enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Almanya’da aşırı sağcı parti AfD üyesi ‘Nazi sloganı atmakla’ suçlandı

Almanya’da aşırı sağcı parti AfD üyesi ‘Nazi sloganı atmakla’ suçlandı
06.06.2023
4
A+
A-

Savcılar AfD’nin önde gelen isimlerinden Höcke’nin bilerek halk önünde alenen Nazi sloganı attığını iddia ediyor.

TÜHA / TÜRKUAZ Europe İnternational News Agency

Almanya’dan TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) Muhabiri Luisa NEUBAUE’nin haberine göre, Almanya’da aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’nin önde gelen üyelerinden  Björn Höcke 2021 yılındaki bir konuşmasında Nazi sloganı kullandığı iddiasıyla suçlandı.

Halle kentindeki savcılar, iddianamede Höcke’nin 21 Mayıs 2021’de ülkenin doğusundaki Merseburg’da 250 kişinin katıldığı bir toplantıyı “Her şey Almanya için” ifadeleriyle bitirdiğini belirtti ve siyasetçinin bu sözlerin kökeninin farkında olduğunun altını çizdi.

Söz konusu sloganın Nazilerin paramiliter kanadı olan fırtına birlikleri tarafından kullanıldığı biliniyor. Höcke’nin avukatları ise bu sözlerin suç teşkil etmediğini ifade ediyor.

Almanya’nın geçmişiyle ilgili revizyoncu görüşleriyle tanınan Höcke 2018’de Berlin’deki Holokost Anıtı’nı “utancın anıtı” olarak tanımlamış ve ülkenin geçmişini 180 derece dönerek hatırlaması gerektiğini ifade etmişti.

Son kamuoyu yoklamalarına göre AfD’ye verilen desteğin rekor düzeyde arttığı bir dönemde Alman iç istihbarat servisleri partinin özellikle Merseburg’un da yer aldığı Thuringia şubesini resmi gözetim altına aldı.

Gazeteci* Luisa NEUBAUE

***

Yazar hakkında

Luisa-Marie Neubauer,  21 Nisan 1996 yılında, Hamburg/Almanya’da dünyaya geldi. Neubauer, 2016’dan beri ONE adlı sivil toplum kuruluşunun gençlik elçisi ve Alman İklim Aktivisti. Göttingen Üniversitesi (2015–2020), Marion Dönhoff High School (2014) ve Kingham Hill School’dan mezun oldu. Igor Levit – No Fear adlı filmde rol aldı. Neubauer’in, Gegen die Ohnmacht: Meine Großmutter, die Politik und ichadlı kitapları var.

ETİKETLER: , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.