Türkler parayı gıda ve ulaşıma

TÜHA HABER / Türkiye ve Avrupa’da hanehalklarının yaptığı tüketim harcamaları, gider türüne göre değişiyor. En büyük fark ise gıda, ulaşım, eğlence, kültür, lokanta ve otelde görülüyor. Türkiye’de hanehalkı gıda ve alkolsüz içeceğe AB’ye göre yüzde 61 daha fazla bütçe ayırıyor. Bu fark, ulaştırmada yüzde 44. AB’deki hanehalklarının Türkiye’den daha fazla harcama yaptığı kalemlerin başında ise eğlence ve kültür geliyor. Avrupalılar bu kaleme Türkiye’den yüzde 68 daha fazla harcama yapıyor. Avrupalılar lokanta ve otele de Türklerden yüzde 30 daha fazla bütçe ayırıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı 2017 “Hanehalkı Tüketim Harcaması” verileri Türkiye ve Avrupa Birliği’nde (AB) harcamanın, gider türlerine göre değiştiğini gösteriyor. Türkiye ve AB’de en büyük harcama kalemi konut ve kira. 2017 yılında Türkiye’de hanehalkının tüketim harcamasında konut ve kiranın payı yüzde 24,7. Bu oran AB’de ise yüzde 24,2.

Türkler gıdaya AB’den yüzde 61 daha fazla harcıyor

Gıda ve alkolsüz içeceğin tüketim harcamasında Türkiye’deki payı yüzde 19,7. AB’de ise bu oran yüzde 12,2. Aradaki fark ise yüzde 61. Bir başka ifadeyle Türkiye’de bu kaleme 197 TL ayrılırken, AB’de 122 TL ayrılıyor. Bu da Türkiye’de hanehalklarının aylık tüketim harcamasında gıda ve alkolsüz içeceğe AB’den yüzde 61 daha fazla bütçe ayırmak zorunda kaldığını gösteriyor.

Türkler ulaştırmaya AB’den yüzde 44 daha fazla bütçe ayırıyor

Ulaştırma kalemine ise Türkiye’de hanehalklarının tüketim harcamasından ayırdığı bütçe yüzde 18,7. AB’de ise hanehakları aylık tüketim harcamalarının yüzde 13’ünü ulaştırmaya ayırıyor. Buna göre Türkler Avrupa’ya göre ulaştırmaya yüzde 44 daha fazla harcıyor.

Konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecek ve ulaştırma giderleri en temel giderler olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’de hanehalkları tüketim harcamasında bu üç kalemin toplamı payı yüzde 63,1. Bu oran AB’de ise yüzde 49,4. Bu da Türkiye’de vatandaşların temel giderlere ayırmak zorunda kaldığı bütçenin AB’den çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

AB’nin daha fazla harcadığı kalemler: eğlence ve kültür, sağlık, lokanta ve otel

AB’de hanehalklarının Türklerden fazla bütçe ayırdığı kalemlerin başında ise eğlence ve kültür geliyor. AB’de hanehalkları aylık harcamalarının yüzde 8,5’sini ayırırken bu oran Türkiye’de yüzde 2,7. Bu da Avrupalıların Türkiye’ye göre eğlence ve kültüre yüzde 68 daha fazla bütçe ayırdığını gösteriyor. Avrupalıların lokanta ve otel giderleri de daha fazla. AB’de hanehalklarının aylık tüketim harcamalarının yüzde 8,8’si lokanta ve otellere giderken bu pay Türkiye’de yüzde 6,2. AB bu gider türüne Türkiye’ye göre yüzde 30 daha fazla bütçe ayırıyor.

Sağlık harcamalarının payı da AB’de yüzde 4 iken Türkiye’de yüzde 2,2. Bu da hanehalklarının AB’de sağlığa yüzde 45 daha fazla harcama yapmak zorunda kaldığına işaret ediyor.

Alkol ve sigaraya Türkler yüzde 18 daha fazla bütçe ayırıyor

Alkollü içecek, sigara ve tütün kaleminde ise Türkiye’de ayrılan bütçe yüzde 4,5 iken AB’de bu oran yüzde 3,8. Bu da Türkiye’de hanehalklarının alkol ve sigaraya aylık harcamalarında yüzde 18 daha fazla pay ayırdığını gösteriyor.

Hanehalklarının tüketim harcaması sadece grafikte yer alan kalemlerdeki giderleri gösteriyor; aylık gelirlerinin ne kadarını bu kalemlere ayırdıkları anlamına gelmiyor. Hanehalklarının birikim veya iş amaçlı yatırımları bu hesaplamanın dışında yer alıyor.

HABER : Servet YANATMA

ANKARA, Euronews, TÜHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close