Türkiye’de doğurganlık hızı 1,99’a düştü

TÜHA HABER / Türkiye’de doğum oranı alarm veriyor. Doğurganlık hızı yüzde 1,99’a düştü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir rapor hazırlayarak Meclis’e sundu. O rapora göre ülke nüfusu artsa da çocuk nüfusu azalıyor.

Elimi BırakmaTRT Haber‘de yer alan haberde, Çocuk nüfusu düşüyor, toplum yaşlanıyor. Resmi makamlara göre rakamlar alarm veriyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir rapor hazırladı ve Meclis’e sundu.
Rapora göre Avrupa Birliği ülkelerine göre Türkiye iyi durumda ancak son 12 yılda çocuk sayısı ciddi oranda azaldı, yüzde 31,60’tan yüzde 28’e düştü.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, “Bir ülkenin doğurganlık hızı 2,1’in altına düştüğü zaman, bu belli bir zaman sonra artık ülke nüfusunun düşme trendine girmesini sağlayacak demektir. Biz ülke olarak artık 2.1’in altında bir ülkeyiz.” dedi.

Türkiye’de 22 milyon 820 bin çocuk var 

Türkiye’de doğurganlık hızı 1,99’a düştü. Son 12 yılda çocuk nüfusu oranı 3 puan düştü, ülkedeki çocuk nüfus sayısı 22 milyon 820 bin civarında.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, çoğu hanede tek çocuk olmasına dikkat çekti:

Doğurganlık anlamında ciddi bir düşüş görüyoruz. Çocuk her ailede bir şekilde var. Birçok aile çocuk sahibi oluyor ama çocuk sayısı düştüğü için 2014’te 11 milyon hanede çocuk varken şimdi 11 milyon 250 bin hanede çocuk var.”

Rapora göre boşanma oranlarının artması nüfus için risk faktörü 

Raporda boşanma oranlarındaki artışa da dikkat çekildi. 1 milyon hanenin tek ebeveynli olması nüfus için risk faktörlerinden biri olarak belirtildi.

ANKARA, TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close