Tükenmişlik Sendromu Meşru Tanı Sınıfına Girdi

TÜHA HABER / Tükenmişlik sendromu, Uluslararası Hastalık Sınıflandırması ICD’de ilk defa tıbbi tanı sınıfında yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan ICD-11 kılavuzunda tükenmişlik, “kronikleşmiş iş yeri stresinin başarılı biçimde yönetilmemesi sonucu ortaya çıkan sendrom” olarak tanımlandı.

Kılavuzda doktorların, üç semptoma bağlı olarak hastalarına bu teşhisi koyabileceği belirtildi.

Bu semptomlar enerji tükenmesi ve tükenme hissi, yapılan işten zihinsel olarak uzaklaşmanın artması ve işle ilgili olumsuzluk, kinizm ile mesleki faydanın azalması olarak sıralandı.

ICD-11’e göre doktorların bu tanıyı koymadan önce, anksiyete, duygudurum bozuklukları ve uyum bozukluğu tanılarını elemesi gerekiyor.

Tükenmişlik sendromu tanısının sadece mesleki alanla sınırlı olması ve diğer yaşam deneyimlerini tanımlamak için kullanılmaması da gerekiyor.

DSÖ bu kararı Cenevre’de düzenlenen Dünya Sağlık Meclisi’nde aldı. Tükenmiş sendromunun tanı sınıfına alınması, sağlık sigortaları için de değişiklik yaratacak.

Tükenmişlik sendromu uzun zamandır bulanık kültürel bir alan olarak görülüyor ve bilimadamları bu nedenle üzerinde uzlaşma sağlayamıyordu.

Sendrom ilk defa 1974 yılında psikolog Herbert Freudenberger tarafından “başarısız olma, yıpranma, enerji ve gücün azalması veya tatmin edilemeyen istekler sonucunda bireyin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme durumu” şeklinde tanımlanmıştı.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / CENEVRE, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close