Uykusuzluk Eşittir Alzheimer Hastalığı

Gökkuşağı

TÜHA HABER / Hayatımız koşuşturmayla geçiyor, hepimiz çok meşgul ve de çok yorgunuz. Bu tempo içinde çok da uykusuz kalıyoruz. Sonuç korkutucu. Uykusuzluk beyindeki beta-amiloid adlı protein üretimini arttırıyor, bu protein de Alzheimer hastalığının başlıca nedeni.

Washington yakınlarındaki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden bir grup doktorun yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, uyku, sağlığımız açısından hayati önem taşıyor.

Araştırmaya yaşları 22’yle 72 arasında değişen 20 sağlıklı birey katıldı. Hastalar önce en az 8 saat uyudukları bir gecenin ardından beyin taramasına alındı. Sonra da 31 saat uykusuzluğun ardından beyinleri incelendi.

Beta-amiloid oranının 31 saat uyku uyumayan deneklerde yüzde 5 oranında arttığı belirlendi. Bu artış beynin thalamus ve hippocampus bölgelerinde görüldü. Bu bölgeler Alzmeimer hastalığının ilk belirtilerinin görüldüğü alanlar.

Araştırmayı gerçekleştiren Ulusal Sağlık Enstitüsü doktorlar ekibinin başındaki Nora Volkow ve Gene-Jack Wand’la Ehsan Shokri-Kojori, denek sayısının az olduğunu kabul ediyor ancak sonucun yadsınamayacak kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Beta-amiloid, beyin hücreleri (nöronlar) arasında bulunan sıvı metabolik atık. Bu atıklar birleşip amiloid tortuları ve kistleri oluşturuyor, bu da nöronlar arasındaki komünikasyonu engelliyor, sonuçta da Alzheimer hastalığına neden oluyor. Daha önce yapılan araştırmalar da uykusuzluğun beyindeki beta-amiloid seviyesini arttırdığını ortaya koymuştu. Yine araştırmalara göre uyku, beyindeki beta-amiloid’in temizlenmesine yardımcı oluyor. Uykusuzluksa tam tersini yapıyor ve amiloid birikimleri oluşmasına yol açıyor. Karmaşık bir olay gibi görünse de sonuçta doktorlar özetle geceleri en az 8 saat düzenli uyku uyumanın sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü uykusuzluk yalnızca Alzheimer’a yol açmakla kalmıyor genel olarak bağışıklık sistemimizi de zayıflatıyor ki, bunun da başka hastalıklara davetiye çıkardığını söylemek abartı olmaz.

Amerika’da 50-70 milyon yetişkin uykusuzluk çekiyor, uyku apnesiyle mücadele ediyor. Amerikalılar’ın yüzde 37.9’u her ay gün içinde en az bir kez oturdukları yerde uykuya daldıklarını itiraf ediyor. Amerikalılar’ın yüzde 4.7’si de direksiyon başında uykuya dalmış ve trafiğin aksamasına veya kazalara neden olmuş. Özetle uykusuzluk son derece ciddi bir sağlık sorunu.

Siz siz olun, uykunuzu ihmal etmeyin!

HABER : Hülya POLAT

***

[TÜHA Haber Ajansı, 23 Kasım 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close