Türkiye’de kooperatifçilik geri kaldı

TÜHA HABER / Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Tarımda teknolojik ve inovatif uygulamaların giderek yaygınlaştığını söyledi.

Mahmut Eskiyörük, çok uluslu firmaların etkisine vurgu yaparak, kooperatifleşmenin son derece önemli olduğununun altını çizdi..

“Kurtuluş kooperatifleşmede ama maalesef Türkiye’de kooperatifçilik geri kaldı” diyen Başkan Eskiyörük, kötü örneklerin fazlalığının kooperatifleşmenin gelişmesini engellediğine dikkat çekti.

Mahmut Eskiyörük, “Ama biz kooperatifleşmeye mecburuz. Türkiye’de tarım ve hayvancılık büyük ölçüde küçük aile işletmelerine dayanıyor. Bu işletmeleri yok ederek yeni büyükler yaratmak yerine, onları birleştirerek büyütmeliyiz. Biz Tire’de bu konuda örnek bir model yarattık. Bu modeli Türkiye’ye uygulamalıyız” dedi.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, üreticinin para kazanabilmesi, tüketicinin ucuz ve güvenilir gıdaya ulaşması ve sağlıklı bir piyasa düzeninin kurulabilmesi için çözümün kooperatifleşme olduğunu vurguladı.

HABER : Soner KIZILKAYA

[TÜHA Haber Ajansı , 20 Kasım 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close