enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kredi kartı faiz düzenlemesiyle tüketicinin yükü azalacak

Kredi kartı faiz düzenlemesiyle tüketicinin yükü azalacak
31.03.2020
0
A+
A-
Seksenler_2019 banner
TÜHA HABER / Kredi kartı faiz oranları ve asgari ödeme tutarında yapılan düzenlemelerle tüketicilerin faiz yükünün azaltılması hedeflendi.

Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gitti. Türk lirası işlemlerde faiz oranı yüzde 1,25’e çekildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da kredi kartı asgari ödeme sınırını yüzde 20’ye düşürdü. Uzmanlar, düzenlemelerle kredi kartı kullanıcılarının faiz yükünün azalacağı görüşünde.

MB, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde faizi 1,25’e düşürdü 

Kredi kartlarında azami faiz oranı düşürüldü. Asgari ödeme sınırı ise yüzde 20’ye çekildi. Tüketicilerin elini rahatlatacak kredi kartlarına ilişkin adımların ilki Merkez Bankası’ndan geldi. Banka, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarını yeniden belirledi. Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde yüzde 1,40 olan oran yüzde 1,25’e indirildi. Gecikme faizi ise 1,55 oldu.

“Bireylerin üzerindeki faiz yükünün azaltılması amaçlanıyor”

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cahit Sönmez, “Tüketici kredilerinde birazcık daha vadeye yayılabiliyor ve kısa vadeli finansman ihtüiyacı daha uygun koşullarda sağlanabiliyor. Yani merkez bankası ham kredi kartlarının geri ödemelerini rahatlatmak, mümkün olduğu kadar takibe düşen oranı sabit tutabilmek adına böyle bir aksiyon aldı.” değerlendirmesini yaptı.

Düzenleme ile koronavirüs salgının etkilerinden tüketicilerin koruması hedefleniyor.

Sönmez, “Kredi kartlarının geri ödenmesinin de sağlanması ve hane halkının biraz daha rahatlatılması da gerekiyordu. Bu bağlamda merkez bankası da biraz daha bireylerin üzerindeki bu faiz yükünü almak adına hem akdi faiz oranını heb de gecikme faiz oranını hem Türk Lirası hem de döviz cinsi harcamalarda düşürmüş oldu.” dedi.

Uzmanlar düzenleme sonucunda kısa vadeli finansman ihtiyacının kredi kartıyla değil tüketici kredileriyle sağlanması gerektiği görüşünde.

BDDK, kredi kartı asgari ödeme sınırını yüzde 20’ye indirdi 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ise kredi kartı ödemelerinde asgari ödeme sınırında değişikliğe gitti. Sınır yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürüldü. BDDK’ya kredi kartı ödemelerinde düzenleme yapma yetkisi de verildi.

[TÜHA Haber Ajansı, 31 Mart 2020]

Benim Adım Melek banner
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.