5 yılda 133 milyon yeni iş pozisyonu doğacak

TÜHA HABER / Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘2018 Geleceğin Meslekleri’ Raporu’na göre, 2018 – 2022 yılları arasında yüksek hızlı internet, yapay zeka, büyük veri analitiği ve bulut teknolojisi mesleklerde büyük değişikliklere yol açacak.
Prof. Dr. Selahattin Kuru, ile ilgili görsel sonucuBeykoz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Kuru, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamada, 75 milyon iş pozisyonun insanlardan makine ve algoritmalara kayarken 133 milyon da yeni iş pozisyonunun doğacağını söyledi.
2022’ye kadar insanların ana becerilerinin yüzde 42’sinin değişmesinin beklendiğini belirten Prof. Dr. Selahattin Kuru, yöneticiler dahil herkesin yılda en az 1 ay eğitim alması gerektiğini ifade etti.
Dünya değişiyor. Gelişen teknoloji ile hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Yeni dünya düzeni elbette en çok meslekler üzerinde hissediliyor.
Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 2018 Geleceğin Meslekleri Raporu’na göre, 2018 – 2022 yılları arasında yüksek hızlı internet, yapay zeka, büyük veri analitiği ve bulut teknolojisi firmaları yeni teknolojilere adapte olmaya itiyor. Tüm bunların sonucunda da robotlar günlük hayatımızda daha çok yer almaya başlıyorlar.

Robot devriminin her sektörde farklı bir gelişim gösterdiğini belirten Prof. Dr. Selahattin Kuru, “2022 yılına kadar robot kullanımında insansı robotlar yüzde 23 (finans sektöründe yüzde 35), sabit robotlar yüzde 37 (otomotiv ve tedarik zincirinde yüzde 53), hava ve su altı robotları yüzde 19 (petrol ve gaz üretiminde yüzde 52), insansı olmayan robotlar yüzde 33 (otomotiv ve tedarik zincirinde yüzde 42) düzeyine ulaşacak” dedi.

Ana becerilerin yüzde 42’si değişmeli

Yeni gelişen mesleklerin işgücündeki payının da 2022’ye kadar yüzde 16’dan yüzde 23’e çıkacağını anlatan Prof. Dr. Kuru, “75 milyon iş pozisyonu insandan makine ve algoritmalara kayıyor, bir yandan da 133 milyon yeni iş pozisyonu doğuyor. Veri analisti, yazılım, uygulama geliştirici, e-ticaret ve sosyal medya uzmanlığında yeni iş pozisyonları artıyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kuru, İş gücünün insan ile makine ve algoritmalar arasındaki bölüşümünde makine ve algoritmaların iş saati olarak 2018’de yüzde 29 olan payının 2022’de yüzde 42’ye çıktığının altını çizdi.

Şu an hiçbir iş alanında makine ve algoritmaların payı insanın payını geçmezken bu oranın 2022’de veri işleme alanında yüzde 62’ye çıkacağını hatırlatan Prof. Dr. Selahattin Kuru, bunun yanında makineler ve algoritmaların yavaş yavaş bugün insanların ağırlıkta olduğu iletişim, etkileşim ve yönetim gibi alanlara da girdiğini ifade etti.
 Prof. Dr. Kuru, Yeni iş alanlarının bu işlerin görülmesi için gerekli yeni beceriler gerektirdiğine dikkat çekerek,  burada iş becerilerinin stabilitesi kavramının ortaya çıktığını belirtti.

“2022’ye kadar ana becerilerin yüzde 42’sinin değişmesi bekleniyor” diyen Prof. Dr. Kuru, “Analitik düşünme, aktif öğrenme, teknoloji tasarımı gibi beceriler öne çıkıyor. Bunun yanında yaratıcılık, inisiyatif alma, ikna, müzakere, karmaşık problem çözme, esneklik, ayrıntıyı görme gibi beceriler önemini koruyor.” dedi.

En az 1 ay eğitim

Prof. Dr. Selahattin Kuru, Yeni iş becerileri eksiğinin yalnızca çalışanlar için değil yöneticiler için de söz konusu olduğunu dile getirerek, firmaların yeni iş becerileri açığını kapatmak için yaşam boyu öğrenmeye önem vermeleri gerektiğini, 2022’ye kadar çalışanların bilgi ve becerilerini güncellemeleri için yılda ortalama en az 1 ay eğitim almaları gerektiğini kaydetti.

HABER : Eda SAĞLAM

İSTANBUL, TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close