enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
01:00 Su Politikaları Derneği Başkanı ve Bilim İnsanı Yıldız, “Su yönetimi, iklim değişikliğinin belirsizliklerini yönetebilecek şekilde geliştirilmeli”
00:50 Su Politikaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız, “Hedefimiz Su Politikaları Enstitüsü kurmak”
00:44 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’de barış istiyoruz
00:33 Türksat 6A’nın ikinci ateşleme süreci başarıyla tamamlandı
00:09 İngiltere’de Türk milletvekili Nesil Çalışkan Kur’ân-ı kerime el basıp yemin etti
00:06 Bakan Göktaş, Senegalli mevkidaşı Dieye ile görüştü
00:06 Bakan Mehmet Fatih Kacır, CNNTurk’te Fullya Öztürk’e konuk oldu ve gündeme dair soruları yanıtladı
00:04 Ünlü futbolcu Wesley Sneijder hakkında suçlama, Hollanda ve Türk medyasında geniş yer aldı
00:04 Kocaeli Kartepe Sanat Evi’nde “Zamanı Durduran Gece 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi”
00:03 Gazeteci KARAÇAY’dan, “Hollanda’nın yeni hükümeti ve Bakanına çağrımdır: Lale ve futbolunuza kan damlatmayın!”
00:01 Özhaseki ile Koca’nın askerliği bitti; Mehmet Şimşek’inki ne zaman biter?
00:10 Erdoğan: Benzer mezalimin yaşanmaması için Srebrenitsa’yı unutmayacağız
00:08 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtı yaklaşımlar asla haklı gösterilemez”
00:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bir NATO ülkesiyiz. Ulusal güvenliğimize yönelik tehdit, başta ABD olmak üzere tüm NATO ülkelerine yönelik bir tehdittir”
00:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Rusya-Ukrayna Savaşı) Duruşumuz sadece barış yanlısıdır”
00:06 MSB: Son bir haftada 28 terörist etkisiz hale getirildi
00:06 MSB kaynakları: Terör örgütü kendini bekleyen sondan kaçamayacak
00:05 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO İttifakının en büyük ikinci askeri gücü Türkiye”
00:03 Samanyolu’nda gizli bir karadeliğin kanıtları bulundu
00:03 Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İsrail ile Gazze arasındaki durum bir savaş değil, katliamlara neden olan bir saldırı”
TÜMÜNÜ GÖSTER →

AB, ilk kez LNG tedarikini hedef alan Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketini onayladı

AB, ilk kez LNG tedarikini hedef alan Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketini onayladı
22.06.2024
A+
A-

* Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı yeni bir dizi yaptırım üzerinde anlaşmaya vararak 14. yaptırım paketini yürürlüğe koydu.

* Son yaptırımlar, ilk kez Rus sıvılaştırılmış doğal gazının (LNG) AB’ye ihracatının yasaklanmasını kapsıyor.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

TÜHA Haber’in Avrupa Temsilcisi Gazeteci Tuba Nur Euronews Ajara'yı 160 Ülkede Yayınlayacak | Gürcü Haber EuroNews kaynaklı haberine göre, Avrupa Birliği (AB) Perşembe günü, Ukrayna’da devam eden savaşa rağmen birçok üye ülkenin satın almaya devam ettiği sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarikini ilk kez hedef alan Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

LNG tedarikine getirilen kısıtlama, birliğin daha önce Moskova’nın en büyük gelir kaynaklarından ikisi olan kömür ve deniz yoluyla taşınan petrole uyguladığı gibi topyekûn bir ithalat yasağı anlamına gelmiyor.

Yaptırımlar, Şubat 2022’den bu yana uygulanan 14’üncü paketi temsil ediyor.

Yeni yaptırım paketi, son derece teknik ayrıntılar üzerinde haftalarca pazarlık yapan AB diplomatları arasında uzun süren müzakerelerin sonucunda ortaya çıktı. Enerji sektöründe herhangi bir yaptırımı engelleyeceğini söyleyen Macaristan da dahil olmak üzere bazı ülkelerin çekinceleri nedeniyle paketin yürürlüğü konması birkaç kez ertelendi.

Ancak son olarak Almanya, şirketlere yaptırımların delinmesini önleme yükümlülüğü getiren “Rusya’ya hayır maddesi” (no Russia clause) nedeniyle anlaşmayı erteledi.

AB yetkilileri, Almanya’ya işleri yoluna koyması için zaman tanımak amacıyla İtalya’daki G7 ve İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesini son tarih olarak belirlemişti. En sonunda, Perşembe sabahı, Almanya endişelerinin giderildiği sinyalini vererek anlaşmanın önünü açtı.

LNG tedarikine getirilen kısıtlama, birliğin daha önce Moskova’nın en büyük gelir kaynaklarından ikisi olan kömür ve deniz yoluyla taşınan petrole uyguladığı gibi topyekûn bir ithalat yasağı anlamına gelmiyor.

Bunun yerine, AB şirketlerinin Rus LNG’sini satın almalarına izin verilecek, ancak aktarma olarak bilinen bir uygulama olan diğer ülkelere yeniden ihraç etmeleri yasaklanacak.

Rus fosil yakıtlarını takip eden bağımsız bir kuruluş olan Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA), 2023 yılında birliğin toplam gaz tüketiminin yüzde 5’ini temsil eden 20 milyar metreküp Rus LNG’si için 8.3 milyar euro ödeyeceğini tahmin ediyor.

Belçika, Fransa ve İspanya Rus LNG’sinin Avrupa Birliği’ndeki ana giriş noktaları.

CREA, bu arzın yaklaşık yüzde 22’sinin (4,4 milyar metreküp) küresel olarak aktarıldığını ve 1,6 milyar metreküpünün diğer üye ülkelere gönderildiğini belirtiyor. Geri kalanı ise Çin, Hindistan, Türkiye ve diğer ülkelere gönderiliyor.

Rakamlar Batı’nın kargo ve nakliye hizmetlerindeki öncü rolünü yansıtıyor: Geçen yıl G7 ülkelerinin denizcilik sektörü Rusya’nın 15,5 milyar euro değerindeki LNG ihracatının yüzde 93’ünü gerçekleştirdi.

AB’nin yeni yaptırımları bu kârlı işi engellemeyi ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü pahalı topyekûn savaş için kaynak yaratma kabiliyetini kısıtlamayı amaçlıyor. Yaptırımlar ayrıca, Reuters’in daha önce Arctic LNG 2, Ust Luga ve Murmansk olarak tanımladığı, Rusya merkezli henüz faaliyete geçmemiş üç LNG projesini de hedef alıyor.

Buna ek olarak üye devletler, Brüksel’in başını ağrıtan önceki 13 yaptırım paketinde açık bırakılan boşlukların kapatılması ve ihlallerin önlenmesi için daha sıkı tedbirler üzerinde anlaşmaya vardı.

Bu tedbirlerin ayrıntıları hemen açıklanmadı ancak Kremlin’in Rus deniz petrolüne uygulanan G7 fiyat sınırını aşmak için kullandığı yaşlanmış, küçük boyutlu tankerlerden oluşan “gölge filoya” yönelik olduğu düşünülüyor.

Varil başına 60 dolarlık sınırlamaya rağmen Rusya son birkaç ayı Ural petrolünü 67 ila 75 dolar arasında bir fiyattan satarak geçirdi.

Tıp dergilerinden nükleer silahsızlanma

Gazeteci* Tuba Nur TÜRKELİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.