Türkiye’de Yükseköğretimin Uluslararasılaşması

TÜHA Haber / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından ‘Türkiye’de Yükseköğretimin Uluslararasılaşması’ konulu panel, 12 Şubat Salı günü saat 14.00’de Ankara’da yapılacak.

Mustafa Kemal ATATÜRKPanelle ilgili olarak Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından verilen bilgiye göre, Uluslararası hareketlilik, günümüzde akademik hayatın oldukça önemli bir parçası haline geldi. Son dönemde ulaşım ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler bu hareketliliğin hızlanmasına yardımcı oluyor.

Uluslararasılaşma, üniversitelerin öğretim, araştırma ve kamu hizmeti işlevlerine hitap ediyor. 2015-2016 verilerine göre, Türkiye’de uluslararası akademisyen sayısı 3 bin 144’e ve uluslararası öğrenci sayısı 108 bin 76’ya ulaştı.

Uluslararasılaşma, üniversite yönetimleri, yükseköğretim politika belirleyicileri ve hükümetler tarafından akademik, ekonomik, kültürel/sosyal ve politik sebeplerle arzu ediliyor.

Türkiye yükseköğretiminin uluslararasılaşma alanını güçlendirmek, Türkiye’deki uluslararası akademisyenlerin sayısını artırmak ve Türkiye’nin uluslararası akademisyenlerden daha çok kazanım edinmesini sağlamak adına politikalara ihtiyaç duyuluyor.

Bu bağlamda SETA’da gerçekleştirilecek olan panelde yükseköğretimde uluslararasılaşmanın Türkiye’deki mevcut durumu, geliştirilmeye açık yönlerine yönelik atılabilecek adımlar değerlendirilecek.

Panel: Türkiye’de Yükseköğretimin Uluslararasılaşması

PANEL : Türkiye’de Yükseköğretimin Uluslararasılaşması


 • Tarih : 12/02/2019
 • Saat :14:00 : 16:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 12/02/2019
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

 • Moderatör : Atilla Arkan, SETA
 • Konuşmacılar :Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK Başkan VekiliProf. Dr. Muzaffer Elmas, YÖK Kalite Kurulu

  Doç. Dr. Fatma Nevra Seggie, Boğaziçi Üniversitesi

  Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Ergin, İstanbul Üniversitesi

ANKARA, TÜHA HABER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close