enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Afrika asıllı 16 aylık Hasan Ali’ye sıcak yuva oldular

Afrika asıllı 16 aylık Hasan Ali’ye sıcak yuva oldular
20.12.2022
128
A+
A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koruma altına alınan çocukları yuvalarına kavuşturmaya devam ediyor. Son 20 yılda koruyucu aile sayısı 515’ten 7 bin 383’e yükseldi. Koruyucu aile olan Demir çifti de onlardan biri. İşte 16 aylık bir bebeğe koruyucu anne ve baba olan çiftin hikayesi…

TRT Haber'in zirvedeki yeri değişmedi - Son Dakika HaberleriTürkiye’de binlerce çocuk, koruyucu ailesine kavuşmayı bekliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koruyucu aile başvurularını 81 ildeki il müdürlükleri aracılığıyla alıyor. Bakanlık, titizlikle yaptığı incelemeler sonucunda 8 binden fazla çocuğu ailesine kavuşturdu.

Murat ve Şeyda Nur Demir çifti de 10 ay önce tanıştıkları Afrika asıllı Hasan Ali bebeğe koruyucu aile oldu.

“Daha fazla çocuğa koruyucu aile olmak istiyoruz”

Koruyucu Baba Murat Demir, insanların tedirginlikleri olabildiğini belirterek, “Yapabilir miyiz, edebilir miyiz? Acaba bağ kurulabilir mi? Eğer buradan hissederek alıyorsak, bu işe başlıyorsak, kesinlikle müthiş bir duygu. Genelde aileler şöyle gider, çocuk olmaz, bu yola girmeye çalışırlar, biz de tam tersi ilk evlenme kararı aldığımızda dedik ki biz bunu yaparız. İyi ki yapmışız.” dedi.

Koruyucu anne olduktan sonra işine ara veren Şeyda Nur Demir, daha fazla çocuğa koruyucu anne olmayı istiyor. En fazla 3 çocuğa koruyucu ailelik yapılabildiğini dile getiren Demir, bu sayıyı daha da doldurmayı çok istediklerini aktardı.

Türkiye’de sürekli ikamet eden 25-65 yaş arası, düzenli gelire sahip olan kişiler koruyucu aile olmak için başvuru yapabiliyor.

Aynur Bayram - Gazeteci - Yandex | LinkedIn

Gazeteci* Aynur BAYRAM

[TÜHA Haber Ajansı, 20 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.