Yunanistan Türk azınlık ilkokullarını kapatıyor

TÜHA HABER / Yunanistan Batı Trakya Türklerinin eğitim hakkını sınırlıyor. 2011’den bu yana öğrenci yetersizliği gerekçesiyle Türk azınlığına ait kapatılan ilkokul sayısı 65’e yükseldi.

Mustafa Kemal ATATÜRKYunan Eğitim Bakanlığı, Batı Trakya Türklerinin Lozan Antlaşması ile elde ettikleri eğitim özerkliği hakkını ihlal ediyor.

Türk Azınlık Okullarını kapatmayı sürdürüyor. Öğrenci azlığını gerekçe gösteren Yunan Eğitim Bakanlığı, Batı Trakyalı Türklere ait bu yıl içerisinde 5 ilkokulun kapatılmasını kararlaştırdı.

Batı Trakya’da son 25 yılda 108 Türk ilkokulu kapatıldı

1995 yılında 231 olan Türk Okullarının sayısı, son alınan kararla 123’e düşürüldü. Bu rakamlara göre, son 25 yıl içerisinde toplam 108 Türk Okulu kapatıldı.

Gümülcine Türk Gençler Birliği Eğitim İşleri Sorumlusu Doktor Hasan Koray, okulların kapatılmasına tepki gösterdi.

Koray, “Her yıl geçtikçe okullarımız kapatılmakta. Tahmin edildiğine göre bu şekilde devam ederse gelecek 10 yıl içerisinde Batı Trakya’da Türk azınlık ilkokulu kalmayacak. Bu şekilde Yunanistan Türklere karşı bir asimilasyon politikası gütmektedir.” dedi. Koray, Yunanistan’ın amacının, Batı Trakya Türklerini Türk kültüründen uzaklaştırmak ve asimile etmek olduğunu söyledi.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği de konuyla ilgili bildiri yayınladı. Bildiride, atılan adımların Lozan Antlaşması’na aykırı olduğu vurgulandı. Bu girişimlerin ivedilikle durdurulması çağrısı yapıldı.

Devam eden uygulama kapsamında, yeni eğitim yılı başında öğrenci sayısı 9’un altına düşen ilkokulların faaliyetleri geçici olarak durduruluyor.

Kapanan okullardaki az sayıdaki öğrenciler bölgedeki en yakın okullara kaydırılıyor.

ATİNA, TRT Haber, TÜHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close