Türkmen Lider, ABD’li şirketlileri TAPİ ’ye davet etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 73.BM Genel Kurul toplantısı dolayısıyla New York’ta, bu ziyareti kapsamında düzenlenen ‘Türkmenistan-ABD İş Konseyi’ toplantısını Aşkabat (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

07

Türkmen Lider Gurbanguli Berdimuhamedov

Türkmen Lider Gurbanguli Berdimuhamedov,  ‘Türkmenistan-ABD İş Konseyi’ toplantısında  ABD’nin iş dünyası temsilcilerini, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine davet ettiğini açıkladı.

10 sene önce kurulan Türkmenistan-ABD İş Konseyi’nin, Türkmenistan ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağladığını ifade eden Türkmen Lider Berdimuhamedov, bu defaki toplantıya, sadece ABD’li iş adamlarının değil, aynı zamanda İngiltere ve Kanada gibi ülkelerden de şirketlerin ilgi gösterdiğini belirtti..

Türkmen Lider Berdimuhamedov, New York’taki Mandarin Oriental otelde düzenlenen toplantıda  konuşan Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, Amerikalı işadamlarının Türkmenistan ile işbirliğine hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Türkmenistan’ın ekonomik kalkınması hakkında bilgi verdiğini hatırlatan Türkmen Lider,  Zengin doğal kaynakları, elverişli coğrafi konum ve ‘Açık kapılar’ dış politikası ile Türkmenistan’ın yatırım yapılabilecek önemli ülkelerden birisi olduğunu ifade etti.

Türkmen Lider, devletin yatırımcılara vergi, gümrük, vize, sigorta ve diğer kolaylıklar sağladığını ifade ettiğine dikkat çekerek, Uluslararası konjonktür ’deki olumsuz eğilimlere rağmen, Türkmenistan ekonomisinin istikrarlı büyüdüğünü ve 10 ay içerisinde ulusal ekonomik büyümenin yüzde 6,2 oranında olduğunu  kaydetti.

İlgili resim

Devlet Başkanı Berdimuhamedov,  Amerika Birleşik Devletleri’nin, Türkmenistan’ın önemli ticaret ve ekonomik ortaklarından biri olduğuna da dikkat çekerek, 2018 yılının ilk yarısında ticaret hacminin yüzde 27 oranında arttığını ve Amerikan şirketlerinin katılımıyla 2,5 milyar dolar değerinde 156 projenin hayata geçirildiğinin altını çizdi.

Türkmenistan’daki ulaştırma sektörüne yatırım yapmaya davet eden Türkmen Lider, ABD’nin iş dünyası temsilcilerinin dikkatini TAPİ projesine çektiğine de vurgu yaparak, özellikle dev finansal kuruluşların ve uluslararası ortakların desteklediği bu projenin, enerji kaynaklarının yeni güzergahtaki akımını sağlayacağını ifade etti.

Türkmen Lider Berdimuhamedov, , projenin Hindistan ve Pakistan gibi dinamik bir şekilde büyüyen ekonomilerin yakıt ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Daha sonrasında Asya-Pasifik bölgesindeki diğer büyüyen pazarlara ulaşma imkânı sağlayacağını kaydetti.

Türkmen Lider Gurbanguli Berdimuhamedov,  TAPİ projesinin hayata geçirildiğini ve projenin ilgilenen şirketler için açık olduğunu, Amerikan ortaklarının da bu imkanı değerlendirebileceğini belirtti.

Toplantıda, John Deere ve Boeing gibi şirketlerin de yetkililerinin konuştuğunu söyleyen Türkmen Lider,  25 yıldır Türkmenistan ile işbirliği yapan John Deere şirketi yetkilisinin, yine 25 yıl Türkmenistan ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirttiğini açıkladı.

Türkmen Lider Gurbanguli Berdimuhamedov,  Boeing şirketi menajerinin konuşmasında, 25 yıl önce Türkmenistan’ın Orta Asya ülkesinde Boeing uçağını satın alan ilk ülke olduğunu ve bu zaman diliminde Türkmenistan’a 34 uçak gönderildiğini ifade ettiğini kaydetti.

AŞKABAT, TÜHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close