enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Arıttığımız suyu neden denize döküyoruz?

Arıttığımız suyu neden denize döküyoruz?
13.12.2022
114
A+
A-

Çevre savunucusu ve TEMA Vakfı eski Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, son yıllarda şehrin her geçen gün büyüyüp nüfusunun hızla arttığını ve Yalova’yı yönetenlerin biran önce su sorununu çözmek zorunda olduklarını açıkladı.

Arıttığımız suyu neden denize döküyoruz?

[Çevre savunucusu Faruk Tezcan]

Çevre savunucusu Faruk Tezcan, TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’dan Ataner YÜCE’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yalova’nın son yıllarda aldığı göçle nüfusumuz sürekli arttığına dikkat çeken Faruk Tezcan, giderek gelişen sanayinin su ihtiyacının da arttığının altını çizdi.

Çevre savunucusu Tezcan, Yalova’da kilometrekareye yaklaşık 328 kişi düşerken, şehrin nüfus yoğunluğu bakımından İstanbul, Kocaeli ve İzmir’den sonra 4. sırada yer aldığını söyledi.

Yalova’nın sanayii tesislerinin de giderek arttığına dikkat çeken Faruk Tezcan, en büyük su tüketicisinin mevcut sanayi tesislerinin olduğunu ve Yalova’yı yönetenlerin biran önce su sorununu çözmek zorunda olduklarını belirtti.

Tezcan, “Organize Sanayi Bölgesi de(OSB) faaliyete geçmeye başlayınca sıkıntı daha da büyüyecek. Şimdiden çözüm arayışlarına başlanmalı. Yeni baraj projeleri var. Ancak bu projeler artan nüfusa cevap verebilecek durumda. Sanayi, turizm, tarım kollarına verilecek su kalmıyor. yada çok sınırlı miktarda su kalıyor. Yalova artık sanayi kenti olarak anılır oldu. Sanayinin getireceği nüfus yükü ile birlikte Yalova’nın nüfusu 50 binlik planlara göre 2035 yılında 700 bine yaklaşacak” dedi.

Su Olmazsa Bu Kentte Büyük Sıkıntılar Yaşanabilir’

Yalova’nın ilerleyen zamanlarda su sıkıntısı çekmemesi için birkaç çözüm olduğuna da değinen Çevre Savunucusu Faruk Tezcan, çözüm için birkaç seçenek bulunduğunu ve Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesisleri İşletme Birliği’nin (YASKİ) arıtma tesislerinden arıtılarak denize verilen 35 000 m3 dolayındaki suyun ikinci bir arıtmadan geçirilerek sanayide kullanılabileceğini açıkladı.

Bu yapılmazsa ikinci seçenek olarak denizden su arıtma seçeneğinin olduğunu söyleyen Tezcan, şunları söyledi:

“Bu sistem çok pahalı. Zayıfta olsa bir üçüncü seçenek ise yer altı suları. Bu seçenek de pek kullanılabilir gibi değil. Yalova Merkez çevresinde yer altı suları çok yetersiz. Taşköprü ve Altınova’da yer altı suları var. Ancak bu sular çok tuzlu. Denizden yer altı sularına akım var. Kullanılabilir gibi değil. O zaman dönüp dolaşıp suyun geri dönüşümünü sağlamak zorunda olduğumuzu kabul etmek zorundayız. Yaşanabilecek bir kuraklıkta suyun geri dönüşümü daha büyük ve hayati bir önem kazanıyor. Gelişmiş ülkelerde bu çok kullanılan bir yöntemdir. Sulama suyu için ise yağmur suyu hasadı sistemi uygulanmalıdır. Hatırlanacağı gibi Yalova Belediye Meclisi’nin aldığı karar uyarınca yeni yapılan kamu kurumlarında çatılardan gelen yağmur sularının biriktirilmesi ve sulama işlerinde kullanılmasını zorunlu kılınıyor.  Ayrıca 2 dekardan büyük alanlara yapılan siteler de yağmur suyunu biriktirme zorunluluğu vardır.”

‘Biz Bunun Projesini Hazırladık’

Çevre Savunucusu Faruk Tezcan, Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesisleri İşletme Birliği’nin (YASKİ) eski yönetim kurulu başkanlarından Ahmet Özsümer’in arıtma sularının sanayide değerlendirilmesiyle ilgili 2018 yılında YASKİ olarak, atık suyun sulamada kullanılması konusunda bir proje hazırladıklarını hatırlattı.

(YASKİ) eski yönetim kurulu başkanı Ahmet Özsümer, tesis içinde kurulan ileri arıtma istasyonu ile, tesis içi ve Ar-Ge bahçesinde uygulamayı hayata geçirdiklerini ve daha sonra da, bakanlık tarafından Ankara ve Malatya’dan sonra üçüncü pilot il olarak seçildiklerini dile getirdi.

Ahmet Özsümer Haberleri | Revizyon Gazetesi

[(YASKİ) eski yönetim kurulu başkanı Ahmet Özsümer]

 O proje şu an ne durumda?

Bu konuda önemli deneyimlerinin olduğunu söyleyen (YASKİ) eski yönetim kurulu başkanı Ahmet Özsümer, “Bugün anlaşılmıştır ki suyun geri dönüşümü büyük önem kazanmıştır. Bu uygulanmayacak bir konu değildir. Şimdi denize dökülen arıtılmış suya sahip çıkma zamanıdır. Sanayi tesisleri ve OSB’lerin ellerini taşın altına koymalıdır’ dedi.

Ahmet Özsümer, şunları söyledi:

“Yalova Valiliği, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün hazırladığı 2021 yılı çevre durum raporunu incelediğimizde ayrıntılı bilgilere sahip oluyoruz. İlimizde çeşitli belediyelerce kullanılan 6 arıtma tesisi bulunuyor. Ancak suyun dönüşümüyle ilgili olarak kullanılabilecek ve ileri arıtma tesisi yapılabilecek tesis olarak YASKİ tarafından işletilen Çınarcık yolu üzerindeki arıtma tesisi görülüyor. Yalova merkez, Çiftlikköy, Taşköprü ve Çınarcık foseptik suları bu tesiste arıtılıyor. Yeşil Körfez Su Birliği ana isale hatlarını yeniliyor. Eski borular boşa çıkacak. Bu hat arıtma suyunun sanayiye ulaştırılması için kullanılabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

Gazeteci* Ataner YÜCE

[TÜHA Haber Ajansı, 13 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.