Tuba Nur TÜRKELİ, aşırı sağ tehlikesini yorumladı

TÜHA HABER / Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın geçtiğimiz günlerde açıklanan 2018 yılı raporuna göre, aşırı sağ eğilimli vatandaşların sayıları son zamanlarda giderek arttı.

Buna dayalı olarak aşırı sağcı şiddet olaylarında da gözle görülür bir yükseliş kaydedildi.

Raporda 2017’de 28 aşırı sağcı şiddet eyleminin gerçekleştirildiği kaydedilirken, 2018’de bu sayının 48’e yükseldiği vurgulandı.

Raporun açıklanmasından sonra Almanya’daki ırkçı terör yapılanmaları ile ilgili tartışmalar yeniden gündeme taşındı.

Şu anda aşırı sağcı şiddetin ön plana çıkmasının nedeni Walter Lübcke cinayetiyle ilgili. Eski valinin siyasi saiklerle işlenen bir cinayete kurban gittiğinin anlaşılmasının yarattığı korku, mevcut aşırı sağcı yapılanmaların ne denli tehlikeli olabileceklerini bir çok kişinin bugüne dek kabul etmemiş olmasından dolayı daha da arttı.

Şimdi artık ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü’nün (NSU) ve arkasındaki ideolojinin bir istisna değil, sürekli var olan bir şiddet potansiyeli taşıdığı gerçeği yavaşça ortaya çıkıyor.

13 bin şiddet eğilimli aşırı sağcının var olduğu gerçeği yeni bir toplumsal dayanışma ihtiyacını da ortaya koyuyor. Verilecek en önemli mesaj, ‘Vatanseverler biziz, yıkıcı ve öldürücü milliyetçiliğin temsilcileri olan sizler değil’ olmalı.

Anayasayı Koruma Teşkilatı raporunda bu kez aşırı sağcı şiddet olaylarında yaşanan artışa dikkat çekilse de, bu aşırı sağ içerikli tehlikenin yeni ortaya çıktığı anlamına gelmez. Ancak iki husus endişeye yol açıyor.

İlki, anonim ölüm tehditlerinin ve sözlü tacizlerin Kassel Bölge Valisi Walter Lücbke cinayetinde olduğu gibi aniden eyleme dönüşmesi.

Diğer husus da, gerek Lübcke cinayeti sonrası gerekse NSU cinayetleri ile ilgili tutuklananların ortaya çıkardığı aşırı sağcı suç örgütlenmeleri gerçeği.

Bunların arkasında etkin örgütler olmasa bile bir takım tehlikeli işbirliklerinin mevcut olduğu bir gerçek.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close