enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,6362
EURO
10,3862
ALTIN
506,36
BIST
1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C

Büyük İpek Yolu ve Türk Dünyası

Büyük İpek Yolu ve Türk Dünyası
30.05.2021
0
A+
A-

TÜHA HABER / “Büyük İpek Yolu ve Türk Dünyası” adlı uluslararası bilimsel konferans ve ” Azerbaycan İpek Yolu üzerinde ” kitabı sunum töreni, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın Azerbaycan’ın başşehri Bakü’deki merkezinde gerçekleştirildi. 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘Önce Vatan Gazetesi’den aktardığı haberinde, Etkinlikte Vakıf Başkanı Günay Efendiyeva, Türk dünyasının kültür ve mirasını korumak ve tanıtmak için teşkilatın hedefleri, faaliyetleri ve gelecekteki projeleri hakkında bilgi verdi.

Uluslararası 'Büyük İpek Yolu ve Türk Dünyası' konferansı gerçekleştirildi - Son Dakika HaberleriBüyük İpek Yolu çalışmasının Vakıf için önemine değinen Günay Efendiyeva, 2017 yılında teşkilat tarafından Azerbaycan’da düzenlenen IV. Dünya Kültürlerarası Diyalog Forumu çerçevesinde “Kültür ve medeniyetlerin kavşağında Türk Dünyası“, 2019 yılında V. Dünya kültürlerarası diyalog forumu çerçevesinde uluslararası kuruluşların, aynı zamanda Türk Konseyi`nin, TÜRKPA`nın, TÜRKSOY`un, UNESCO`nun, IRSICA`nın başkan ve temsilcilerinin, dünyanın dört bir yanından gelen büyükelçi,  akademisyen ve Türkologların katıldığı “Büyük İpek Yolu’nun Türkçe konuşan ülkeler arasındaki diyalogun inşasında rolü” konulu yuvarlak masa düzenlendiğini vurguladı.

İşgalden kurtarılan tarihi topraklardaki kadim eserler yok edildi Konferansın 28 Mayıs’ta Azerbaycan Cumhuriyeti Günü arifesinde düzenlendiğini kaydeden G.Efendieva, bu bayramın Azerbaycan’ın ezeli topraklarına kavuşması vesilesiyle diger yıllardan daha da gururla kutlandığını bildirdi.

Vakıf Başkanı Günay Efendiyeva , Büyük İpek Yolu’nun ana kavşaklarından birinin Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan tarihi ve ezeli toprakları olduğunu vurguladı.

Azerbaycan’ın Cebrayil bölgesinde bulunan kadim Hudaferin Köprülerini örnek olarak gösterdi. Efendiyeva, işgal politikası sonucunda Büyük İpek Yolu’nun kesiştiği bölgelerde, binlerce yıldır var olan özgün mimari anıtların, kervansarayların, antik cami ve medreselerin yıkıldığını açıkladı.

Vakıf Başkanı, Azerbaycan’ın bugünkü haklı zaferi sayesinde, sanat eserlerinin kısa sürede görünümünü yeniden kazanacağını, bu yolun kalkınma, barış ve bütünleşmeye götüreceğinden hiç şüphesi olmadığını söyledi.

Proje Vakfa üye ülkelerde de gerçekleştirilecek Kitabın yayınlanmasının Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı tarafından yürütülen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Büyük İpek Yolu üzerinde ” adlı geniş kapsamlı uluslararası projenin, ilk bölümü olduğunu ifade  eden Günay Efendiyeva, projenin Vakfa üye ve gözlemci ülkelerde de gerçekleştirilmesinin planlandığını belirterek, Türkçe konuşan halkları birbirine yakınlaştırmanın ve tüm Türk kültür mirasının tanıtımının önemini vurguladı.

Konferansta konuşma yapan Azerbaycan Kültür Bakan Yardımcısı Vagıf Aliyev, İpekYolu’nun insanlığın medeni gelişimini tarihsel olarak hızlandırdığını, kültürel alışverişin genişlemesine önemli katkılar sağladığını ve katalizör haline geldiğini kaydetti.

Cahit Bağcı - BiyografyaTarihi İpek Yolu yeniden canlanacağına inanıyorum Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağçı da konuşma yaparak, medeniyeti, kültürü, tarihsel olarak geçmişte yaşanmışlığı bugüne taşıdıkları için kitabın yayınlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Projenin önemini vurgulayan Büyükelçi Bağcı, kitabın bir çok konferanslarda ele alınacağını belirterek, sadece Azerbaycan’da değil, Türkiye’de, Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Özbekistan’da ve Tacikistan’da, tarihi İpek Yolu’nun rolünü kıymetlendirecek seminerler, sempozyumlar, araştırmalar, akademik makalelere temel teşkil edeceğini kaydetti.

Doç. Dr. Cahit Bağçı da konuşmasında, “ Türkçede çok güzel atasözü vardır. “Işık Doğudan gelir”. Burada yalnız güneş ışığı değil, medeniyyetin de Doğuda oluştuğu gösteriliyor. Anadolu’da 10 bin yıl öncesine ait tarihi anıtların olmasıyla ilgili kanıtlar vardır. Bakü’de, Şeki’de, Kuba’da, Gebele’de, aynı zamanda diğer Türk coğrafyalarında Büyük İpek Yolunun tarihi izleri olmuştur. Bizler de atalarımızın miras bıraktığı değerlere sahip çıkarak, her alanda işbirliği yürüterek, medeniyet yolunu tekrardan bir araya getirebilir, gücümüzün birliğimizde olduğunu kanıtlayabiliriz” diye belirtti.

Karabağ Zaferine değinen Büyükelçi, Azerbaycan’ın kendi topraklarını işgalden kurtarmasının, bütün Türk Dünyasına gurur yaşattığını vurguladı. Cahit Bağçı Doğudan Batıya geçip giden koridorun Hazar geçişiyle, Güney koridoru olarak ifade edilen Zengilan üzerinden Anadolu’ya, oradan Avrupa’ya giden tarihi İpekYolu’nun yeniden canlandırılacağına inandığını kaydetti.

Tarihi İpek Yolu’nda Azerbaycan’ın rolü ve önemi Kazakistan’ın Bakü Büyükelçisi Serjan Abdykarimov, Kırgızistan’ın Bakü Maslahatgüzarı Mukhamed Lou, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Özbekistan’ın Bakü Büyükelçisi Bakhrom Ashrafkhanov, Türkmenistan’ın Bakü Büyükelçisi Mekan Ishanguliyev, bilimler doktoru, profesör, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi`nin asil üyesi Shahin Mustafayev projeyi takdir ederek, Büyük İpek Yolu’nun Türkçe konuşan halkların tarihini, kültürel mirasını ve geleneklerini tanıtmasındaki rolüne dikkat çektiler.

Büyük İpek Yolu ve Türk DünyasıTürk dünyasında işbirliğinin önemi ve tarihi İpek Yolu’nu canlandırılması için çeşitli projelerin hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı ve ayrıntılı olarak görüş alışverişinde bulunulduğu toplantıda kitabın, eskiçağlardan Orta Çağ’ın sonlarına kadar İpek Yolu üzerinde Azerbaycan tarihini inceleyen ilk akademik yayın olduğu kaydedildi.

Eserde, M.Ö. Azerbaycan’dan 2. yüzyıldan 16. Yüzyıla kadar geçen, uluslararası kara ve deniz ticaret yollarının etkisi, yani yaklaşık 1.700 yıl ile Azerbaycan’ın İpek Yolu boyunca küresel kültür alışverişindeki  rolü incelenmiştir. Monograf, farklı dillerdeki çok sayıda tarihi, arkeolojik ve yazılı kaynağa dayanmaktadır. Önsözünü, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva’yanın yazdığı monografın hazırlanmasında AUBA asil üyesi Şahin Mustafayev’in önderliğinde, Dr. Ferda Asadov, AUBA muhabiri üyesi Jafar Giyasi, Doç. Dr. Goşkar Goşkarlı ve Tarih Bilimleri Doktoru Tarih Dostiyev yeraldı.

Etkinliğin sonunda Vakıf Başkanı tarafından, Azerbaycanlı bilimadamlarına “Azerbaycan İpekYolu üzerinde ” kitabının hazırlanmasında gösterdikleri hizmetlerden dolayı teşekkürname takdim edildi ve davetliler ile hatıra fotoğrafı çekildi.

 

 

 

***

Neden https://www.turkuazhaberajansi.com?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün https://www.turkuazhaberajansi.com’a Abone Ol.

https://www.turkuazhaberajansi.com; seninle güçlü, seninle özgür!

[TÜHA Haber Ajansı, 30 Mayıs 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.