Tuz hem dost hem de düşman

TÜHA HABER / Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Y. Birol Saygı, bir kişinin günde 6 gram tuz içerisinde 2.400 mg sodyum alması gerekirken 7.000 mg civarı sodyum tükettiğini açıkladı.

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, ile ilgili görsel sonucu

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Y. Birol Saygı

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, tuzun fazla tüketildiğinde düşmana dönüşerek, Kronik hastalıklara davetiye çıkardığını ve ayrıca ‘Mineral değeri yüksektir’ ibarelerine dikkat edilmesi gerektiğini, önemli olanın sodyum miktarı olduğunu söyledi.   

“Tuz metabolizma için ne kadar önemli? Neden tuz tüketimi konusunda endişeliyiz? Tuz arkadaş mı, yoksa düşman mı?” diye sorgulayan Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Tuzun yüzde 40 sodyum, yüzde 60 klordan oluştuğunu belirtti.

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, tuzda önemli olan mineralin sodyum olduğunu hatırlatarak, tuzdan gelen sodyumun bir elektrolit olduğuna dikkat çekerek, “Elektrolitler; sinir adale uyarılabilirliğini sağlar, vücut sıvılarının osmolaritesini devam ettirir, vücutta asit – baz dengesini düzenler, organizmada su hacminin düzenlenmesinde ve dağılımında görev alırlar. Organizmada bölümler arası sıvı dağılımı sağlar, hücre membranının işlevinde etkilidirler. Biyolojik süreçlerde işlev görürler ve hücre işlevlerinde yer alırlar” dedi.

Gibbs-Donnan dengesini bozuyor

Tuz tüketimi konusunda “Sağlık mı, lezzet mi?” sorusunun da önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Saygı, sözlerini şöyle sürdürdü: Sağlık kaybedildiğinde düzeltmenin kolay olmadsığını, ama lezzet tercihlerinde ise metabolizmanın alışmasının kolay olduğunu kaydetti.

“Lezzet, hiçbir zaman sağlığa tercih edilmemelidir” diyen Prof. Dr. Y. Birol Saygı,. “Metabolizmaya sodyum alımı temel unsuru unutulmadan sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Metabolizmanın yeteri kadar sodyum alması gerekir” dedi.

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, günlük tuz kullanımının 5 bin yıl önce 100 mg düzeyinde iken günümüzde ise, ülkemizde 15, hatta 18 gramın üzerinde bulunduğunu, Türk gıda kodeksine göre önerilen günlük tuz alımının 6 gram olup bunun da 2 bin 400 mg sodyum alımı olduğunun altını çizdi.

“Biz ise günlük 6 bin – 7 bin 200 mg sodyum almaktayız. Bu da alınması gerekenin iki katından fazlası demek oluyor” diyen Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Metabolizma için sodyumun çok önemli ve gerekli olduğunu ancak fazlasının Gibbs-Donnan dengesinin zorlanmasına neden olacak ve normalde 1 olması gereken bu dengeTürkiye’de 2’nin üzerinde” olduğunu açıkladı.

Sodyum miktarı önemli

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Sodyumun ihtiyaçtan fazla tüketilmesinin metabolizmada birçok kronik hastalığın tetikleyicisi olduğuna da değinerek, “Aşırı sodyum ve yetersiz potasyum alımının sağlık üzerine önemli etkileri var. Günümüzde önerilen ‘faydalı tuz’ olgusunun öncelikle sodyum içeriği ile değerlendirilmesi gerekir. ‘Mineral içeriği yüksektir’ ifadesinde bu mineralleri alırken metabolizmaya ne kadar sodyum aldığımız önemli. Unutulmaması gerekir ki tuz vücudumuz için mineral kaynağı kesinlikle değil. Gıdalara lezzet veren tuz, günlük kullanım limiti aşıldığında sağlık riski içeren bir ürün oluyor. Yani tuz hem arkadaş hem de düşmandır” ifadelerini kullandı.

HABER : Eda SAĞLAM

İSTANBUL, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close