enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,5345
EURO
8,9835
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
13°C
İstanbul
13°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Yağışlı
9°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
14°C

Prof. Dr. Ali Erbaş, “Teşkilatımız salgınla mücadelede sürecin en aktif kurumlarından oldu”

Prof. Dr. Ali Erbaş, “Teşkilatımız salgınla mücadelede sürecin en aktif kurumlarından oldu”
18.02.2021
0
A+
A-

TÜHA HABER / Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Yaşadığımız salgın sürecinde milletimizi teskin etmek, manevi güç ve moral vermek, tedbirlerin uygulanmasını sağlamak, vefa destek çalışmalarına katılmak gibi pek çok açıdan, teşkilatımız bu sürecin en aktif kurumlarından oldu.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlığının stratejik planı çerçevesinde 2020 yılı içerisinde yapılan faaliyetler ile 2021 yılına dair yapılacak planlamaları (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Başkan Prof. Dr. Erbaş, insanlığın yeni bir döneme geçişe şahitlik ettiğini ifade ederek, “Fizikî dünya ile sanal âlemin iç içe geçtiği bir sürecin içerisindeyiz. Her an ve her zeminde yeni gelişmelerin yaşandığı bir dünyada insanlık baş döndürücü bir hızla yeni bir çağa doğru yol almaya devam ediyor. Yeni fikirlerin, yeni yöntemlerin ve yeni uygulamaların şekillendirdiği, bir bakıma teknolojinin hayata yön verdiği yeni bir dünya var önümüzde.” dedi.

Eski yöntemlerin, iletişim ve yönetişim biçimlerinin dikkat çekici bir hızla işlevini kaybettiğini dile getiren Başkan Prof. Dr. Erbaş, “Bu durum, kişisel ve kurumsal anlamda başarıyı önemseyenlerin bu süreci doğru okumasını ve yeni beceriler edinmesini zorunlu kılmaktadır. Bu yenidünyada, hizmette muvaffakiyet için koordine etme, problem çözme, eleştirel düşünme gibi yaklaşımlarla beraber; muhakeme, duygusal zekâ ve üretim gibi bazı temel becerilerin ön plana çıktığını görüyoruz.” diye konuştu.

“Zor zamanları, stratejik süreçleri yönetmek, yöneticilerin en temel görevlerindendir”

Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş, değişen dünya ve şartlarla ilgili endişeler, eleştiriler ve farklı yaklaşımların olabileceğini belirterek, “Gerçek şu ki; gelecekle ilgili hedefleri olan kurumlar, her şeye rağmen varlığını ve etkinliğini devam ettirmek mecburiyetindedir. Dolayısıyla yöneticilerimizin yeni şartları dikkate alarak teşkilatımızın misyonunu ve vizyonunu, çalışma arkadaşlarına ve taşra teşkilatına benimsetmesine ihtiyacımız vardır.” ifadelerini kullandı.

Yöneticilik görevi, tabiatı gereği önemli yetkinlikler gerektiren bir sorumluluk olduğunun altını çizen Başkan Prof. Dr. Erbaş, “Zor zamanları, stratejik süreçleri yönetmek, geleceği etkileyen kararlar almak ve alınan bu kararları icra etmek, yöneticilerin en temel görevlerindendir. Yöneticilerin, çalışma barışı ve istikrarını sürdürme, davranışlarıyla örnek olma, samimiyet ve özveriyle rehberlik yapma görevleri de bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

“Din istismarına karşı bilinçlendirme çalışmaları yaptık”

Başkan Prof. Dr. Erbaş, yakın dönemde dünyada ve ülkede yaşanan gelişmeler Diyanet İşleri Başkanlığı’na hayati ve stratejik görevler yüklediğine dikkat çekerek, “FETÖ terör örgütünün ihanet teşebbüsünün ardından biliyorsunuz büyük bir seferberlikle sahih dini bilgi ve din istismarına karşı bilinçlendirme çalışmaları yaptık, yapmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Bu bir seferlik bir şey değil, süreklilik gerektiren bir çalışmadır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak alanı boş bırakırsak istismara en müsait alan olduğunu herkes biliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Salgın sürecinde vatandaşlarımıza destek olduk”

Kovid-19 salgınıyla mücadele noktasında Diyanet İşleri Başkanlığının önemli faaliyetlere imza attığını dile getiren Başkan Prof. Dr. Erbaş, şöyle konuştu:

“Yaşadığımız salgın sürecinde milletimizi teskin etmek, manevi güç ve moral vermek, tedbirlerin uygulanmasını sağlamak, vefa destek çalışmalarına katılmak gibi pek çok açıdan, teşkilatımız bu sürecin en aktif kurumlarından oldu. Böyle de olması gerekiyor. Diyebilirim ki, sağlık teşkilatından sonra en fazla bu sürecin içinde yer alan bizim hocalarımız oldu. Bir yandan camiler ve Cuma namazları konusunda olduğu gibi zor kararlar almak durumunda kaldık. Bunun yandan salalar, dualar, Kur’an kurslarımız, yayın araçlarımız, dijital mecralar gibi pek çok araç kullanarak vatandaşlarımıza destek olduk. Camilerimizde cemaatle namaz kılamadık ama minarelerden aylarca dualarla, salalarla milletimize manevi destek olmaya çalıştık.”

Prof. Dr. Ali Erbaş, ile ilgili görsel sonucu

“Salgın sürecinde de Müslüman ülke ve topluluklarla sürekli iletişim halinde olduk”

Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının salgın sürecinde dünyadaki Müslüman toplumlarla ilgili hizmet ve faaliyetlerini de devam ettirdiğini ifade ederek, “Diyanet İşleri Başkanlığımız, Orta Asya’dan Balkanlara, Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya ve Avustralya’ya kadar dünyadaki bütün Müslümanlara hizmet sunan ve Müslümanlar tarafından dikkatle takip edilen bir kurumdur. Bu manada salgın sürecinde de Müslüman ülke ve topluluklarla sürekli iletişim halinde olduk. Onların temsilcileriyle sık sık görüşmeler yaptık. Ülkemizin ve Başkanlığımızın birikim, uygulama ve tecrübelerini onlarla paylaştık.” diye konuştu.

“Diyanet mensupları için; istişare ve diğerkâmlık gibi erdemler, en vazgeçilmez değerlerdir”

“Köklü mazisi ve gelecek perspektifi olan kurumların en temel özelliklerinden biri de sağlam bir “kurum kültürü”ne sahip olmalarıdır.” diyen Başkan Prof. Dr. Erbaş, şunları söyledi:

“Kurum kültürü, ortak aklı, bilinci ve ideali canlı tutar ve kolektif başarının en temel unsurudur. Kurum kültürünün yerleşik bir hal almasında kurum içi iletişimin ayrı bir değeri vardır. Ekip olarak, hedefleri sahiplenmek,  çalışmayı heyecana dönüştürmek, hizmette verimliliği artırmak gibi hususlarda kurum içi, birim içi, daire içi iletişimin önemli bir etkisi olduğu muhakkaktır. Başkanlık hizmetlerinin amacına uygun olarak daha başarılı olabilmesi için her daim olumlu bir enerji oluşturmamız, bu enerjiyi yönlendirmemiz ve bu enerjinin somut eylemlere dönüşmesini sağlamamız önemlidir. Dini Mübîn-i İslam’a hizmeti gaye edinen Diyanet İşleri Başkanlığımız mensupları için; İstişare, diğerkâmlık, sadakat, merhamet, zarafet gibi erdemler, en önemli vasıflar ve en vazgeçilmez değerlerdir. Dolayısıyla; teşkilatımıza bunların dışında zarar verecek hasletlerin huyların girmesini engel olmamız gerekiyor.”

“Bizlere düşen görev, Rabbimizin gösterdiği hedefe yürümeye devam etmektir”

Başkan Prof. Dr. Erbaş, işlerinin vakitlerinden çok olduğunu belirterek, “Yapmamız gerekenler, yaptıklarımızdan daha önemlidir. Çünkü Allah’ın dinine hizmette ideal olan, mevcut olanın daima daha ilerisindedir. Bizlere düşen görev ise başardığımız işin rehavetine kapılmaksızın, Rabbimizin gösterdiği hedefe, Peygamberimizin rehberliğinde yürümeye devam etmektir. Dolayısıyla bugüne kadar büyük bir özveriyle, canla-başla çalışmasını takdir ettiğim bu ekibin, siz kıymetli hocalarımızın bundan sonra da aynı heyecan ve gayetle hizmetlerini sürdürmesini son derece önemsiyorum.” şeklinde konuştu.

Gündelik oyalanmaların girdaplarında kaybolmadan yapılacak hizmetlere odaklanılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hepimiz vaktimizi, enerjimizi yapmamız gerekenlere ve hizmetlerimizin daha verimli hale gelmesine harcamak mecburiyetindeyiz. Bunu yaparken hasbîlik, bizim en önemli vasfımız olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

[TÜHA Haber Ajansı, 18 Şubat 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.