enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hamas, İsrail’in Gazze’de ateşkes önerisine verdiği yanıtı ‘inceliyor’

Hamas, İsrail’in Gazze’de ateşkes önerisine verdiği yanıtı ‘inceliyor’
27.04.2024
A+
A-

Hamas bugün (Cumartesi) şafak vakti, Gazze’de olası bir ateşkes ve Gazze Şeridi’nde tutulan esirlerin serbest bırakılması önerisine İsrail’in verdiği yanıtı incelediğini duyurdu.

TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency

Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki Başkan Yardımcısı Halil el-Hayye yaptığı açıklamada, “Hamas bugün Siyonist işgalcinin, hareketin 13 Nisan’da Mısırlı ve Katarlı arabuluculara ilettiği pozisyonuna verdiği resmi yanıtı aldı. Hamas bu öneriyi inceleyecek ve son halini aldıktan sonra cevabını sunacaktır” ifadelerini kullandı.

Hamas 13 Nisan’da, ‘Mısırlı ve Katarlı arabuluculara İsrail’le ateşkes önerisine yanıtını verdiğini, taleplerine ve halkın ulusal taleplerine bağlılığını vurguladığını, bunların da kalıcı ateşkes, İsarail ordusunun tüm Gazze Şeridi’nden çekilmesi, yerlerinden edilenlerin ikamet ettikleri yerlere geri dönmesi, yardım girişinin yoğunlaştırılması ve yeniden inşanın başlatılması olduğunu’ duyurdu.

Diğer yandan İsrail kalıcı bir ateşkesi ve güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesini reddederken, Başbakan Binyamin Netanyahu, Hamas’ın son büyük kalesi olduğu gerekçesiyle Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a kara operasyonu düzenleme niyetinde olduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgiye göre bu gelişme, Gazze Şeridi’nde esirlerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı ateşkes müzakerelerini canlandırmak amacıyla Mısırlı bir heyetin dün (Cuma) İsrail’e gelmesiyle yaşandı.

El-Kahire el-İhbariyye televizyon kanalı ise ‘Mısır ve İsrail heyetlerini Gazze Şeridi’nde ateşkese ulaşmaya yaklaştıran kayda değer bir ilerleme olduğunu’ bildirdi. (Dış Haberler Servis)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.