Türk Dış Politikası Yıllığı 2018

Değerli okurlar, SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, 2009 yılında yayın hayatına başlayan Türk Dış Politikası Yıllığı, bu eser ile birlikte onuncu kitabına ulaştı.

Türk Dış Politikası Yıllığı’nın editörlüğünü SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İNAT ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Mustafa Caner yaptı.

Türk Dış Politikası Yıllığı yeni sayısıyla karşınızda. Bu sayıda da birbirinden zengin makaleleri içinde barındıran kitap, Türk dış politikasının nabzını tutmaya devam ediyor.

Eser, alanında en yetkin akademisyenlerin katkılarıyla Türkiye’nin 2018’de izlediği dış politika doğrultusunu resmetmekle kalmıyor, Türk Dış Politikası Yıllığı’nın yaşıyla mütenasip Türkiye’nin son on yıllık dış politika karnesini de okuyuculara sunuyor.

Kitapta Türkiye’nin dünyanın tüm coğrafyalarıyla olan siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel ilişkileri bilimsel yöntemler ışığında rafine bir şekilde okuyucuya aktarılıyor.

Türkiye’nin dış politikada yaşadığı meydan okumalar ve başarılar objektif bir bakışla ortaya konuluyor. Küresel konjonktürle birlikte Türkiye’nin kendi bölgesindeki süreklilikler ve kırılmalar bütün boyutlarıyla ele alınıyor.

Türünün en istikrarlı örneği olan eserimiz Türk dış politikasına meraklı okuyucular ve akademisyenlerin başvuru kaynağı olma özelliğini sürdürüyor.

Türk Dış Politikası Yıllığı bu sayısıyla beraber onuncu yılını tamamlamış oluyor. Bu durum almanak geleneğinin hala tam oturmadığı ülkemizde ciddi bir başarıyı işaret etmektedir.
Bu süre zarfında onlarca yazar kitabımıza katkıda bulunmuş ve bu geleneğin
sürmesinde pay sahibi olmuştur. Elbette kitaba yıllar boyunca teveccüh gösteren değerli okurlarımız da bizlere bu serinin sürdürülmesinde önemli motivasyon sağlamıştır.
Aynı doğrultuda eser pek çok siyasal bilimler öğrencisinin başvuru kaynağı olmuş, literatürde kendine özgün bir yer edinmiş, üniversite öğreniminde ve akademik üretimde de temel referanslardan biri haline gelmiştir.
Türk dış politikası konusunda yazan başarılı akademisyenlerin hemen hepsinin yolları kariyerlerinin bir noktasında Türk Dış Politikası Yıllığı ile kesişmiştir. Bu anlamda yıllık aynı zamanda bir okul niteliği taşımaktadır.
Türk Dış Politikası Yıllığı bu sayısında onuncu yılına özgü olarak bağımsız makale sayısını azaltmış ve farklı bir formatı okuyucularına sunmayı tercih etmiştir.
TRT Haber kanalında canlı yayımlanan “Dışa Bakış” isimli programın yorumcuları Türk Dış Politikası Yıllığı’nda yayımlanmak üzere SETA İstanbul’da 2018’i değerlendiren
bir söyleşi gerçekleştirmiştir.
Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal İnat ile TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz’ün katıldığı söyleşinin moderatörlüğünü Gökhan Gökçe yapmıştır.
Gökhan Gökçe ayrıca Doğu Akdeniz üzerine yapmışolduğu bağımsız bir makaleyle yıllığın bu sayısına katkı sunmuştur. Türk Dış Politikası 2018, Burhanettin Duran’ın liberal dünya düzeninin kriz yaşadığı bir dönemde Türkiye’nin uluslararası hukuk ve diplomasi eksenli politikasını ele alan makalesiyle başlıyor.
Ardından farklı bölgelere ilişkin Türk dış politikası gelişmeleri ele alınıyor. Türkiye’nin Ortadoğu politikaları Kemal İnat, Mustafa Caner, Recep Tayyip Gürler, Enes Deşilmek, Talha İsmail Duman, İsmail Numan Telci, Mehmet Rakipoğlu ve Haydar Oruç imzalı makalelerde incelenmiştir.
Kılıç Buğra Kanat ve Oğuz Güngörmez sırasıyla Türkiye’nin ABD ve AB politikalarını, Bilgehan Öztürk de Türkiye’nin Rusya ve Kafkasya politikasını kaleme almıştır.
Türkiye’nin Kıbrıs politikası Enes Bayraklı, Balkanlar politikası Mehmet Uğur Ekinci ve Dilek Kütük, Afrika politikası Ramazan Erdağ, Orta Asya ve Pakistan politikası Tamer Kaşıkçı, Asya-Pasifik politikası M. Cüneyt Özşahin ve Latin Amerika politikası da Mustafa Yetim tarafından yazılmıştır.
Kitaba katkıda bulunan değerli yazarlarımız ve SETA çalışanlarına teşekkür eder, Türk dış politikasının yaşayan hafızası olan kitabın daha nice on yılları görmesi dileğiyle siz kıymetli okuyucularımıza faydalı olması adına eseri takdim etmekten mutluluk duyarız.
İlgili resim
İnci Cevher UZGAŞ

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

İnci Cevher UZGAŞ

İnci Cevher UZGAŞ

İnci Cevher UZGAŞ; 1984'te Bremen Almanya'da doğdu, İstanbul'da büyüdü. Ortaokul, lise yıllarında Müjdat Gezen, Ayla Algan'ın ve Şahika Tekand'ın tiyatro kurslarına katıldı. Tiyatro Alkış'ta " Çizmeden Kral Çıktı" adlı oyunda rol aldı. 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat dalından mezun oldu. Cem Kurtoğlu ile Çanakkale projesinin yönetmen yardımcılığını yaptı ve oyuncu olarak yer aldı. Sanat İşliği Tiyatrosu bünyesinde Payidan Tüfekçioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Yoksun" adlı oyunda rol aldı. Udi Vedat Yar'dan ve Üsküdar Musiki Cemiyeti'nden de Udi Alaattin Pakyüz'den Ud dersleri aldı.Halen Ud çalışmalarına devam etmekte. İstanbul Devlet Tiyatroları bünyesinde "Herkes Sihirbaz Olacak" adlı oyunda bir sezon görev aldıktan sonra Marmaris'e yerleşti ve orada Tiyatro Emek bünyesinde "Böyle Bir Aşk Masalı, Şirin ile Ferhat adlı oyunun yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptı. Daha sonra Kocaeli'ye yerleşti ve Kocaeli Tiyatro İz'i kurdu. İnci Cevher; Mehmet Beyazıt ile evli olup, Elif Katre adında birkız annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close