enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

AB, fosil yakıt firmalarının iklim fonuna katkıda bulunmasını istiyor

AB, fosil yakıt firmalarının iklim fonuna katkıda bulunmasını istiyor
16.03.2024
A+
A-

Reuters tarafından görülen bir taslak belgeye göre AB, Birleşmiş Milletler hedefi kapsamında yoksul ülkelerdeki iklim değişikliğiyle mücadeleye ödeme yapılmasına yardımcı olması için fosil yakıt endüstrisine çağrıda bulunacak.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

TÜHA’nın İklim Haberden aktardığı Gazeteci Didem TAŞBAŞI’nın Reuters’a kaynaklı haberine göre, Reuters’ın haberine göre, AB dışişleri bakanlarının bu ayın sonlarında yapacağı toplantıya ilişkin taslak bildiride, taslak belgede Avrupa Birliği’nin, Birleşmiş Milletler hedefi kapsamında yoksul ülkelerdeki iklim değişikliğiyle mücadele için ödeme yapılmasına yardımcı olması için fosil yakıt endüstrisine çağrıda bulunacağı görülüyor.

Taslak belgede, 27 ülkeden oluşan blokun petrol ve gaz sektörünün de katkıda bulunması gerektiğini savunacağı ortaya çıktı. Reuters’ın bildirimine göre taslak bildiride, “Kamu finansmanının tek başına yeni hedef için gerekli miktarı sağlayamayacağı kabul edilerek, fosil yakıt sektörü de dahil olmak üzere çok çeşitli kaynaklardan ek, yeni ve yenilikçi finansman kaynakları belirlenmeli ve kullanılmalıdır.” deniliyor.

Taslak belgede ayrıca AB’nin, Çin ve Orta Doğu ülkeleri gibi gelişmekte olan büyük ekonomilerin ve yüksek karbon emisyonuna sahip olan ve kişi başına düşen servete sahip olanların yeni BM iklim finansmanı hedefine yönelik ödeme yapmalarını talep etmeye devam edeceği de belirtiliyor.

Gazeteci* Didem TAŞBAŞI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.