enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Avrupa’daki ABD üsleri terör eylemi beklentisi nedeniyle alarm durumunu yükseltti

Avrupa’daki ABD üsleri terör eylemi beklentisi nedeniyle  alarm durumunu yükseltti
02.07.2024
A+
A-

Pazar günü birçok Amerikan medya kuruluşunun naklettiğine göre, ABD Ordusu Avrupa’daki bazı üslerinde alarm seviyesini yükseltti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

TÜHA Haber’den Gazeteci Tuba Nur TÜRKELİ’n Şarku’l Avsat’a dayandırdığı haberine göre, Şarkul Avsat Türkçe (@aawsat_turkce) / XABC News ve CNN’in adlarının açıklanmaması koşuluyla kendilerine konuşan yetkililere dayandırdıkları haberlerine göre, bu üslerdeki alarm seviyesi ikinci en yüksek seviye olan Charlie seviyesine yükseltildi.

ABD Ordusu’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre bu seviyeye, “bir olay meydana geldiğinde veya bir tür terör eylemi veya bireyleri ya da tesisleri hedef alma olasılığını gösteren istihbarat bilgileri alındığında” geçiliyor.

Charlie’nin bir üst seviyesi ise, bir terör saldırısının devam ettiği veya “çok yakın” olduğu durumlarda geçilen Delta seviyesidir.

Şarku’l Avsat’ın CNN’den aktardığı habere göre iki Amerikalı yetkili, ABD Avrupa Komutanlığı’nın karargahının bulunduğu Almanya’nın Stuttgart şehrindeki ABD Ordusu garnizonunun da aralarında olduğu üslerde alarm seviyelerinin pazar günü Charlie seviyesine yükseltildiğini söylediler.

Avrupa’daki bir üste görev yapan Amerikalı bir yetkili de, “en az 10 yıldır” bu seviyede bir tehdit görmediklerini söyledi ve bunun genellikle ordunun “aktif ve inandırıcı bir tehdit” aldığı anlamına geldiğini açıkladı.

Tetikte olmaya devam ediyoruz

Bu değişiklik sorulduğunda, ABD Avrupa Komutanlığı Sözcüsü Komutan Dan Day, kuvvetleri korumakla ilgili belirli alarm seviyeler hakkında yorum yapmayı reddetti.  Ancak CNN’e, ABD Avrupa Komutanlığının “yurtdışındaki ABD askeri topluluğunun güvenliğinde rol oynayan çeşitli faktörleri sürekli olarak değerlendirdiğini” söyledi ve “bu çabanın bir parçası olarak, ordu üyelerimizin güvenliğini sağlamak için sıklıkla ek adımlar atıyoruz. Operasyonel güvenlik nedeniyle belirli önlemler almaya girişmeyeceğiz ancak tetikte olmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

“Avrupa’daki Amerikan komutanlığı, üyelerinin ve ailelerinin güvenliğini temin etmek, üyelerinin bilgilendirilmesini ve en iyi durumda donatılmasını sağlamak için güvenlik ortamını sürekli takip ediyor. Her zaman olduğu gibi, ABD liderliği Avrupa’daki bireylerine her zaman tetikte ve uyanık olmalarını tavsiye ediyor” dedi.

Hangi istihbarat bilgilerinin güvenliğin sıkılaştırılmasına yol açtığı belli değil.  Ancak Avrupalı ​​yetkililer, özellikle Paris’teki Olimpiyat Oyunları öncesinde ve şu anda Almanya’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında kıtada potansiyel bir terör tehdidi konusunda uyarıda bulundular. Alman hükümeti, güvenliği sağlamaya yardımcı olmak üzere Alman görevlilerin yanı sıra 580 uluslararası polis memurunu da görevlendirdi.

Daha dikkatli olmak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise kendi adına şu açıklamayı yaptı: “Avrupa sahasında konuşlanmış Amerikan askeri personelinin ve ailelerinin emniyetini ve güvenliğini etkileyebilecek bir grup faktör nedeniyle, ABD Avrupa Komutanlığı yaz aylarında dikkatli olma gerekliliğini vurgulama çabalarını iki katına çıkardı.”

Halihazırda ABD Dışişleri Bakanlığı da, ABD kuvvetlerinin Avrupa’daki karargahının bulunduğu Almanya’daki ABD vatandaşlarına, terör eylemleri riski nedeniyle daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Mart ayında Moskova yakınlarında DEAŞ’ın üstlendiği saldırıda silahlı kişilerin yaklaşık 150 kişiyi öldürmesinden bu yana Avrupa ülkeleri yüksek alarm durumuna geçti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.