enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Lambriniadis’i Amerika’daki Rum Ortodoks Kilisesi’ne atadı -II-

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Lambriniadis’i Amerika’daki Rum Ortodoks Kilisesi’ne atadı -II-
21.09.2023
26
A+
A-

* Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı tarafından kurulan Mavi Vatan Denizcilik ve Global Stratejiler Derneği, Türkiye aleyhtarı ve hukuksuz faaliyetlerde bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos hakkında suç duyurusunda bulundu.

* ‘Ekümeniklik‘ kavramının Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda ve Lozan Antlaşması’nda yasal bir dayanağı olmadığına vurgu yapılan suç duyurusunda, Arhondonis’in geçmiş yıllarda yurt dışına yaptığı resmi ziyaretler ve yabancı ülkelerin devlet başkanlarıyla resmi temaslarına da dikkat çekildi.

* Dilekçede, şüpheli olarak isimleri geçen İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve Başpsikoposu I. Bartholomeos ile Amerika Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ioannis Lambriniadis hakkında “Kamu Görevinin Usulsüz Olarak Üstlenilmesi” ve “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçlarından soruşturma başlatılarak ifadelerinin alınması ve haklarında iddianame hazırlanarak dava açılması talep edildi.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Lambriniadis’i Amerika’daki Rum Ortodoks Kilisesi’ne atadı

TÜHA Haber’in Yeni Şafak Gazetesinden aktardığı haberine göre, Defaatle belirtmek gerekir ki; şüpheli Dimitris Arhondonis diğer şüpheli Ioannis Lambriniadis’i Türk Vatandaşı olmasına rağmen Amerika’daki Rum Ortodoks Kilisesi’ne Başpiskopos olarak atamıştır.

Hz. Meryem’in göğe yükseliş günü kisvesi altında “Pontus Bayramı”

Buna ek olarak; 15.08.2023 tarihinde Fener Rum Metropoliti bir müze olan Sümela Manastırı’nda Hz. Meryem’in göğe yükseliş günü kisvesi altında “Pontus Bayramı” gerçekleştirdi. 15 Ağustos Trabzon’un fetih gününe gelecek şekilde ayarlanan bu sözde ayin ve beşinci kol faaliyetleri “Trabzon , Pontus’tur” mesajı içeren birçok açıklamanın da kaynağı oldu. Diğer yandan Ayine başta Yunanistan olmak üzere Gürcistan ve Ukrayna gibi ülkelerden katılımlar sağlanarak Fener Rum Metropoliti’ne sözde bir Ekümeniklik imajı oluşturulmaya çalışıldı. 1923 Lozan Barış Antlaşması’nın III. Kısmına aykırı şekilde gerçekleştirilen bu faaliyet ile hem Lozan hem de Türkiye’nin egemenlik hakları çiğnenmiştir.

Ayrıca 03.09.2023 tarihinde düzenlenen törende şüpheli Dimitris Arhondonis, “Büyük Archon” olarak nitelendirdiği Dr. Limberakis’e “İsa’nın Büyük Kilisesi’ne yirmi beş yıllık hizmeti ile Ekümenik Patrikhane” ve “Konstantinopolis Ana Kilisesi’ne verdiği destek” sebebiyle madalya takarken, “Archon’ların sadece ABD’de değil, tüm dünyada gelecekteki istikrarın temelini attığını” vurgulamıştır. Aynı törende diğer şüpheli Ioannis Lambriniadis de Limberakis’i, “Konstantinopolis Ana Kilisesi ve Amerika Başpiskoposluğu” için yaptıklarından dolayı tebrik etmiştir.

5. Fener Rum Patrikhanesi, Fatih Kaymakamlığı’na bağlı dini bir kuruluştur. Hal böyle olunca, şüpheli Patrik Dimitris Arhondonis (İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve Başpsikoposu I. Bartholomeos) Fatih Kaymakamlığı’na bağlı çalışan bir din görevlisi olduğu izahtan varestedir. Yukarıda ayrıntılı olarak izah edilen olaylardan da anlaşılacağı üzere şüpheli, hukuka aykırı bir şekilde kendisini “ekümenik” sıfatıyla tanıtmakta, yetki alanını aşmak suretiyle yurtiçinde ve yurtdışında adeta bir devlet adamı/siyasi figür sıfatıyla hareket etmekte, ayinler düzenlemekte ve Türkiye Cumhuriyet’inin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik hareketler sergilemektedir

6. Şikayet dilekçemizde de arz ettiğimiz üzere şüphelini hareketleri yukarıda açıklananlarla sınırlı değildir. Zira şüpheli 2009 yılı Kasım ayında dönemin ABD Başkanı Obama ile New York’ta görüşmüş ve görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada şüpheli Dimitris Arhondonis’den “Ekümenik Patrik” olarak söz edilmiştir.

8 Ağustos 2010 tarihinde Sümela Manastırı’nda 88 yıl sonra yapılan sözde ayini yöneterek bu ayini “Pontus Bayramı” olarak ifade etmiştir.

‘İstanbul hayatta kalma mücadelesi verirken…’

22 Ağustos 2021 tarihinde şüpheli, “Ekümeniklik” sıfatını kullanarak Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’i ziyaret etmiş, 26 Ekim 2021’de şüpheli, ABD’ye yaptığı ziyarette ABD Başkanı Biden’a “İstanbul’daki tarihi makamımızda hayatta kalma mücadelesi verirken, Ekümenik Taht’a verdiği daimi destek için ABD’ye minnettarız” ifadelerinde bulunmuştur.

Şüpheli Patrik Dimitris Arhondonis (İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve Başpsikoposu I. Bartholomeos) sık sık “ekümenik” sıfatını kullanması sebebi ile bağlı olarak çalıştığı kurum olan Fatih Kaymakamlığı tarafından 15.08.2022 tarihinde bir basın açıklaması yapma zarureti hasıl olmuştur.

Clinton: Yarın Ekümenik Patrik ile görüşeceğim

7. Son olarak belirtmekte fayda vardır ki; şüphelinin istikrarlı hareketleri, zamanla siyasi figürler tarafından da benimsenmiş, şüpheli “Ekümenik” olarak anılmaya başlamıştır. Şöyle ki;

-2011 yılında Türkiye’yi ziyaret eden dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, şüpheli Dimitris Arhondonis ile yapacağı görüşmeyi “Yarın Ekümenik Patrik ile görüşeceğim. Ruhban Okulu’nun açılması yönünde hükümete çağrıda bulunacağız” şeklinde duyurmuştur.

Konstantinopol skandalı

-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise, Ekümenik iddialarıyla Lozan Antlaşmasına açıkça meydan okuyan şüpheli Dimitris Arhondonis’i 28 Aralık 2019 tarihinde ziyaret etmiş ve yaptığı bu ziyareti de “Fener’de, Konstantinopol’un En Kutsal Ekümenik Patriği Mr. Bartholomeos ile birlikte” ifadeleriyle paylaşmıştır.

-14 Nisan 2021 tarihinde Fener Rum Metropolitliği’ni ziyaret eden Dendias, ziyaret mesajında Metropolit’e hitaben 4 kez “Ekümenik” ve ayrıca “Ekümenik Taht” tabiri kullanmıştır.

-Dendias, sonuncu olarak 4 Mart 2023 tarihinde “İstanbul” yerine yine “Konstantinopol” ve Metropolitlik yerine de “Ekümenik Patriklik” ifadesini kullanarak gerçekleştirmiştir.

-26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul Fatih Kaymakamlığına bağlı, Aya Yorgi kilisesinde papazlık yapan şüpheli Dimitris Arhondonis, yeni İngiliz Kralı tarafından da Ekümenik ifadesi ile karşılanmıştır.

Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle Şüpheliler hakkında; gerçekleştirdikleri suç teşkil eden eylemlerinden dolayı soruşturma yapılarak kamu davası açılmasını Sayın Savcılığınızdan bilvekale arz ve talep ederiz.”

Dava açılması talep edildi

Dilekçede, şüpheli olarak isimleri geçen İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve Başpsikoposu I. Bartholomeos ile Amerika Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ioannis Lambriniadis hakkında “Kamu Görevinin Usulsüz Olarak Üstlenilmesi” ve “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçlarından soruşturma başlatılarak ifadelerinin alınması ve haklarında iddianame hazırlanarak dava açılması talep edildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.