enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Rusya ve Ukrayna arasındaki enerji tesisleri savaşı yoğunlaşıyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki enerji tesisleri savaşı yoğunlaşıyor
29.04.2024
A+
A-

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency Dış Haberler Servisi, dünyaca ünlü, dört farklı kıtada bulunan ve 12 şehirde aynı anda basılan, internet üzerinden de yayın yapan  Şarkul Avsat gazetesinden Gazeteci Veysel KAVRAYAN
“Dünyadan kısa kısa” haber  özetlerini hazırladı.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

*** Rusya ve Ukrayna arasındaki enerji tesisleri savaşı yoğunlaşıyor


Kiev, kuzeydoğu Ukrayna’daki Harkiv’de bir hastane Rus saldırılarında yıkıldı (Reuters)

Rus ve Ukrayna güçleri, son haftalarda özellikle iki ülkedeki enerji ve altyapı tesislerini hedef alan saldırılarını karşılıklı olarak yoğunlaştırdı. Sovyetler Birliği’nin II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferin anısına düzenlenen 9 Mayıs kutlamaları yaklaşırken, Ukrayna acilen ihtiyaç duyulan Amerikan silahlarının gelmesini bekliyor. Rusya, böyle bir dönemde cuma ve cumartesi gecesi ” Ukrayna’da çok sayıda bölgeye füzelerle” yeniden yoğun bir saldırı düzenleyerek, 4 termik santralin hasar görmesine ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Öte yandan Ukrayna, Rusya’nın güneyindeki Krasnodar bölgesine ve Moskova’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na bugüne kadarki en şiddetli drone saldırılarını gerçekleştirdi. Ilsky ve Slavyansk rafinerileri” gibi iki önemli “anahtar teknolojik tesisler” olarak nitelendirdiği tesisleri hedef aldı. Rus resmi medyasının işletmeci şirketin bir temsilcisinden aktardığı bilgiye göre Krasnodar bölgesindeki yetkililer, Slavyansk rafinerisinde yangın çıktığını ve rafinerinin faaliyetini durdurmak zorunda kaldığını bildirdi.

*** USAID, El Fasher’e yönelik Hızlı Destek saldırısının sonuçları konusunda uyardı

Darfur El Fasher'in dışında Zemzem kampındaki Sudanlı mülteciler  (AP)

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı Direktörü Samantha Power Cumartesi günü Hızlı Destek Kuvvetlerinin Kuzey Darfur Eyaletindeki El Fasher şehrine olası saldırısının Sudan’da zaten “felaket” olan insani durumu daha da kötüleştireceğini söyledi.

Power, “X” platformundaki hesabı aracılığıyla, saldırının “muhtemelen Darfur’da sivillere karşı zulüm yapılmasına yol açacağını” belirtti.

Samantha Power sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD, Sudan ordu komutanı Abdülfettah el-Burhan ve Hızlı Destek Kuvvetleri komutanı Muhammed Hamdan Daklu’ya (Hemedti) gerilimi derhal durdurma çağrısında bulunuyor. Ayrıca, her iki tarafta nüfuz sahibi olan ülkeleri, onları çatışmayı durdurmaya ve bu çatışmayı sona erdirecek müzakereler için mücadele etmeye çağırıyoruz.”

*** İran Cumhurbaşkanı Reisi: Savunma doktirinimizde nükleer silah üretimine yer yok

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Savunma doktrinimizde nükleer silah üretimine yer yok

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney’in nükleer silah üretimini yasaklayan fetvası doğrultusunda ülkesinin nükleer ve savunma doktrininde nükleer silah üretimine yer olmadığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, başkent Tahran’da düzenlenen “İran Expo 2024 Fuarı”nın açılış töreninde Uluslararası Konferans Merkezi’nde konuştu.

Konuşmasında, fuara uluslararası katılım seviyesinin ülkesine yönelik ekonomik yaptırımların etkisizliğine işaret ettiğini ifade eden Reisi, “Bu fuar ülke, bölge ve tüm dünya için ekonomik kalkınmayı teşvik ediyor. Bu fuar, İran’ın yaptırımlara karşı dayanıklı olduğunu ve yaptırımların bu ülkede hiçbir zaman başarılı olmadığını gösteriyor.” dedi.

Konuşmasında, İran’ın nükleer silah üreteceğine dair endişelere de değinen Reisi, “Nükleer ve savunma sanayi dahil olmak üzere doktrinimizde nükleer silah üretimine yer yoktur. Bu, Rehber’in (Hamaney) fetvasıdır.” ifadelerini kullandı.

Reisi, nükleer teknolojiyi sivil amaçlarla kullandıklarını ve kullanmaya devam edeceklerini kaydetti.

İran lideri Hamaney, 2000’li yılların başında fetva çıkararak nükleer silahların geliştirilmesini veya kullanılmasını yasaklamıştı.

İsrail’in 1 Nisan’da İran’ın Şam’daki konsolosluğuna saldırısından sonra ülkede bazı siyasiler, Hamaney’in fetvasının değişebileceğini ve İran’ın da nükleer silah üretebileceğini iddia etmişti.

Meclis Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Üyesi ve muhafazakar Milletvekili Cevad Kerimi Kuddusi, Hamaney’in fetvasının değişmesi halinde ilk nükleer denemenin bir hafta içinde yapılacağını öne sürmüştü. İranlı vekilin paylaşımı ülke içinde de tepkilere yol açmıştı.

*** Hamas ve İsrail’e ateşkes baskısı

İsrail'in dün (Cumartesi) Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki en-Nuseyrat Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırısında yıkılan binaların enkazı arasında bir Filistinli (AFP)

İsrail’in Cumartesi günü Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki en-Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırısında yıkılan binaların enkazı arasında bir Filistinli (AFP)

ABD ve Mısır, İsrail’in çoğu yerinden edilmiş 1,2 milyondan fazla Filistinlinin toplandığı Refah’ı işgal etmesini ve kanlı bir savaş tehdidini önlemek umuduyla İsrail ile Hamas arasında bir takas anlaşması yapılması için baskılarını arttırdı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi Filistinli kaynaklar Şarku’l Avsat’a Refah’ın işgalinden önceki son saatlerde çabaların yoğunlaştığını ve perde arkasında ABD’nin İsrail’e anlaşmanın başarılı olması için baskı yaparken Mısır’ın da Hamas’a baskı yaptığını doğruladı.

Kaynaklar, “Washington Refah’ın işgaline karşı çıkıyor ve tehditler savuruyor. Mısırlılar ise Hamas’a bunun kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklara göre Mısır, Refah’ın işgalini durduracak ve sonunda kapsamlı bir anlaşmaya yol açacak ‘insani’ bir anlaşma için çalışıyor. Mısır’ın fikri, kapsamlı bir anlaşmaya varılamıyorsa, ilk aşamada her iki tarafın taleplerini karşılayan ve tartışmalı konuları daha sonraki aşamalara erteleyen kademeli bir anlaşma olması. Zira ihtiyaç duyulan şey Refah’ın işgalini durdurmak.

Hamas’ın yanıt vermek için zamana ihtiyacı var. Çünkü bu konu hareketin Gazze Şeridi’ndeki liderliğiyle tartışılmalı. Mısır’ın Hamas üzerindeki baskısına karşılık Washington da Tel Aviv üzerinde baskı kuruyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, bugün Suudi Arabistan’a gidecek olan Bakan Antony Blinken’in Gazze’deki ateşkesi durdurma çabalarıyla ilgili görüşmeler yapacağını ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinden bakanlarla bir araya geleceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Blinken, çatışmanın artmasını önlemenin önemini vurgulayacak ve bölgede sürdürülebilir barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik çabaları ele alacak” denildi. (Dış Haberler Servisi)

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Ev Sahipliğinde “Liseli Şefler  Yarışıyor” Yemek Yarışması Finale Yaklaşıyor

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.