Trabzon’dan yapılan fındık ihracatında rekor artış

TÜHA HABER / Trabzon’dan 2019/2020 Fındık İhraç sezonunun 3 aylık döneminde fındık ihracatında rekor düzeyde artış gerçekleşti.

Mehmet CİRAV ile ilgili görsel sonucuDoğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CİRAV, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na 2019/2020 fındık ihraç sezonuyla yaptığı değerlendirmede, Eylül 2019 tarihinde başlayan sezonun ilk 3 ayı olan Eylül-Kasım aylarında Trabzon’dan 47.793 Ton fındık ihraç edildiğini açıkladı.

Başkan Mehmet CİRAV, yapılan ihracat karşılığında 329.635.132 $ tutarında döviz gerçekleştirildiğini belirterek, bir önceki sezonun aynı dönemine göre miktarda yüzde 55 ve değer tutarda da yüzde 89 gibi yüksek oranlı artış olduğunu ifade etti.

ReklamTrabzon’dan 49 Ülkeye fındık ihraç edildiğini söyleyen Mehmet CİRAV, en fazla ihracat gerçekleştirilen Ülkeler arasında İtalya 1 inci sırada yer alırken 2 inci sırada Almanya ve 3 üncü sırada ise Fransa’nın yer aldığının altını çizdi.

Başkan CİRAV, Trabzon’dan Çin Halk Cumhuriyetin gerçekleştirilen fındık ihracatında da  yüzde 100 ve değer tutarda da yüzde 125 oranında yüksek oranlı artış yaşandığını ve ihracat sıralamasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin 6’ncı sırada yer aldığını söyledi.

Yeni fındık ihraç sezonunun ilk 3 aylık döneminde Türkiye’den gerçekleştirilen fındık ihracatında, en fazla fındık ihracatı gerçekleştiren İL Trabzon olur iken, Trabzon’u 2 inci sırada İstanbul  ve 3 üncü sırada Giresun takip etti.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CİRAV; Eylül-Kasım aylarını kapsayan 3 aylık döneminde  137.676 TON karşılığında 888.200.146 $ tutarında fındık ihracatının yapıldığına değinerek, bu dönemde gerçekleşen toplam ihracatın değerde yüzde 37’lik kısmının tek başına Trabzon’dan  gerçekleştirildiğini belirtti.

DKİB Fındık ve Mamulleri sektör Komitesi Başkanı CİRAV;  ihracatta yüksek oranlı artışlar gerçekleştirilmesinin memnuniyet verici olduğunu hatırlatarak, yeni sezonun hem üretici ve hem de ihracatçı açısından verimli bir sezon olduğuna dikkat çekti.

Başkanı CİRAV; “Fiyat düzeylerinden üreticinin memnun olması, istikrarlı bir fiyat seviyesinin yeni sezonda oluşmasının gelecekte fındık ürünü açısından olumlu gelişmelerin yaşanmasına ve üreticinin daha kaliteli ürün yetiştirme ve birim başına verimi artırma yönünde çalışma yapmasına katkı sağlayacak. Bu gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki dönemde fındık ihracatındaki artışın devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan fındık ihracatının her geçen gün artarak üst sıralara çıktığına da değinen CİRAV;  en son 28 Kasım 2019 tarihinde Trabzon’dan gerçekleştirilen ve DKİB’in de organizasyonunda yer aldığı “Trabzon Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesine” katılan Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi ve Ticaret Müşaviri ile Çin’den gelen firmalarla da yaptıkları görüşmede, Çin’li firmaların Türk fındığına önemli ilgilerinin olduğunu kaydetti.                                                                                                                                                                           

HABER : Ataner YÜCE

[TÜHA Haber Ajansı, 08 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close