’a, Sağlık Yönetimi Uzmanı ve Trawellmed Sağlık Kurucusu Songül Alcı soru sordu.

Songül Alcı 2

Ersoy’a sağlık turizminde acenteler birliği kurulmasının önemine yönelik bir soru soran Alcı, “Yirmi yılı aşkın süredir sağlık turizmi yapıyorum. Bir sağlıkçıyım, bir sağlık yönetim uzmanıyım. Sayenizde sağlık turizmi acentesi olduk. Çok teşekkürler desteğiniz için fakat sağlık turizmcileri olarak, daha çok işin sağlık ayağında büyük problemlerimiz var. Turizm konusunda da birkaç sorunumuz var ama onların da çözüleceğini düşünüyorum. Sağlık konusunda ülkemize, turizme ve ekonomimize yönelik olumsuz geri dönüşler konusunda sizden ve sağlık bakanlığımızdan ne gibi destekler göreceğiz? Sağlık turizmi acenteler birliğini kuracak mıyız? Bir sağlıkçı olarak kan kaybeden sağlık turizminin şu anda yoğun bakımda olduğunu düşünüyorum. Sağlık turizmini bir an önce kurtarmak üzere bu birliği kuracak mıyız ve bu konuda sağlık bakanlığıyla birlikte çalışmalar yapacak mıyız?”diye sordu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise şunları söyledi: “Sağlık turizmi gibi acentelerin ayrı bir birlik altında toplanması gerektiğini söyledik. Tur operatörleri birliği, Umre – Hac acenteleri birliği gibi birliklerin ayrılması gerektiğini, çoklu birlik sisteminde geçilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bununla ilgili çalışma, meclisin vereceği karara bağlı. Ama biz buradaki niyetimizi koruyoruz, talebimiz de bu yönde. Zaten biz bu birliği kurar kurmaz, yani siz Sağlık Birliği olarak kendi bünyenizde toplandıktan sonra Sağlık Bakanlığı ile sizi karşılıklı oturtacağız.”

Sağlık Turizmi Acenteler Birliğinin kurulması ile hayata geçirmeyi planladıkları hedeflerini sıralayan  Alcı, “Sağlık Turizm Acentelerinin bir an önce taban fiyat belirlenmesi sektör açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca merdiven altıyla savaşılması yine en önemli hedeflerden biri olmalı. Sektör dışından katılanlar nedeniyle oluşan mağduriyet, sağlık turizmi acenteleri ile hasta güvenliğini de sağlama konusunda ciddi katkı sağlayacak. Sağlık turizminin ülke ekonomimize katkısı aşikar. Özellikle kışın yoğun çalışan sağlık turizmi, turizm sektöründe kış durgunluğunun önüne geçmektedir. Dolayısı ile her anlamda ülke ekonomisine ciddi bir katma değer sağlamaktadır. Ayrıca sağlık personellerinin yurtdışına giderek resmi ve gayri resmi ortamlarda saç ekimi işlemleri yaparak, Türklerin Türkiye’deki bu potansiyelinden düşürmek için Türk personelin yanında personel yetiştirme şartıyla kişileri çalıştırdığını söylememiz gerekiyor. Bu konuların ivedilikle çözülmesi sağlık turizmi akışını tekrar canlandıracaktır. Yurtdışında açılan Türk hastanelerinin ve kliniklerin yurtdışı hasta için bir durak değil, Türkiye’ye hasta yönlendirmek için bir basamak olmasını diliyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.