Türk kurban anısına dikilen ağaç kesildi

TÜHA HABER / Almanya’nın doğusundaki Zwickau kentinde aşırı sağcı terör örgütü NSU’nun Türk kurbanı anısına dikilen ağaç saldırıya uğradı. Alman hükümeti ve belediye başkanı, ağacın kesilmesini kınadı.

Almanya’nın doğusundaki Zwickau kentinde Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün ilk kurbanı olan Enver Şimşek anısına geçen ay ölüm yıldönümü vesilesiyle dikilen meşe ağacı, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kesildi.

Halka açık bir parka dikili olan ağacın kesildiğine dair açıklama, kent yönetimi tarafından Perşembe günü yapıldı. Yetkililer, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu. Saksonya eyaletine bağlı Zwickau’da 2016 yılında da NSU kurbanları anısına dikilen bir başka anıt tahrip edilmişti.

Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschäpe’den oluşan NSU terör örgütünün yıllarca kullandığı hücre evi Zwickau’daydı.

Almanya’da aşırı sağcı terör örgütü NSU, 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, 10 kişiyi öldürmüştü. Örgütün ilk kurbanı 9 Eylül 2009’de öldürülen çiçekçi Enver Şimşek’ti.

“Hoşgörüsüzlük, saygısızlık”

Zwickau’daki ağaca yönelik saldırı, Alman siyasetçilerce kınandı.

Zwickau Belediye Başkanı Pia Findeiss, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Bu ağacın kesilmesi; hoşgörüsüzlüğün, demokratik anlayış eksikliğinin ve terör kurbanlarıyla ailelerine karşı saygısızlığın bir göstergesi” dedi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert ise Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, olayı “feci” olarak tanımladı. Seibert, NSU cinayetlerinin bir “utanç kaynağı” olmaya devam ettiğini belirtti.

ZWİCKAU, DW, TÜHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close