enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Ana-babaya sevgi ve saygının evrensel esasları

Ana-babaya sevgi ve saygının evrensel esasları
A+
A-

12 Mayıs 2024’te bir “Anneler Günü” daha kutladık. Önümüzdeki Haziran ayında da “Babalar Günü” kutlanacak. Son senelerde bazı sevgileri, saygıları, bağlılıkları, yardım ve destek faaliyetlerini bir güne, bir haftaya sığdırmak moda oldu. Gerçekte her gün, her hafta iyiliklerin, güzelliklerin günü ve haftasıdır. Onları belli gün ve haftalara hapsetmek yanlıştır. Biz bu yazımızda “Anneler Günü”nü bahane ederek İslam’ın ana-baba hakları konusundaki evrensel esaslarını söz konusu edeceğiz.

Kur’an ve hadiste ana baba haklarına, onlara sevgi ve saygıyla ilgili olarak yer Ahmet SAĞLAM ( YAZAR ) - ANNE BABA HAKKI NEDİR.alan emirler; dünyada ana-baba hakkını, anaya babaya sevgi ve saygıyı güvenceye alacak başka hiçbir yasa, metin, belge, ilke olmasa bile tek başına yeterlidir. Zaten dünyada ana-babaya şefkat ve hürmetin, ana-baba hakkının bu kadar yüceltildiği daha etkili ve güçlü başka bir metne, yasaya, ilkeye, düzenlemeye rastlamak mümkün değildir. Çünkü bu iki ayet ve bir hadise göre bir evlat, ana-babasını hangi ölçüde severse sevsin, ana-babasına hangi ölçüde hizmet ve hürmet ederse etsin, ona “Bravo sana, evlatlık görevini yaptın!” denemez. Çünkü Müslümanlıkta ana-baba hakkı, ne yapılırsa yapılsın tam olarak ödenemeyecek, yüceliğinden ötürü üst sınırına, zirvesine hiçbir zaman çıkılamayacak olan bir haktır. İşte yoruma gerek olmayan açık-seçik belgesi:

Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmemenizi, ana-babaya da iyilik ve güzellikle davranmanızı size emretti. Eğer onlardan biri veya her ikisi evlat olarak senin yanında yaşlanır, bakımlık hale gelirse, verdikleri zahmetten dolayı sakın onlara ‘öf!’ bile deme. Onları azarlama. Onlara güzel, gönül alıcı söz söyle.” “Onlara acıyarak şefkat kanatlarını üzerlerine ger. ‘Ya Rab! Onlar beni çocukken nasıl esirgedilerse sen de şimdi onları öyle esirge’ de.” (Kur’an, İsra suresi: 23-24).

Anne Baba Hakkı, Dinimizdeki Yeri, İlgili Ayet ve Hadisler | Yazar: Abdullah PehlivanAna-babalarının ihtiyarlık (ilgiye ve bakıma muhtaç) zamanlarında onlardan birine veya her ikisine yetişip de onlara layık oldukları hizmet ve hürmette bulunamamaktan dolayı cenneti hak edemeyen evlatların burnu yerde sürtsün!” (Hadis-i şerif).

Herkes ektiğini biçer” sözünün hiç sekmeden geçerli olduğu alanlardan biri evlatlarla ana-babalar arasındaki ilişkidir. Yani evlatlar anne-babalarına nasıl davranıyorlarsa kendi evlatları da kendilerine öyle davranacaklardır.

BİR GERÇEK: ANNE ÖZLEMİNİN ÜZERİNDE ÖZLEM YOKTUR

Bir örnek: Doğuştan görme engelli yetişkin bir insanın dayanılmaz anne özlemi:

İşitiyorum ki: Güneş pek güzelmiş! Ya güller, çay kenarında suyun üzerine sarkan çiçekler ve nâzik nâzik öten kuşlar ve böcekler, çok güzel manzaralar arz edermiş!

İşitiyorum ki: Gökyüzünde ışıklar görünürmüş, denizin dalgaları gözyaşları gibi hazin hazin süzülürmüş! Onun üzerinde gemilerin dahi yürümesi insanı hayrete düşürürmüş!

Lâkin ben ne o gürültüsünü işitmekte olduğum denizi, ne o renkli çiçekleri, gökyüzünü, güneşi, ne de aydınlığı görmediğim için müteessirim!

Hayır, Allah’ım hayır! Şu fâni âlemin güzelliğinden hiçbirini arzu edecek değilim! Yalnızca bir kez olsun annemin yüzünü görebilseydim!

İki şey bağdaşmaz: Para sevgisi ve dindarlık - DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCESİ

İsmail ÖZCAN & Eğitimci Yazar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.