ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kuzey Irak’ta gizemli helikopter yükü

Kuzey Irak’ta gizemli helikopter yükü
17.03.2023
A+
A-

Irak’ın kuzeyindeki Dohuk kenti bölgelerine düşen bir helikopterde, aralarındaki üst seviyedeki PKK’nın ölümlerinin de olduğu yedi hapishaneden birine çarptı. Olayla ilgili incelemeler devam ediyor.

Irak’ın kuzeyindeki bir helikopterin düşmesi sonucunda, PKK bölümlerinin de olduğu bir uçağa çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), resmi Facebook hesabından yola çıkarak, Duhok’ta Çarşamba günü düşen helikopterde bulunanların bir ucunda PKK üyeleri olduğunu belirterek, “Kürdistan Bölgesindeki ilgili bölümler, düşen helikoptere ilişkin Irak merkezi hükümeti, uluslararası operasyon güçleri ve Türkiye ile temasa geçti ancak helikopterin Onlara ait olmadığı bildirildi” ifadelerine yer verdi. IKBY’ye bağlı güvenlik güçlerinin helikoptere ilişkin ön soruşturmayı yürütmesi ve düşen helikopterin Eurocopter AS350 tipi olduğu da dahil edildiğinde; “Ölenlerden bazılarının PKK militanları olduğu ve helikopterin kime ait olduğunu tam olarak tespit edilmesi için ayrıntılı soruşturmanın devam ettiği” aktarıldı.

“Yedi kişinin cesedine ulaşıldı” iddiası

Helikopterin bulunduğu yerde incelemelerde bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, söz konusu helikopterin içinde en az yedi kişinin taşıdığı dile getirdi. Bölgeden gelen ancak henüz doğrulanamayan iddialara göre düşen helikopterden üç kadın yedi kişinin cesedi çıkarıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı, sosyal medyada yer alan, “Irak’ın karası Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) hava helikopterinin düştüğü” iddialarının gerçek olmadığını duyurmuştu.

Türkiye’nin yanı sıra IKBY tarafından kaza ile ilgili Bilgilendirilen Irak yönetimi ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki meydana gelen, düşen helikopterin kendilerine ait olmadığını bildirdi. Bir PKK sözcüsü ise, kargo elindeki helikopterin olmadığını ve benzerlerinin de olayı araştırdığını duyurdu. Helikopterde PKK’nın bulunduğu yerdeki bilgiye şüphe ile yaklaştıklarını bildiren sözcü, cesette bulunan kişinin YPG üyesi olabileceklerini dile getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.