ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Avrupa’da çiftçi gösterilerinin siyasi sonuçları ne olabilir?

Avrupa’da çiftçi gösterilerinin siyasi sonuçları ne olabilir?
12.02.2024
A+
A-

Brüksel’de Avrupa Parlamentosu önünde yapılan gösterilere, Fransa’daki protestolar eklendi.

TÜHA / TÜRKUAZ  İnternational News Agency

Berlin'de çiftçiler traktörlerle Brandeburg kapısına dayanarak hükümeti  tehdit etti - 18.12.2023, Sputnik Türkiye

Hollanda Türkevi Araştırma Merkezi Başkanı ve Gazeteci-Yazar Veyis Güngör, Veyis Güngör – V.G.kaleme aldığı “Avrupa’da çiftçi gösterilerinin siyasi sonuçları ne olabilir?” başlıklı yazısını TÜHA Haber‘e değerlendirdi:

“Avrupa, başta Almanya olmak üzere, 2024 yılına çiftçilerin sokak protestolarıyla girdi. Şubat ayında Brüksel’de Avrupa Parlamentosu önünde yapılan gösterilere, Fransa’daki protestolar eklendi. Berlin, Paris, Brüksel sokakları çiftçiler tarafından işgal edildi. Protestolara destek, diğer Avrupa ülkelerinden, İtalya, Polonya, İspanya, Danimarka, İsveç ve Hollanda çiftçilerinden de geldi.

Avrupa’nın böyle siyasi ve sosyal bir çalkantı sürecine girdiği şu günlerde, Avrupalı çiftçiler neyi protesto ediyorlar?

Çiftçiler ulusal hükümetlerden, Avrupa Birliğinden ne istiyorlar?

Çiftçilerin ayaklanmasının, beş ay sonra yapılacak Avrupa Parlamentosu (6-9 Haziran) seçimlerinde, siyasi sonucu ne olacak?

İşte bu ve benzer sorular, şu günlerde Avrupa kamuoyu gündemini meşgul ediyor.

Çiftçi protestolarının arkasında genel olarak üç motivasyon karşımıza çıkıyor.

Bunlar: Avrupa’daki yüksek enflasyondan kaynaklanan alım gücü krizinden, tüm vatandaşların ve çiftçilerin etkilenmesi. Bunun yanı sıra, Ukrayna-Rusya savaşından kaynaklanan motorin vergilerinin adaletsiz olarak artışı, çiftçileri harekete geçiren önemli unsurlardır.

Avrupa'daki çiftçi protestolarına İspanya da katıldı: 'Tarım alanları ve  hayvancılık olmadan sofralar boş' - BBC News TürkçeÇiftçileri harekete geçiren bir diğer gelişme de, Brüksel’de alınan kararlar, yani AB normları ve hükümetlerin tarım politikalarıdır. Bu çerçevede, Ukrayna çıkışlı tarım ürünlerine gümrük uygulanmaması, Avrupa’daki çiftçileri bir hayli zor durumda bırakmıştır.

 

Çiftçilerin, karar vericiler ve elitler tarafından dinlenilmemesi, ciddiye alınmaması, küçük ölçekli çiftliklerin kapatılması, devlet tarafından satın alınarak, çiftlik sayısının azaltılma politikası da, çiftçileri öfkelendiren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı Avrupalı uzmanların, ‘çiftçi savaşları’ olarak da tanımladıkları bu siyasi ve sosyal  çalkantılı gelişmeler, şöyle bir ikilemle özetlenmektedir: “Tarım mı doğanın ve iklimin alanını belirleyecek, yoksa doğa ve iklim mi tarımın alanını belirleyecek?”

Son iki aydır Avrupa’nın farklı ülkelerinde devam eden Avrupa'da gıda krizi... Protestolar sonuç verdi, raflar boşaldı!çiftçi protestoları, daha önce Hollanda’da yaşanmıştı. Bir çiftçi ayaklanması olarak görülen sosyal hareketlilik, iki yıl önce bir siyasi partinin doğmasını beraberinde getirdi. Ve bu yeni parti, Vatandaş Çiftçi Hareketi (Boer Burger Beweging) BBB olarak seçimlere girdi. Bu yeni parti, İl Genel Meclisi seçimlerinden birinci parti olarak çıkıp, siyasi yapıyı alt üst etmişti.

Avrupa’da yaşanan gelişmeler, yani çiftçi hareketleri, Avrupa’nın ciddi ve derin bir şekilde siyasi ve sosyal çalkantılarla karşı karşıya olduğunun somut bir göstergesidir. Avrupa’da hem çiftçiler hem de onlara destek veren önemli bir kitle, karar vericilerden, elitlerden ve küresel aktörlerden rahatsızdırlar. Çiftçiler ve aşırı sağ partilere oy veren kitle, kendilerinin devlet yöneticilerince ciddiye alınmadıklarını düşünüyorlar.

Traktörler yollarda, liderler suskun: Avrupa'daki çiftçi protestoları  nereye gidiyor?Peki neler olabilir?

Her ne kadar, Avrupa Komisyonu geçtiğimiz günlerde, 2040 iklim hedeflerinin bir parçası olan, bazı tarım tedbirlerini hızlı bir şekilde rafa kaldırmış olsa da, çiftçilerin rahatsızlıkları ve protestoları devam ediyor.

Bu durumda, Hollanda’da olduğu gibi, diğer Avrupa ülkelerinde de çiftçilerin destekledikleri, onların haklarını savunan siyasi hareketler çıkabilir.
Diğer taraftan, Hollanda’da Wilders örneğinde olduğu gibi, ırkçı, aşırı sağ partiler, çiftçilere çeşitli vaatler vererek oylarını alıp, seçimlerden güçlü partiler olarak çıkabilirler. Çok daha somut bir gelişme, önümüzdeki haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçim sürecinde, aşırı sağ, gidişattan rahatsız kitlelere, tarımda yeniden istikrarı tesis edecekleri sözünü vererek oylarını alıp, Avrupa Parlamentosu’nda güçlü bir aşırı sağ blok oluşabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.