Toplumda deprem bilinci depreme hazırlamak

TÜHA HABER / Yalova Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü öğretim üyesi ve Akademide Etik Derneği Başkanı Prof. Dr. Fahri Apaydın, toplumdaki deprem bilincini ölçmek ve toplumu depreme hazırlamak için bir araştırma yürüttü.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, 2019 Ekim ayında yapmış olduğu araştırmayla ilgili (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na açıklamada bulundu.

Araştırmaya 313 kişinin katıldığını hatırlatan Prof. Dr. Apaydın, araştırma sonucunda oldukça ilginç sonuçlara ulaşıldığını  ve Yalova Üniversitesi olarak amaçlarının toplumdaki deprem bilincini ölçmek ve toplumu depreme hazırlamak için yapılması gerekenleri incelemek olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Apaydın, anket sonuçlarından elde verilerde, katılımcıların yaklaşık yarısının yaşadıkları konutların depreme dayanıklı olmadığını düşündüklerini, ayrıca eşyaları duvara sabitleme gibi temel depreme hazırlıkları yeterince yapmadığının görüldüğünü belirtti.6502 nolu tüketicileri koruma kanununun da incelmiş olup kanunun bazı maddelerinin uygulanmadığının belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Apaydın, sözkonusu kanunda eksiklerin de tespit edildiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Apaydın, bunların ise toplumun depreme hazırlanmamasına da etki ettiğini belirlediğini, araştırma sonucunda iki temel önerinin geliştirilmiş olup bu önerilerin uygulanması sonucunda toplumun depreme hazırlanmasının hızlanacağına inandığının altını çizdi.

Yalova Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Apaydın, sözkonusu önerileri de şöyle sıraladı:

1. Bütün binaların girişine binayla ilgili bilgileri (yapım yılı, yapan, vb.) içeren bir künyenin herkesin görebileceği şekilde asılarak bina tüketicilerinin bilgilenme hakkını kullanmalarını sağlama,

2. Konutların ve iş yerlerinin satılırken ya da kiraya verilirken depreme dayanıklılık testinin yapılmasının zorunlu tutulması.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, Akademide Etik Derneği olarak,‘deprem öldürmez, bina öldürür’ gerçeğinden hareketle afet ve deprem bilincinin toplumun her kesimine yayılmasını istediklerini  gerektiğini belirterek, Afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen, zihinsel dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

YALOVA, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close