Türkiye’nin ilk su altı müzesi Side’de

TÜHA HABER / Antalya’nın gözde beldelerinden Side, 110 heykelin bulunduğu bir su altı müzesine de ev sahipliği yapıyor.

Binlerce yıllık tarihiyle Antalya’nın göz bebeklerinden biri de Side…

“Açık hava müzesi” özelliğine sahip belde, Türkiye’nin ilk su altı müzesine sahip.

Antalya Deniz Ticaret Odasının öncülüğünde 2015 yılında açılan müzede farklı temalarda 110 heykel var.

Mitolojik figür deniz tanrısı Poseidon, Kurtuluş Savaşı teması, Antalya’nın ev sahipliği yaptığı Expo 2016’nın hatırası…

Su altı müzesinin açılmasıyla birlikte değişim başladı ve bölge deniz canlılarının toplandığı bir alan oldu.

5 ayrı temaya sahip

Müze içerisinde artık hizmet dışı kalmış bir sahil güvenlik botu da var. Batığın en büyük sakinleri ise orfozlar… Çevrede tam bir güvenlik içinde rahatça dolaşıyor.

Side’de bulunan Türkiye’nin ilk su altı müzesi projesinde Kurtuluş Savaşı, semazenler, Poseidon heykeli gibi hem milli ve tarihi değerlerin yansıtılıyor.

2015 tarihinde Side Antik Kenti’nin 1,5 deniz milli açığında yer alan su altı müzesinin derinlikleri 11,18 ve 22 metre.

5 ayrı temaya sahip su altı müzesinde 9 ayda tamamlanan heykeller deniz faunasına zarar vermeyecek şekilde yerleştirildi ve şamandıralarla koruma altına alındı.

Müze açıldığı günden itibaren, su altı müzesinin olduğu noktada balık ve deniz dibi canlı popülasyonunun arttığı saptandı. Bölgede daha önceki yıllarda 2 ya da 3 balık türü varken günümüzde rengarenk balık türlerine rastlanmaya başlandı. Ayrıca deniz dibi ekosisteminin vazgeçilmezi sünger türleri de çıktı.

Müze, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Kaynak: Mavi Tutku

 

 

 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close