enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım “Türk Devletleri Teşkilatı’nın Büyümesi Mesuliyetimizi Artırıyor.”

Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım “Türk Devletleri Teşkilatı’nın Büyümesi Mesuliyetimizi Artırıyor.”
29.11.2022
173
A+
A-

Türkiye’nin sayın, güvenilir, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu olan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın yayın organı olan ‘Kriter Dergisi’ için SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN,Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’a konseyle ilgili önemli sorular yöneltti.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN;

Binali Yıldırım taburcu oldu: 'İki kaburga kırığım var' - Yeni Şafak“Türk devletlerinin geçen seneki zirveden bugüne neler yaptığını, yeni zirvede konu başlıklarının neler olduğunu ve Aksakalların bundan sonra neler yapacağını Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’a sorduk. Geçirmiş olduğu trafik kazasına rağmen verdiği söze binaen bizleri cevapsız bırakmayan Sayın Binali Yıldırım’a tekrar geçmiş olsun diliyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Küresel krizin devam ettiği bu zor süreçte hem Türk devletlerinin bulunduğu coğrafyanın jeostratejik olarak hem de Türk devletlerinin hem kendi aralarında hem de dünya ile ilişkilerinin çok daha önem kazandığını görüyoruz. Türk dünyası için büyük öneme sahip olan Türk Devletleri Teşkilatı, önemli kararların alınacağı söylenen dokuzuncu zirvesini Özbekistan’ın Semerkant şehrinde 11 Kasım’da gerçekleştirdi. Türk devletlerinin geçen seneki zirveden bugüne neler yaptığını, yeni zirvede konu başlıklarının neler olduğunu ve Aksakalların bundan sonra neler yapacağını Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’a sorduk. Geçirmiş olduğu trafik kazasına rağmen verdiği söze binaen bizleri cevapsız bırakmayan Sayın Binali Yıldırım’a tekrar geçmiş olsun diliyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz”. (Prof. Dr. Burhanettin DURAN)

İşte Prof. Dr. Burhanettin DURAN’ın sorusu:

Burhanettin Duran - BiyografyaAksakallar Konseyi Başkanı olarak bir senedir görev yapıyorsunuz, sizin başkanlığınız sonrası daha etkin bir sürecin işlediği görüldü. Okuyucularımızın daha iyi anlaması açısından Aksakallar Konseyi’nin fonksiyonunu kısaca açıklayabilir misiniz? Sizin Aksakallar Konseyi Başkanı olarak geçtiğimiz bir yıllık süreçteki faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Binali Yıldırım - YouTubeAksakallar, Türk töresinde ayrıcalıklı yeri olan kimselerdir. Zor zamanlarda, ihtilaflı hususlarda, kritik kararlar alınması gereken noktalarda Aksakallar, Türk tarihinde hususi rol oynamış kimselerdir. Hanlar, Sultanlar dahi böyle zamanlarda Aksakallara müracaat etmiş ya da Aksakallar İcmasıyla meşveret etmiş, onların değerlendirmelerine kulak vermiştir.

Türk Devletleri Teşkilatı büyüyor ve güçleniyor. Üstlendiği sorumluluk her geçen gün daha da artıyor. Bölgemizde ve dünyada giderek daha fazla tanınan bir aktör haline geliyor. Bu itibarla, Türk tarihinin doğal bir yansıması olan Türk Devletleri Teşkilatı kurulurken de bu müessese hatırda tutulmuş ve Teşkilatın önemli karar organlarından biri olarak tesis edilmiştir. Düzenli toplantılar yoluyla bir araya gelen Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi, Teşkilatın bugünü ve geleceğiyle alakalı önemli tavsiyelerde bulunmuştur.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz sene İstanbul’da düzenlenen 8. Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesinde, devlet başkanlarımız bazı tarihi kararlar aldılar. Bunlardan biri de Aksakallar Konseyimizle alakalıydı. Alınan kararla Aksakallar Konseyimizin Yönetmeliği güncellendi ve yapısı güçlendirildi. Ümit ediyorum, Aksakallar Konseyi yeni yapısıyla önümüzdeki süreçte daha aktif ve yol gösterici bir rol oynayacak.

Türkiye olarak biz Aksakallar Konseyi’nin daha da güçlendirilmesi taraftarıyız. Aksakalların derin tecrübelerinin yürütülmekte olan iş birliğine önemli faydalar sağlayacağını, iş birliği projelerindeki bazı aksaklıkların giderilmesinde rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Bu itibarla, 12 Kasım 2021’de İstanbul’da gerçekleştirilen tarihi İstanbul Zirvemizde Aksakallar Konseyi Yönetmeliği güncellenirken Devlet Başkanlarımızca imzalanan yeni yönetmelik çerçevesinde ben de Aksakallar Konseyi’nin Başkanı olarak dört yıllığına atandım. Konseyde diğer dört tam üyemizin saygıdeğer Aksakalları da yer alıyor.

Tabiatıyla bu Aksakallar Konseyinin de sorumluluğunu artıran bir gelişme. Aksakallar olarak alacağımız kararlarla, vereceğimiz tavsiyelerle, gerçekleştireceğimiz çalışmalarla Teşkilatımızın yükselişine destek olmamız gerekiyor. Aksakallar Konseyimizin her bir üyesi derin tecrübeye sahip bireylerden oluşmakta. Bu potansiyelden istifade etmeliyiz. Zaten, devlet başkanlarımızın İstanbul Zirvesi’nde aldıkları kararın arkasında da bu hakikat yatmaktadır. Devlet Başkanlarımız Aksakallar Konseyinin tecrübesinin Teşkilatın yürütmekte olduğu iş birliği projelerine katkıda bulunmasını arzu ediyor. Bu itibarla, bizler de önümüzdeki süreçte, Sekretaryamızla eşgüdüm ve iş birliği içinde devlet başkanlarımızın çizdikleri istikamet doğrultusunda Türk dünyasını daha da yükseltmek ve birbirine yakınlaştırmak gayesiyle çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

Bu süreçte Aksakallar Konseyi olarak Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında yürütülmekte olan iş birliği projelerine somut katkılar sağlama imkanları bulmaktayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın zirve toplantısında ifade ettiği üzere, özellikle ülkelerimiz arasındaki ulaştırma iş birliği çalışmalarına destek olmaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Buna ihtiyaç duyulacak başka alanları da eklemek mümkün tabii. Yönetmelik gereği, Devlet Başkanlarımız ya da Dışişleri Bakanları Konseyimiz de bize doğrudan bazı görevler tevcih edebilirler.

Aksakallar olarak Türk Devletleri Teşkilatının hedefleri doğrultusunda bunların hızlıca hayata geçirilmesi, yeni önerilerle beraber güçlendirilmesi hususunda yapabileceğimiz çok iş var. Aksakallar Konseyinin yapısını bu amaçlar doğrultusunda daha nitelikli hale getirmemiz gerekiyor. (devam edecek)

[TÜHA Haber Ajansı, 29 Kasım 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.