enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türkiye 2022’de  enerjiye 96,97 milyar dolar fatura ödedi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türkiye 2022’de  enerjiye 96,97 milyar dolar fatura ödedi
29.04.2024
A+
A-

TRT Haber’de soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz , Türkiye’nin 2022’de  enerjiye 96,97 milyar dolar fatura ödediğini açıkladı.

TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency

Cevdet Yılmaz: Deprem Bölgesine 1 Trilyon Liradan Fazla Kaynak Aktardık - Memurlar.Net

Gabar petrolünün cari açığa katkısı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Geçen yıl biraz enerji fiyatlarının normale yaklaşması ile 70 milyar dolarlar seviyesine düştü. Ama yine çok büyük bir fatura” olduğunu söyledi.

Yılmaz şunları söyledi:

Dolayısıyla cari açığımızda en temel kalem bakın sadece enerjiyi çıksanız cari fazla verecek Türkiye. Geçen yılı 45 milyar dolar cari açıkla kapattık. 70 milyar civarında da enerji faturamız oldu. Dolayısıyla enerji bizim için çok kritik, hem arz güvenliği açısından hem cari açığı düşürüp makro dengelerimizi çok daha sağlıklı hale getirmek bakımından.

Bu yönüyle bir taraftan yenilenebilir enerji, bir taraftan nükleer enerji ama diğer taraftan da doğalgaz gibi, petrol gibi ülke içinde yeni kaynaklar keşfetmeye yönünde yoğun bir çalışma içindeyiz.

Karadeniz’deki doğalgaz dışında Gabar’daki petrolde bizim için gerçekten büyük bir müjde oldu.

Çok sevindirici bir durum oldu. Enerji az güvenliğimize ve cari açığımıza katkısı var. Cari açıkta son dönemdeki iyileşmenin önemli kalemlerinden biri de zaten enerjideki bu gerileme.

Bu yıl örneğin orta vadeli programda 3.1 olacak demiştik cari açığın milli geliri oranı 2024 yılı için muhtemelen bu 2.5 hatta onun bile altında gerçekleşecek.

Yani cari açıkta daha iyi durumdayız. Bu da Türkiye’nin dövize ihtiyacını azaltıyor ve bu anlamda finansal istikrarımıza katkıda bulunuyor. Bütün bunlar nasıl gerçekleşti bu bölgemizde onu da hatırlamamızda fayda var. Terörle mücadelemizin burada faydasını görüyoruz. Terör nedeniyle yıllardır kullanılamamış bir takım kaynaklar potansiyeller terörün marjinalize olması ile birlikte kullanılabilir hale geldi. Sondajlar yapıldı, araştırmalar yapıldı.

Doğu ve Güneydoğu’nun Ben önümüzdeki dönem Türkiye ortalamasının üstünde büyüyeceğine yürekten inanıyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.