enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Arap Altılısı, İsrail’in yasa dışı faaliyetlerinin devam etmesi konusunda uyardı

Arap Altılısı, İsrail’in yasa dışı faaliyetlerinin devam etmesi konusunda uyardı
29.04.2024
A+
A-

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da cumartesi) günü düzenlenen istişare toplantısında Arap Altılısı dışişleri bakanları, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yerleşimlerin genişletilmesi, topraklara el konulması, Filistinlilere yönelik askeri operasyonlar, yerleşimci saldırıları ve Müslüman ve Hıristiyanların ibadet özgürlüğünün engellenmesi gibi iki devletli çözümü baltalayan yasadışı faaliyetlerinin devam etmesine karşı uyarıda bulundu.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Riyad’daki Suudi Şarkul Avsat Türkçe (@aawsat_turkce) / XArabistan Dışişleri Bakanlığı binasında, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Eymen Safedi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri ve Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş ve Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed el-Halifi’nin katılımıyla İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik savaşıyla ilgili gelişmeleri görüşmek üzere Arap Altılısı’nın istişare toplantısına başkanlık etti.

Filistin Devleti’nin tanınmasını desteklemek

Bakanlar, Gazze Şeridi’ndeki savaşın sona erdirilmesi, derhal ve tam bir ateşkes sağlanması, uluslararası insancıl hukuka uygun olarak sivillerin korunmasının temin edilmesi ve insani yardımın Gazze Şeridi’ne girişini engelleyen tüm kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kardeş Filistin halkının arzularının yerine getirilmesi amacıyla bağımsız Filistin devletinin uluslararası alanda tanınmasına yönelik tüm çabaları desteklediklerini ifade ettiler.

Ayrıca, Gazze Şeridi’nin işgal altındaki Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak, ilgili uluslararası kararlar uyarınca iki devletli çözümün uygulanması ve 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin tanınması için geri dönüşü olmayan adımlar atılmasının önemini vurguladılar. Filistin halkını topraklarından sürmeye yönelik her türlü girişimi ve Filistin’in Refah kentine yönelik her türlü askeri operasyonu kategorik olarak reddettiklerini bildirdiler.

Riyad’da bir dizi toplantı

Bir Arap kaynak Perşembe günü Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, 28-29 Nisan (bugün ve yarın) tarihlerinde Riyad’da düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) çerçevesinde Suudi Arabistan himayesinde bir dizi toplantı yapılmasının beklendiğini belirtti. Bunların arasında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in katılımıyla Arap Altılısı’nın üç aydan kısa bir süre içinde üçüncü kez bir araya gelmesinin yanı sıra, Arap Altılısı’nın Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle bir toplantı daha yapacağını ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) dışişleri bakanlarının önümüzdeki Pazartesi günü (yarın) Blinken ile bir toplantı gerçekleştireceğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynak, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ın yarın “AB koridorlarında, en azından bazı ülkeler arasında, Filistin devletini tanıma yönünde hareket edilmesi için görüşmelerin netleşmeye başladığını” açıklamasının ardından, Filistin devletinin tanınması konusunun masadaki ana dosyalardan biri olduğunu ifade etti. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.