enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Doğurganlık oranında ‘büyük düşüş’: Ülkelerin yüzde 97’sinde nüfusun azalması bekleniyor

Doğurganlık oranında ‘büyük düşüş’: Ülkelerin yüzde 97’sinde nüfusun azalması bekleniyor
24.03.2024
A+
A-

Uzmanlar bazı ülkelerdeki “bebek patlaması” ve bazı ülkelerdeki “bebek iflası” nedeniyle dünyanın “21. yüzyıl boyunca sarsıcı bir sosyal değişimle” karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Lancet dergisinde yeni yayınlanan araştırmaya göre, küresel olarak ülkelerin büyük bir çoğunluğu 2100 yılına kadar nüfus büyüklüğünü sürdürecek kadar yüksek doğurganlık oranına sahip olmayacak.

Öte yandan, araştırmaya göre dünyadaki canlı doğumların çoğu yoksul ülkelerde gerçekleşecek. Araştırmacılar, “bebek patlaması” olarak değerlendirilen bu durumun genel anlamda “bebek iflasının” yaşandığı bir dönemde sosyal ve ekonomik istikrarı tetikleyebileceği uyarısında bulundu.

Son tahminler, bu yüzyıl boyunca küresel doğurganlıkta “dramatik bir düşüş” yaşanacağını ve bunun da uzmanlar tarafından “hem potansiyel artıları hem de eksileri” olduğunu ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) liderliğindeki araştırmacılar, ülkelerin dörtte üçünün 2050 yılına kadar nüfus büyüklüğünü sürdürecek kadar yüksek doğurganlık oranına sahip olmayacağını tespit etti.

2100 yılına kadar ülkelerin yüzde 97’sinde durumun bu şekilde süreceğini öngören araştırmacılar, küresel toplam doğurganlık oranının 2021’de kadın başına 2,23 doğumdan 2050’de 1,68’e, 2100’de ise 1,57’ye düşeceğini tahmin ediyor.

Gelişmiş ülkelerde, nüfus seviyelerini korumak için yaşamları boyunca çocuk doğurabilecek kişi başına doğum oranının 2,1 olması gerekiyor.

Çalışmaya eklenen bir yoruma göre, öngörülen bu oranlar, hata payları dikkate alındığında Birleşmiş Milletler’in nüfus rakamlarından “çok da farklılık göstermiyor.

BM, 2022 yılında küresel doğurganlığın 2050 yılına kadar kadın başına 2.1 doğuma düşmesinin öngörüldüğünü söylemişti.

BM’nin 2022 nüfus beklentilerine göre “Dünya nüfusunun 2080’lerde yaklaşık 10,4 milyar kişi ile zirveye ulaşacağı ve 2100 yılına kadar bu seviyede kalacağı tahmin ediliyor.”

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.