ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
13:06 Türkiye’den Hocalı Katliamı’nın 32. yılına ilişkin anma mesajı
12:50 Türkiye’ye sızmaya çalışan PKK’lı kadın terörist yakalandı
12:12 Dünya liderlerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik telefonu
00:11 İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) nihai bildirisinde, “Uluslararası toplum, İsrail’i gazetecileri hedef alarak uluslararası hukuku ihlal etmekten sorumlu tutmak için harekete geçmeli”
00:10 İİT Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı nihai bildirisi açıklandı
00:09 “Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi.” iddiasına ilişkin açıklama
00:07 İletişim Başkanı Altun’dan İİT Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı’na ilişkin paylaşım
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye sadece bölgesel bir güç olmaktan çıkıp küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”
00:04 Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü
00:03 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, “Fatih’in emaneti İstanbul, ‘Kandil Uzlaşısı’ ile paylaşılmak istenmektedir.”
00:03 Ak Parti ve Cumhur İttifakının Ankara’daki güçlü adayı Turgut Altınok, “ABB yönetimi bir çok vaadini yerine getiremedi”
00:02 Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmeler
00:01 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş Trabzon’da
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış istiyorsak güçlü bir orduya sahip olmalıyız
00:04 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’dan Sancaktepe esnaf ziyareti
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Araştırma: Kadınlar da çocuklara cinsel şiddet uyguluyor

Araştırma: Kadınlar da çocuklara cinsel şiddet uyguluyor
17.11.2021
A+
A-

BERLİN-TÜHA HABER / Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre çocuklar kadınların da cinsel istismarına maruz kalabiliyor. Çoğu vakada cinsel şiddet uygulayan, çocuğun aile çevresinden oluyor.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin  haberine göre, Hamburg-Eppendorf Üniversite Kliniği’nin (UKE) yaptığı yeni bir araştırmaya göre çocuklar, kadınların da cinsel istismarına maruz kalabiliyor.

Araştırma projesinde yer alan, UKE Cinsel Araştırmalar, Cinsel Tıp ve Adli Psikiyatri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Johanna Schröder çoğu vakada failin çocukların aile çevresinden olduğunu söyledi. Schröder “Vakaların çoğunda öz annenin cinsel şiddet uyguladığı bildiriliyor” dedi.

Araştırma raporunda kadınların çocuklara cinsel şiddet uygulamasının “toplumsal bir tabu” olduğu belirtilirken cinsel şiddette ilk olarak akla erkek faillerin geldiği kaydedildi.

UKE’nin araştırmasında bir kadın tarafından cinsel şiddet gören mağdurlar ve aynı şekilde çocuklara karşı cinsel arzu duyan kadınlarla internet üzerinden iki ayrı mülakat yapıldı.

Cinsel şiddete maruz kalınan ortalama yaş 6

Katılımcıların yanıtlarına göre ilk kez bir kadının cinsel şiddetine maruz kalınan yaş, ortalama olarak 6. Cinsel şiddet failinin yaşı ise ortalama olarak 32. Vakaların çoğunda cinsel şiddet sırasında fiziksel ve psikolojik şiddet de yaşandı. Araştırma raporunda birçok mağdurun travma sonrası stres bozukluğu yaşadığı kanaatinin oluştuğu kaydedildi.

Çocuklara cinsel arzu duyan kadınların büyük çoğunluğu, erkek ve kadınları eşit derecede çekici bulduklarını ifade etti. Bu kadınların yarısının pedofili belirtileri gösterdiği kaydedildi.

Sadist duygularla cinsel şiddet uygulayan kadınların yanı sıra çocukları cinsel partnerlerinin yerine koyan kadınların da bulunduğu araştırma raporunda ifade edildi.

Araştırma ekibinin vardığı sonuca göre, mülakat yapılan kadınların yarısından fazlası cinsel istismar görüntülerini içeren görüntüler de izliyor.

Araştırma ekibinde yer alan UKE Öğretim Görevlisi Dr. Safiye Tozdan çocuklardan cinsel olarak tahrik olanların her zaman onlara cinsel şiddet de uygulamadığını belirtti.

Tozdan, erkeklerde yapılan araştırmaların ise çocuklara duyulan cinsel arzunun istismar açısından da bir risk faktörü oluşturduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

UKE araştırma ekibi raporunda daha derinlemesine bir araştırmanın yapılması ve söz konusu kadınların gerektiği şekilde tedavi edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Çocuklara cinsel arzu duyan kadınların terapi imkanları konusunda daha çok bilgilendirilmesi gerektiği ve ancak bu şekilde çocuklara yönelik cinsel suç eylemlerinin meydana gelme riskinin düşürülebileceği kaydedildi.

EK Kaynaklar *epd

[TÜHA Haber Ajansı, 17 Kasım 2021]

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.