“Yedek akçe” yatırıma akacak

TÜHA HABER / Merkez Bankası’nın “yedek akçe” uygulamasında, bankada sabit tutulan kar oranı yüzde 20’den yüzde 6’ya iniyor. Atıl duran para, başka ülkelerde olduğu gibi hazineye aktarılarak yatırımlarda kullanılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankasında Türk Lirası olarak tutulan “Yedek Akçe” oranlarını yeniden belirliyor.

Merkez Bankası, “Yedek Akçe” uygulamasıyla karının yüzde 20’sini kendi hesabında tutuyor. Düzenlemeyle bu oran yüzde 6’ya inecek, ve yüzde 94’ü her yıl Hazineye aktarılacak.

TBMM’ye sunulacak düzenlemeye göre, Merkez Bankası Kanunu’nun 60. Maddesinde değişikliğe gidilecek. Mevcut maddedeki “Bankanın yıllık safi karının yüzde 20’sinin yedek akçeye ayrılacağı” fıkrası kaldırılarak, “Son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilir” ibaresi ekleniyor.

Merkez Bankası, 2018’de yaklaşık 56,3 milyar lira net dönem karı elde etti. Bu düzenlemeyle atıl halde duran 40 milyar TL, hazineye aktarılarak yatırım bütçelerinde kullanılabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, bu düzenlemede gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarındaki oranları da dikkate aldığı öğrenildi.

Kanada Merkez Bankası’nda yıllık karın tamamı hazineye aktarılıyor. Polonya’da karın yüzde 98’i, Güney Afrika’da yüzde 90’ı, Rusya’da yüzde 50’si hazineye aktarılabiliyor. Arjantin, Brezilya, Endonezya ve Avustralya’da benzer şekilde kar dağıtımı yapılabiliyor.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close