ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

ABD’den Ortadoğu’ya Yeni Silah Satışına Onay

ABD’den Ortadoğu’ya Yeni Silah Satışına Onay
07.02.2022
A+
A-

WASHINGTON – TÜHA HABER / ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın, aralarında Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın olduğu Ortadoğu ülkelerine olası yeni silah satışlarına onay verdiği belirtildi.

Pentagon Savunma Güvenliği İşbirliği Dairesi yaptığı açıklamada verilen onaylar arasında olası F-16 savaş uçaklarının Ürdün’e tahmini 4,21 milyar dolara satılmasının da yer aldığını belirtti.

Son haftalarda Birleşik Arap Emirlikleri’ne füze ve insansız hava aracı saldırıları artmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ürdün’ün 12 adet F-16 C Block 70 savaş uçağı ile Lockheed Martin şirketine ait teknik malzeme ve mühimmatın olası satışını onayladı.

Suudi Arabistan’ın füze savunma sistemlerini geliştirmek için 31 adet Çok İşlevli Bilgi Dağıtım Sistemi-Düşük Hacimli Terminali’nin (MIDS-LVT) 23,7 milyon dolara satışına onay verildi.

Pentagon, önerilen MIDS-LVT terminallerinin Suudi Arabistan’ın Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) platformlarına kurulacağını, daha önce sağlanan MIDS-LVT (BU1) terminallerinin de PATRIOT füze savunma sistemine entegre edildiğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri için de, 30 milyon dolarlık Homing All the Way Killer (HAWK) füze savunma sistemleri yedek ve onarım parçası satışına onay verildi.

Pentagon Savunma Güvenliği İşbirliği Dairesi Kongre’yi olası satışlarla ilgili Perşembe günü bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın onaylamasına rağmen sözleşmelerin imzalandığına ya da görüşmelerin sonuçlandığına dair açıklama yapılmadı.

[TÜHA Haber Ajansı, 07 Şubat 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.