enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:26 Crave House Kitchen & Bar: Yahya Kaptan’ın Yeni Lezzet Durağı
12:47 SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ürün ailesiyle global bir oyuncuya dönüştü  
00:14 Almanya’da Bakanlar Kurulu, 2025 bütçe taslağını kabul etti
00:12 İletişim Başkanlığı’ndan ‘Azerbaycan’ın Sırları’ kitabı
00:09 Usulsüz işlemlerle yurda sokulmak istenen 87 araç ele geçirildi
00:08 Almanya’da artan döner fiyatları enflasyonun sembolü oldu
00:08 TRT Haber, ABU Haber Grubu Başkanlığı’na seçildi
00:07 Türkiye’deki Fransız okulları krizi: Fransa’dan Ankara’ya heyet geliyor
00:06 AB ülkeleri, Macaristan’ın dönem başkanlığının boykot edilmesinden endişeli
00:06 Zamlar Tren Seferlerini Etkilemedi
00:06 FETÖ içinde ayak oyunları mı ideolojik değişim mi?
00:05 Göçmen kaçakçılarına Kalkan-26 operasyonu: 5 tutuklu
00:05 Gazeteci-Yazar Atilla YAYLA, “15 Temmuz darbe girişimi alışılmış standart bir askeri güç tarafından gerçekleştirilmedi”
00:04 AB mahkemesi, von der Leyen’in COVID-19 aşı anlaşmalarında şeffaf davranmadığına hükmetti
00:04 Yurt dışı çıkış harcına beklenen zam geldi: 500 TL
00:03 Türkiye’de haziranda 79 bin 313 konut satıldı
00:02 Suya dayalı bölgesel kalkınma projeleri (GAP, KOP, DAP, DOKAP)  hızlanmalı
00:01 Amerikan İstihbaratından Seçimlere Rus Müdahalesi Uyarısı
15:55 Suikast girişimi Trump’ı başkan yapar mı?
12:26 Van’dan gelen heyete iltifat yağdırdılar: DEM’den İstanbul’a CHP çıkarması
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Saha Sohbetleri!

Saha Sohbetleri!
03.06.2024
A+
A-

Bir erişim noktasının (AP) veya geniş bantlı Wi-Fii yönlendiricisinin çevresinde bulunan Wi-Fi ağı. Bu ortamda AP yalnızca kablolu ağ ile iletişim kurmakla kalmaz, yakın çevredeki Wi-Fi ağ trafiğine de aracılık yapar.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Oruç Reis’ten TCG Derya’ya, MARLİN’den Barbaros Sınıfı Fırkateynlere: SEFT Mühendislik, 23 yıl önce gemi inşaat mühendisi 4 arkadaş tarafından kuruldu. 2008 yılında savunma sanayi ile tanışmalarının ardından birçok milli platformun tasarımına imzalarını attılar.

 • TCG Alemdar, TCG Işın, TCG Akın, MTA Oruç Reis, SAR-33 sınıfı botların modernizasyonu, TCG Derya, MİR ve MARLİN İnsansız Deniz Araçları, Barbaros Sınıfı Fırkateynlerin yarı ömür modernizasyonu ve daha sayılamayacak kadar çok proje… Tüm bunlara ek olarak özel sektörde de dünyanın en büyük powership (enerji gemisi) projesinin tasarımını yaptılar. Belgesellere konu olan projelere yenilerini eklemeye devam ediyorlar. Bu haftaki videomuzun konuğu SEFT Mühendislik Genel Müdürü Semih Zorlu ile dünden bugüne SEFT Mühendislik’in gelişimini konuştuk.

SAHA İstanbul 🤝 AMAC (Ankara Military Attaché Corps) Etkinliği düzenlendi:

Düzenlenen etkinlikte;

 • Ankara’da görev yapan askeri ataşelerle bir araya gelindi.
 • SAHA İstanbul faaliyetleri ve üye firmalar ile potansiyel iş birlikleri görüşüldü.
 • 22-26 Ekim’de düzenlenecek SAHA EXPO Uluslararası Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

SAHA İstanbul Yazılım, Otomasyon ve Dijital Dönüşüm Komitesi Mayıs ayı toplantısı TOBB Yazılım Meclisi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 • Çalışma konularının ele alındığı toplantı, sektöre ilişkin değerlendirmelerin ardından tamamlandı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından koordine edilen NATO Innovation Fund (NIF) Türkiye programı kapsamında; ODTU Teknokent ve Teknopark İstanbul da gerçekleşen etkinliklerde, SAHA İstanbul bilgilendirme sunumu ile birlikte girişimci firmalarının sunumları gerçekleştirildi.

SAHA İstanbul üyesi Alloy Additive, prestijli Make it in the Emirates (MIITE) Startup Pitch Yarışması’nın Katmanlı Üretim bölümünde ikinci oldu.

Firmamızı tebrik ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından Efes-2024 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününe katıldı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirilen Efes-2024 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününe katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;

Efes-2024 Tatbikatı`nın seçkin gözlemci günü vesilesiyle sizlerle birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bu yılki tatbikatımıza kendi askerlerimizin dışında 45 farklı ülkeden 2 bine yakın dost personel katılıyor.

Misafirlerimize Türkiye`ye hoş geldiniz diyorum. 2 yıl önce gerçekleştirdiğimiz Efes-2022 Tatbikatı`na katılan ülke sayısı 37 idi. Tatbikata olan ilginin bu sene her düzeyde arttığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. İki safha halinde toplam 11 bin askeri personelin katılımıyla 25 Nisan`dan beri icra edilen tatbikata destek veren herkese teşekkür ediyorum.

EFES-2024 Tatbikatı’nın gece safhasında milli silahlar hedefleri tam isabetle vurdu: Tatbikatın seçkin gözlemci günü kapsamında hedefler uzun ve orta menzilli tanksavar füzeleri, ATAK helikopterleri ile KORKUT hava savunma sisteminin de bulunduğu yerli ve milli silah sistemlerince tam isabetle vuruldu.

 • EFES-2024 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci günü kapsamındaki gece faaliyetleri, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in beraberindeki farklı ülkelerin savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarıyla ile TSK komuta kademesinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 • İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’ndeki tatbikatın gece safhası, Bakan Güler ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın beraberlerindeki dost ve müttefik ülkelerin savunma bakanı ve genelkurmay başkanlarının yanı sıra TSK komuta kademesinin alandaki yerini almasıyla başladı.
 • Tatbikat 45 ülkeden yaklaşık 11 bin personelin katılımıyla gerçekleşti.
 • Bir senaryoyla yapılan tatbikatın gece faaliyetleri kapsamında, katılımcı ülke unsurlarından oluşan birleşik özel kuvvet timleri, denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirdi.
 • Özel kuvvet unsurlarının bir kısmı paraşütle belirlenen alanlara inerken diğer kısmı denizden sızma harekatı yaptı.

HÜRJET rotasını ilk yurt dışı uçuşuna çevirdiTürkiye’nin ilk jet motorlu süpersonik eğitim uçağı HÜRJET, yurt dışındaki ilk uçuşunu Mısır’da yapmaya hazırlanıyor.

Yurt içindeki bu uçuşların ardından HÜRJET, ilk kez yurt dışında gökyüzüyle buluşmaya hazırlanıyor. HÜRJET, 3-5 Eylül’de gerçekleştirilecek Egypt International Airshow’a katılacak, yapılması planlanan gösteriyle yeteneklerini sergileyecek.

Bu sınıfta bir uçak arayışında olan Mısır, HÜRJET ile ilgileniyor. Airshow kapsamında başta Mısır olmak üzere bölge ülkeleriyle HÜRJET ve diğer TUSAŞ ürünleriyle ilgili görüşmeler gerçekleştirilecek.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en prestijli havacılık ve savunma etkinliklerinden biri olan Egypt International Airshow, uluslararası havacılık endüstrisinin önde gelen isimlerini, savunma sanayisi profesyonellerini ve teknoloji meraklılarını bir araya getiriyor.

ASELSAN 10 bin noktada hayat kurtarıyor: Ani kalp durmalarında hastanın elektroşokla hayata döndürülmesine imkan veren ASELSAN Heartline OED cihazı, yurt içi ve dışında yaklaşık 10 bin merkezde görev yapıyor.

 • Türk savunma sanayisinin öncü şirketlerinden ASELSAN, teknolojik birikimini sivil alanlarda da çözüme dönüştürüyor.
 • Bu kapsamda özellikle 2010’lu yılların başından itibaren sağlık sistemlerini hedefine koyan ASELSAN, bu alanda yerli ve milli cihaz ve ekipmanlar geliştiriyor.
 • ASELSAN Ulaşım, Güvenlik, Enerji, Otomasyon ve Sağlık Sistemleri Sektör Başkanlığı bünyesinde gelişmiş medikal cihazlar, görüntüleme sistemleri ve dijital sağlık çözümleri oluşturularak sağlık altyapısının güçlendirilmesine, hizmet kalitesinin artırılmasına ve ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.
 • Ani kalp durmalarında hastanın elektroşokla hayata döndürülmesine imkan veren otomatik eksternal defibrilatörü (OED), piyasaya 2021 senesinde sunuldu.

HAVELSAN’dan THY’ye yeni simülatör teslimatı: Türkiye’nin alanlarına liderlik eden iki milli şirketi HAVELSAN ve Türk Hava Yollarının (THY) simülatör teknolojilerine yönelik işbirliği başarılı şekilde sürüyor.

 • İki şirket arasında toplamda 11 Airbus A320 CEO/NEO, Boeing B737MAX tam uçuş simülatörü ve uçuş eğitim cihazları için yapılan tedarik sözleşmesi için üretim ve teslimatlar devam ediyor.
 • Sözleşme kapsamında son olarak Airbus A320 tam uçuş simülatörü teslim edilerek, saha kabul testine geçildi. Bu, ilk teslimatını 2018 yılında gerçekleştiren HAVELSAN’ın 2024 yılı itibarıyla THY’ye teslim ettiği ikinci Airbus A320 tam uçuş simülatörü oldu.

SSB Başkanı müjdeyi açıkladı: Altay tankı seri üretime geçti: Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün Altay tankının seri üretime geçtiği müjdesini verdi.

 • Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle BMC Savunma tarafından üretilen yeni nesil Altay tankı, modern muharebe ortamının koşullarına uygun olarak yenilendi.
 • Birçok alt sistemi yerlileştirilen, güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırılan Altay tankına, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen tecrübelere ilişkin ilave özellikler kazandırıldı.

ASELSAN’ın geliştirdiği TOYGUN Elektro-Optik Sensör Sistemi, ilk kez sergilendi: TOYGUN, muharip insanlı ve insansız uçak sistemleri (KAAN, KIZILELMA…) için geliştiriliyor.

 • Uçağa entegre elektro optik sensör ve hedefleme sistemi olarak kullanılacak.

Stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere BAYKAR tarafından geliştirilen Türkiye’nin mini akıllı seyir füzesi KEMANKEŞ 2, ilk kez sergilendi.

 • 1 saat havada kalış süresi
 • Yerli jet motoru
 • 200+ km görev menzili
 • Yapay zekâ destekli optik güdüm sistemi
 • 70 kg azami ağırlık, 20 kg faydalı yük
 • +0,6 Mach dalış sürati

ASELSAN’dan ilk çeyrekte 1,2 milyar lira net kar: ASELSAN Genel Müdürü Akyol, “Tarihimizin en yüksek bakiye sipariş rakamına ulaştık. Böylece Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığı açısından ilkleri yaşadığımız verimli bir dönemi geride bıraktık.” dedi.

 • ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, 11,1 milyar dolarlık bakiye siparişlerine vurgu yaparak “Tarihimizin en yüksek bakiye sipariş rakamına ulaştık. Böylece Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığı açısından ilkleri yaşadığımız verimli bir dönemi geride bıraktık.” dedi.
 • İhracat odaklı büyüme stratejisini başarıyla uygulayan ASELSAN, enflasyon muhasebesi uygulanmış 2024 yılı birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, ASELSAN’ın ilk çeyrek net karı 1,2 milyar lira seviyesine ulaştı.

Bakan Kacır, “TÜRKSAT 6A’nın kapsama alanı mevcut uyduların ötesine, 4,5 milyarlık bir nüfusa erişim sağlanacak”: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi etiketiyle “TÜRKSAT 6A”ya ilişkin paylaşım yaptı.

 • Türkiye’nin, şu ana kadar ürettiği en yüksek değere sahip milli teknoloji platformunu devreye almak için gün sayıldığını belirten Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “8 Temmuz haftasında fırlatılması planlanan TÜRKSAT 6A’nın kapsama alanı mevcut uyduların ötesine, Güneydoğu Asya ülkelerine ulaşacak, 4,5 milyarlık bir nüfusa erişim sağlanacak.” ifadesini kullandı.

TEKNOFEST 2-6 Ekim’de Adana’da gerçekleştirilecek: TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “2-6 Ekim tarihleri arasında ailecek Adana’dayız! Planlarımızı TEKNOFEST’e göre yapalım” değerlendirmesinde bulundu.

 • Kurumdan yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, 7. yılında 2-6 Ekim 2024 tarihlerinde Adana’da gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “TEKNOFEST mevsimi kendini hissettirmeye başladı! 2-6 Ekim tarihleri arasında ailecek Adana’dayız! Planlarımızı TEKNOFEST’e göre yapalım” ifadesine yer verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.