enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:26 Crave House Kitchen & Bar: Yahya Kaptan’ın Yeni Lezzet Durağı
12:47 SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ürün ailesiyle global bir oyuncuya dönüştü  
00:14 Almanya’da Bakanlar Kurulu, 2025 bütçe taslağını kabul etti
00:12 İletişim Başkanlığı’ndan ‘Azerbaycan’ın Sırları’ kitabı
00:09 Usulsüz işlemlerle yurda sokulmak istenen 87 araç ele geçirildi
00:08 Almanya’da artan döner fiyatları enflasyonun sembolü oldu
00:08 TRT Haber, ABU Haber Grubu Başkanlığı’na seçildi
00:07 Türkiye’deki Fransız okulları krizi: Fransa’dan Ankara’ya heyet geliyor
00:06 AB ülkeleri, Macaristan’ın dönem başkanlığının boykot edilmesinden endişeli
00:06 Zamlar Tren Seferlerini Etkilemedi
00:06 FETÖ içinde ayak oyunları mı ideolojik değişim mi?
00:05 Göçmen kaçakçılarına Kalkan-26 operasyonu: 5 tutuklu
00:05 Gazeteci-Yazar Atilla YAYLA, “15 Temmuz darbe girişimi alışılmış standart bir askeri güç tarafından gerçekleştirilmedi”
00:04 AB mahkemesi, von der Leyen’in COVID-19 aşı anlaşmalarında şeffaf davranmadığına hükmetti
00:04 Yurt dışı çıkış harcına beklenen zam geldi: 500 TL
00:03 Türkiye’de haziranda 79 bin 313 konut satıldı
00:02 Suya dayalı bölgesel kalkınma projeleri (GAP, KOP, DAP, DOKAP)  hızlanmalı
00:01 Amerikan İstihbaratından Seçimlere Rus Müdahalesi Uyarısı
15:55 Suikast girişimi Trump’ı başkan yapar mı?
12:26 Van’dan gelen heyete iltifat yağdırdılar: DEM’den İstanbul’a CHP çıkarması
TÜMÜNÜ GÖSTER →

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, “AK Parti’nin Ekonomik Politikaları Türkiye’yi Çöküşe Sürükledi”

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, “AK Parti’nin Ekonomik Politikaları Türkiye’yi Çöküşe Sürükledi”
28.06.2024
A+
A-

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, ekonomik verileri değerlendirerek hükümetin yanlış politikalarını sert bir dille eleştirdi ve halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. 

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

CHP MİLLETVEKİLLERİNİN DİSİPLİNİ MUHİP KANKO'DAN SORULACAKCHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, TBMM’de TÜHA Haber’den Gazeteci Veysel KAVRAYAN‘a değerlendirmelerde bulunarak, vatandaşların bankalara, finans kuruluşlarına ve TOKİ’ye olan borçlarının toplamının 3,32 trilyon lirayı bulduğunu açıkladı.

“Türkiye’nin güncel ekonomik verilerini değerlendirerek iktidarın yanlış ekonomik politikalarını sert bir dille eleştiren Prof. Dr. Kanko, milyonlarca vatandaşın işsizlik ve yoksullukla mücadele etmek zorunda bırakıldığına dikkat çekerek, hükümete acil ekonomik reform çağrısında bulundu. 

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 8,5’e gerilemiş gibi görünse de, geniş anlamda işsizlik oranı yüzde 27,2’ye ulaşarak yaklaşık 10,7 milyon kişiyi işsiz bırakmıştır” diyen Prof. Dr.  Kanko, şunları söyledi:

“Bu durum, iktidarın işsizliği nasıl gizlemeye çalıştığını ve halkımızın gerçek ekonomik sıkıntılarını göz ardı ettiğini açıkça göstermektedir. 

Vatandaşların bankalara, finans kuruluşlarına ve TOKİ’ye olan borçlarının toplamı 3,32 trilyon lirayı bulmaktadır. Bu borçlar, halkımızın borç yükü altında ezildiğini göstermektedir. Ayrıca, bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı batık krediler 213,7 milyar liraya kadar yükselmiştir. 

Asgari ücretli bir ailenin sadece simit ve çay ile geçinmeye çalışması bile asgari ücretin yetersizliğini ortaya koymaktadır. Asgari ücretin dolar bazında karşılığı 524 dolara gerilemiştir. Halkımızın alım gücü hızla erirken, gıda fiyatları %93 oranında artmıştır. 

Nisan ayında cari işlemler açığı 5,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve bu son sekiz ayın en yüksek seviyesi olmuştur. Kısa vadeli dış borçlar ise rekor seviyede artarak 180 milyar doları aşmıştır. Bu durum, Türkiye’nin dışa bağımlılığını ve ekonomik kırılganlığını artırmaktadır. 

Tüketici güven endeksi 78,3’e düşerek yılın en düşük seviyesine gerilemiştir. Halkımızın ekonomiye güveni her geçen gün azalmakta, iktidarın yanlış politikalarının bedelini vatandaşlarımız ağır bir şekilde ödemektedir” dedi. 

Prof. Dr.  Kanko, Vatandaşlarımızın Sorunlarını Gündeme Getirmeye Devam Edeceğiz! 

Prof. Dr. Kanko, ülkede yaşanan ekonomik sorunları şu sözlerle de eleştirdi:

“Türkiye’nin ekonomik göstergeleri, iktidarın yanlış politikalarının trajik bir sonucudur. İşsizlik oranlarındaki artış, borç yükünün artması ve gıda fiyatlarındaki yükseliş, halkımızın yaşamını her geçen gün zorlaştırmaktadır. AKP iktidarının halkımızı yoksulluğa mahkûm eden politikalarını kabul etmiyoruz. CHP olarak, ülkemizin ekonomik sorunlarına kalıcı çözümler bulmak ve vatandaşlarımızın refahını artırmak için mücadele etmeye, vatandaşlarımızın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz”. 

Türkiye’nin ekonomik sorunlarına dikkat çekerek, halkımızın refahını artıracak, istihdamı ve üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kanko, “Bizler halkımızın yanındayız ve onların sesi olmaya devam edeceğiz. Ekonomik adaletsizliklere ve yolsuzluklara karşı mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.  (TBMM)

TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.